Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Hrozí vám žilní trombóza?

Odvykání kouření - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvykání kouření - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Každý rok postihne žilní trombóza několik tisíc lidí. Někteří jsou dokonce přímo ohroženi na životě, protože krevní sraženina doputuje až do plic, kde způsobí tromboembolii.

Stále častěji je dáváno do souvislosti se vznikem žilní trombózy užívání hormonální antikoncepce.Přitom není zdaleka jediným rizikovým faktorem a i normálně probíhající těhotenství je z tohoto hlediska pro ženu mnohem nebezpečnější.

Onemocnět ale mohou i muži. "Na vzniku trombu neboli krevní sraženiny se téměř vždy podílí více rizikových faktorů současně. Riziko roste spolu s vyšším věkem, nadváhou a také u kuřáků a osob s vysokým krevním tlakem," vysvětluje doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D., z oddělení klinické hematologie II. interní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Navíc zhruba pět až osm procent lidí má vrozené dispozice k rozvoji onemocnění, například některou z genetických mutací nebo jim chybí látky, které brání nadměrnému srážení krve. Aby krevní sraženina vznikla, musí působit více vlivů současně. Například jste obézní, kouříte a zlomíte si nohu.

Procvičujte nohy
Často k žilní trombóze dochází v souvislosti s operací, úrazem nebo dlouhodobým znehybněním nohy, například přiložením sádry či dlahy. Proto vám před operací bude aplikován lék, který snižuje srážlivost krve a funguje jako prevence před vznikem krevní sraženiny. Ohrozit vás ale může i cesta na dovolenou. "Rizikové je dlouhé cestování, při kterém nemá člověk možnost pohybu," upozorňuje hematolog.

Pokud plánujete cestu autobusem přes noc nebo let trvající déle než šest hodin, jste ohroženi rozvojem nemoci. Snažte se proto během cesty krátce projít a procvičit nohy.

Změny v systému krevního srážení, které mohou zvýšit riziko vzniku žilní trombózy, způsobuje užívání kombinované hormonální antikoncepce obsahující estrogen a progestin. "Konkrétní míra rizika je však u každé ženy jiná," dodává MUDr. Dulíček. Proto ještě před tím, než gynekolog předepíše hormonální antikoncepci, musí proběhnout podrobný rozhovor, který by měl odhalit další rizikové faktory. Například, zda se žilní trombóza či tromboembolie nevyskytla u některého z blízkých příbuzných, jestli žena kouří, má nadváhu apod. Nejvíce ohrožené jsou silné kuřačky ve věku nad 35 let.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!