Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrozí vám žilní trombóza?

Zdraví

  7:00
Každý rok postihne žilní trombóza několik tisíc lidí. Někteří jsou dokonce přímo ohroženi na životě, protože krevní sraženina doputuje až do plic, kde způsobí tromboembolii.
Odvykání kouření - ilustrační foto

Odvykání kouření - ilustrační foto foto: Shutterstock

Stále častěji je dáváno do souvislosti se vznikem žilní trombózy užívání hormonální antikoncepce.Přitom není zdaleka jediným rizikovým faktorem a i normálně probíhající těhotenství je z tohoto hlediska pro ženu mnohem nebezpečnější.

Onemocnět ale mohou i muži. "Na vzniku trombu neboli krevní sraženiny se téměř vždy podílí více rizikových faktorů současně. Riziko roste spolu s vyšším věkem, nadváhou a také u kuřáků a osob s vysokým krevním tlakem," vysvětluje doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D., z oddělení klinické hematologie II. interní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Navíc zhruba pět až osm procent lidí má vrozené dispozice k rozvoji onemocnění, například některou z genetických mutací nebo jim chybí látky, které brání nadměrnému srážení krve. Aby krevní sraženina vznikla, musí působit více vlivů současně. Například jste obézní, kouříte a zlomíte si nohu.

Procvičujte nohy
Často k žilní trombóze dochází v souvislosti s operací, úrazem nebo dlouhodobým znehybněním nohy, například přiložením sádry či dlahy. Proto vám před operací bude aplikován lék, který snižuje srážlivost krve a funguje jako prevence před vznikem krevní sraženiny. Ohrozit vás ale může i cesta na dovolenou. "Rizikové je dlouhé cestování, při kterém nemá člověk možnost pohybu," upozorňuje hematolog.

Pokud plánujete cestu autobusem přes noc nebo let trvající déle než šest hodin, jste ohroženi rozvojem nemoci. Snažte se proto během cesty krátce projít a procvičit nohy.

Změny v systému krevního srážení, které mohou zvýšit riziko vzniku žilní trombózy, způsobuje užívání kombinované hormonální antikoncepce obsahující estrogen a progestin. "Konkrétní míra rizika je však u každé ženy jiná," dodává MUDr. Dulíček. Proto ještě před tím, než gynekolog předepíše hormonální antikoncepci, musí proběhnout podrobný rozhovor, který by měl odhalit další rizikové faktory. Například, zda se žilní trombóza či tromboembolie nevyskytla u některého z blízkých příbuzných, jestli žena kouří, má nadváhu apod. Nejvíce ohrožené jsou silné kuřačky ve věku nad 35 let.

Autoři:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat