Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hrozba ekonomiky? Podle expertů Alzheimer

Zdraví

  15:00
WASHINGTON - Alzheimerova choroba by mohla mít v následujících generacích čím dál tím tíživější dopad na světovou ekonomiku, a proto je na ni třeba pohlížet jako na vážné finanční nebezpečí, upozornili ve čtvrtek američtí odborníci, které cituje agentura AFP.
Důchod.

Důchod. foto: Shutterstock

V současnosti ve světě žije asi 24 až 37 milionů lidí s neléčitelnou formou demence a jejich počet do roku 2050 podle nynějších propočtů dosáhne 115 milionů, sdělili odborníci americkému kongresovému výboru pro zahraniční záležitosti.

Úměrně tomu, jak ženy rodí méně dětí a populace stárne, bude svět čím dál tím hůře připraven postarat se o vysoký počet starých lidí závislých na pomoci. Proto musí začít více investovat do výzkumu předcházení této nemoci.

Senioři (ilustrační foto)

Místa, jako je Evropa, Rusko, USA či části Asie zaznamenávají "pokles počtu obyvatel, méně dělníků a více lidí závislých na veřejných zdravotních systémech," řekl výboru George Vradenburg, zakladatel skupiny USAgainstAlzheimer's. "To vytváří finanční tlak na zdravotní systémy po celém světě a vyvolává riziko, že rozvinutý svět - především asijský okrajový pás a západní Evropa - zaznamenají pokles ekonomického růstu a prosperity v následujících letech," dodal.

Podle údajů londýnské společnosti Alzheimer's Disease International (ADI) byly v roce 2010 celosvětové náklady na tuto nemoc 604 miliard dolarů, tedy téměř procento globálního HDP.

"Kdyby Alzheimerova nemoc byla zemí, pak by na základě HDP měla 18. největší ekonomiku na světě," řekla šéfka ADI Daisy Acostaová, která Alzheimerovu nemoc označila za "nejvážnější jednotlivou zdravotní a společenskou krizí jednadvacátého století". "Už nyní je dopad této choroby masivní a v následujících letech se bude ještě zvětšovat," dodala.

Málo investic
V porovnání s dalšími velkými zdravotními metlami, jako je rakovina či HIV/AIDS, je množství peněz vynaložených na výzkum prevence Alzheimerovy choroby minimální. "Investujeme šest miliard dolarů ročně na rakovinu, čtyři miliardy ročně na srdeční choroby, dvě miliardy dolarů ročně na AIDS," prohlásil Bill Thies, hlavní vědecký představitel Alzheimerovy asociace. "A jsme asi na 450 milionech dolarů ročně, pokud jde o Alzheimerovu chorobu."

"Země, které přijdou na to, jak podporovat svou stárnoucí populaci, jak ji udržet zdravou a produktivní, ty budou v 21. století vítězi," dodal
Vradenburg. "Ty, které to nedokážou, prohrají," uvedl s tím, že je nezbytně nutné, aby si svět uvědomil, že Alzheimerova choroba není jen zdravotním problémem - ale také finančním.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...