Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Hrozí vám žilní trombóza?

Odvykání kouření - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvykání kouření - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Každý rok postihne žilní trombóza několik tisíc lidí. Někteří jsou dokonce přímo ohroženi na životě, protože krevní sraženina doputuje až do plic, kde způsobí tromboembolii.

Stále častěji je dáváno do souvislosti se vznikem žilní trombózy užívání hormonální antikoncepce.Přitom není zdaleka jediným rizikovým faktorem a i normálně probíhající těhotenství je z tohoto hlediska pro ženu mnohem nebezpečnější.

Onemocnět ale mohou i muži. "Na vzniku trombu neboli krevní sraženiny se téměř vždy podílí více rizikových faktorů současně. Riziko roste spolu s vyšším věkem, nadváhou a také u kuřáků a osob s vysokým krevním tlakem," vysvětluje doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D., z oddělení klinické hematologie II. interní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Navíc zhruba pět až osm procent lidí má vrozené dispozice k rozvoji onemocnění, například některou z genetických mutací nebo jim chybí látky, které brání nadměrnému srážení krve. Aby krevní sraženina vznikla, musí působit více vlivů současně. Například jste obézní, kouříte a zlomíte si nohu.

Procvičujte nohy
Často k žilní trombóze dochází v souvislosti s operací, úrazem nebo dlouhodobým znehybněním nohy, například přiložením sádry či dlahy. Proto vám před operací bude aplikován lék, který snižuje srážlivost krve a funguje jako prevence před vznikem krevní sraženiny. Ohrozit vás ale může i cesta na dovolenou. "Rizikové je dlouhé cestování, při kterém nemá člověk možnost pohybu," upozorňuje hematolog.

Pokud plánujete cestu autobusem přes noc nebo let trvající déle než šest hodin, jste ohroženi rozvojem nemoci. Snažte se proto během cesty krátce projít a procvičit nohy.

Změny v systému krevního srážení, které mohou zvýšit riziko vzniku žilní trombózy, způsobuje užívání kombinované hormonální antikoncepce obsahující estrogen a progestin. "Konkrétní míra rizika je však u každé ženy jiná," dodává MUDr. Dulíček. Proto ještě před tím, než gynekolog předepíše hormonální antikoncepci, musí proběhnout podrobný rozhovor, který by měl odhalit další rizikové faktory. Například, zda se žilní trombóza či tromboembolie nevyskytla u některého z blízkých příbuzných, jestli žena kouří, má nadváhu apod. Nejvíce ohrožené jsou silné kuřačky ve věku nad 35 let.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...