Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Hranolky lze smažit zdravě. V Česku to ale zákon nežádá

Hranolky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hranolky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE Čeští odborníci doporučují, aby Česko následovalo příklad ze zahraničí a zavedlo přísná omezení obsahu transmastných kyselin v potravinách.

Tyto kyseliny, vznikající zejména při výrobě takzvaných ztužených rostlinných tuků, mohou totiž i podle českých lékařů výrazně ohrožovat lidské zdraví. I když podíl transmastných kyselin například v margarínech poklesl od devadesátých let takřka na nulu, vysoký obsah této tukové složky potvrzují testy například v jídle z rychlého občerstvení, některém pečivu či cukrovinkách.

V Rakousku od příštího týdne nesmí tuk v žádné potravině dosahovat vyšší než dvouprocentní podíl transmastných kyselin, podobná opatření zavedly už dříve Kanada a Dánsko.

"Určitě bych doporučoval, aby se k těmto zemím co nejdříve přidalo i Česko. Výsledky vědeckých studií totiž dnes už jednoznačně prokazují škodlivý účinek transkyselin," řekl LN Marek Doležal z Ústavu chemie a analýzy potravin VŠCHT. Osobně se domnívá, že pokud Česká republika nepřijme omezující opatření samostatně, udělá to jako celek celá Evropská unie, a čeští politici se budou muset přizpůsobit.

O nebezpečí transmastných kyselin se začalo debatovat v devadesátých letech minulého století. Do té doby byly tyto kyseliny považovány za srovnatelné s ostatními složkami tuku. Nové lékařské průzkumy ale prokázaly, že jejich konzumace může výrazně zvýšit riziko onemocnění srdce a cév a zvyšuje hladinu takzvaného zlého cholesterolu.

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by děti například neměly denně zkonzumovat více než 1,5 gramu transkyselin, zatímco v civilizovaných zemích konzumují až šestkrát tolik.

Když to jde v Německu, proč ne u nás?
"Když jsme loni dělali test v jednom řetězci fast foodů v Česku, ve smažených hranolcích bylo 40 procent transmastných kyselin. Stejný řetězec v Německu přitom prodával hranolky s prakticky nulovým obsahem transkyselin," řekl Doležal.

Transmastné kyseliny se v malém množství přirozeně vyskytují například v hovězím a skopovém mase, do potravin se ale dostávají především prostřednictvím ztužených tuků z rostlinných olejů.

"Moderní technologie dnes dokážou snížit podíl těchto kyselin při výrobě takřka na nulu, takže například české margariny už transmastné kyseliny prakticky neobsahují," uvedl Doležal. Řada potravinářských výrobců ale podle něj z jakéhosi konzervatismu zůstává u starých receptur, které počítají s tuky s vysokým obsahem těchto kyselin. A tak se dál objevují v mnoha druzích pečiva, cukrovinek, zmrzliny nebo smažených výrobcích. "Tuky s transkyselinami také déle vydrží tepelnou zátěž, proto je používají často právě potravinářské provozovny, kde se smaží ve velkém," uvedl Doležal.

V Česku přitom výrobci nemají ani povinnost uvádět obsah této složky v potravinách. Zatím je na tom podobně i většina evropských států, omezení dosud platí pouze v Rakousku, Dánsku, Kanadě a Kalifornii.

"V českých ani v harmonizovaných evropských předpisech limit na obsah těchto látek v potravinách není stanoven, nicméně jde o téma, které se nyní v odborných kruzích velmi diskutuje. Nelze vyloučit, že padne rozhodnutí o jejich omezení nebo o povinnosti vyznačovat jejich obsah na obalech potravin," řekla LN Martina Šmídtová, mluvčí Ústředního inspektorátu české zemědělské a potravinářské inspekce. Někteří čeští výrobci podle ní obsah transmastných kyselin už dnes uvádějí dobrovolně.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....