Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Hubnutí a erekce. Na zrádné ‚léky‘ z internetu si dávejte pozor

Medicína - ilustrační fotografie.

Medicína - ilustrační fotografie. foto: Shutterstock

Doporučujeme
Někdy se nám zdá, že lékaři nepomáhají a léky nezabírají. Snadno pak uvěříme pochybným návodům z internetu. Při tom můžeme riskovat vlastní život.
  6:51

Díky internetu si určitě nemůžeme stěžovat na nedostatek informací. Je jen na nás, jak s nimi naložíme. V oblasti zdraví nám webové stránky nabízejí nejrůznější varianty léčení, léků, lektvarů i téměř zázračných produktů. Když jsme byli malí, věřili jsme pohádkám. Teď někteří z nás věří těmto uzdravovacím pohádkám z internetu a řídí se jimi. Pokud mají štěstí, třeba si jen zkazí žaludek.

Nechtěl chemii, riskoval smrt

Webové stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) na adrese www.nebezpecneleky.cz přibližují příběh muže, který si zvolil pro nákup ilegálních léků internet. Měl potíže se srdcem a trápily ho problémy s erekcí. Lékaře však nenavštívil. Myslel si, že jeho problémy nejsou tak vážné, aby užíval „chemické“ léky.

Chtěl problém řešit pomocí bylinek. Na internetu si našel doplněk stravy, o kterém prodejce prohlašoval, že jde o čistě přírodní přípravek bez vedlejších účinků. Sliboval také zvýšení libida a prodloužení erekce.

Léky a vitamíny nakupuje skoro polovina lidí na internetu, ukázal průzkum

Muž doplněk stravy koupil, užíval jej a byl s ním spokojený. Skutečně mu pomáhal. Po nějaké době však byl výrobek v e-shopu nedostupný. Nemocný tedy pátral jinde, až se nakonec dozvěděl, že uvedený přípravek byl zakázán, protože byl nebezpečný pro zdraví. Obsahoval syntetickou a farmakologicky účinnou látku tadalafil. Tato látka se skutečně používá v léku na léčbu poruch erekce. Ten je ale vzhledem k možným vedlejším účinkům a kontraindikacím vydáván pouze na lékařský předpis. Rizikovou skupinou jsou mimo jiné právě lidé s onemocněním srdce.

Zmiňovaný doplněk stravy z internetu obsahoval mnohonásobně vyšší množství tadalafilu než opravdový lék. Doplněk stravy tedy muži při jeho problémech s erekcí pomohl, ale když jej bral, riskoval mnohem závažnější zdravotní problémy, třeba i smrt.

Trest i za objednání

Léky nabízené na internetu můžeme rozdělit na legální a nelegální. Legálně lze přes internet nakupovat léky řádně registrované a volně prodejné, tedy ne medikamenty na recept. „Lidé nakupující nelegální léky, tedy ty, které nejsou registrované v České republice, nebo léky na lékařský předpis riskují především své zdraví,“ upozorňuje Monika Knobová ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Doplňme, že ani dovoz léků ze třetích zemí není legální, což kontroluje Celní správa ČR. Zásilky léčiv, která jsou považovány za nebezpečná, by neměly být na naše území vůbec vpuštěny. Celní správa může zahájit s tím, kdo si léky objednal, dokonce trestní řízení.

Hubnutí, svaly, erekce

Mezi nejčastěji nelegálně nabízené skupiny léků patří podle pracovnice SÚKL medikamenty na hubnutí, na podporu růstu svalové hmoty a na léčbu erektilní dysfunkce. Stále se ale objevují nabídky na různá hypnotika a v menší míře také na antibiotika. V tržním prostředí se dá předpokládat, že s poptávkou po nových druzích léků vyrostla i nelegální nabídka s tím, že výrobny mohou dnes skutečně být po celém světě.

Padělky a nelegální přípravky zachycuje Celní správa a Policie ČR, část z takto zachycených přípravků putuje do SÚKL, kde se provádí jejich laboratorní analýza. SÚKL pak samostatně monitoruje české internetové prostředí a dělá kontrolní nákupy.

„Nemáme k dispozici informace o všech zachycených nelegálních lécích u nás. Přehled přípravků, které jsme zkoumali, můžete nalézt v databázi zachycených nelegálních a padělaných léků na webových stránkách www.nebezpecneleky.cz. Ve většině případů zde najdete poznámky – padělek (nebo nelegální přípravek), který obsahoval jiné než deklarované množství účinné látky. Jeho užívání může způsobit vážná zdravotní rizika. Od května 2010 jich SÚKL prozkoumal 370.“

S nákupem a následným užíváním nelegálních a padělaných léků je spojena řada rizik. Každá léčivá látka je určena k léčbě konkrétního zdravotního problému. Má tedy určitou indikaci, se kterou souvisí také správné dávkování, možné nežádoucí účinky, ale také omezení daná zdravotním stavem pacienta a dalšími léky, které současně užívá.

Léky prodávané na internetu jsou většinou padělky

„Je-li léčivý přípravek vázán na lékařský předpis, je pouze na lékaři, aby posoudil, zda je pro konkrétního člověka vhodný, či nikoli. Lidské zdraví může poškodit padělek, ale i nelegální přípravek, který je použit u pacienta nevhodně. U padělaných léků navíc hrozí vysoké riziko závažného poškození zdraví, protože padělky léků zpravidla neobsahují deklarovanou účinnou látku, případně ji obsahují v jiném než deklarovaném množství. Vyrábějí se často v nevyhovujících podmínkách a obsahují i další nedeklarované látky, počínaje ředidly přes jed na krysy až třeba po silniční barvy,“ varuje Monika Knobová.

Léky vracejte, neprodávejte je

Doposud byli zmíněni obchodníci, kteří nabízejí nejrůznější ilegální padělky. Ale na internetu můžete narazit na poptávku i nabídku (většinou) jednotlivců, velmi často jsou to nějak zaměřená fóra, chaty. „Zdravím, sháním léky na bolest páteře, nezbyly někomu?“ „Došel mi lexaurin a doktor mi ho nechce předepsat, pomozte!“ „Nespala jsem už několik nocí, nezbylo někomu pár tabletek?“

Opačná strana chce vydělat: „Zbylo mi plato neurolu a čípky na bolest. Cenu nabídněte.“ Pouštět se do podobného obchodu, kdy vám domů přijde pár tabletek a vy nemáte jistotu, o co vlastně jde, je skutečně hazardem za hranou rozumu. Pokud léky nespotřebujete,měli byste je vrátit v lékárně, a ne nabízet k dalšímu použití. A jestliže vás trápí zdravotní problém, lékař bude k jeho posouzení tím nejpovolanějším. Prodávat léky na webu je navíc trestné – za nedovolené zacházení s léčivými přípravky je možné uložit pokutu v milionech korun.

Jak postupovat?

Abychom neohrozili své zdraví padělky léků, musíme dodržovat určitá pravidla. Jejich zásilkový – internetový – výdej může zajišťovat pouze schválená „kamenná“ lékárna, jejichž seznam najdete na webových stránkách SÚKL.

„Každá taková lékárna by měla mít na svých stránkách logo prokazující, že se jedná o schválenou lékárnu. Zásilkový výdej se týká pouze léků registrovaných v ČR, jejichž výdej není vázán na lékařský předpis. Pokud tedy pacient najde nabídku léku, který se vydává pouze na recept nebo u kterého je jiná cena než v české lékárně, je velmi pravděpodobné, že se právě setkal s nelegální nabídkou a určitě by na ni neměl reagovat,“ uzavírá Monika Knobová.

Psychotické reakce nebo psychózy, deprese, nervozita, neklid Epileptické záchvaty, přechodná krátkodobá porucha paměti Kožní krvácení, projevy přecitlivělosti (vyrážka, kopřivka) Poruchy pohlavních funkcí a menstruačního cyklu Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv

Padělky léků se často vyrábějí ve zcela nevyhovujících podmínkách. Našla se v nich také ředidla, jed na krysy i silniční barvy.

Hubnutí z internetu Nelegální či padělané léky na hubnutí (anorektika) někdy skutečně obsahují účinné látky (nějčastěji sibutramin a fenterin), které jsou však určeny pro nemocné lidi a jejich užívání bez dohledu lékaře může vážně poškodit zdraví. Nechtěné účinky mohou vypadat takto: Bolest hlavy, zastřené vidění, úzkost, pocení Otok v oblasti hrtanu, hltanu nebo jazyka a šokový stav Onemocnění srdce a cév Tachykardie (zrychlená srdeční frekvence), palpitace (bušení srdce), poruchy srdečního rytmu, zvýšení krevního tlaku Změna chuti, průjem a zvracení, krvácení do zažívacího ústrojí Onemocnění ledvin, zadržování moči Duševní nebo nervové onemocnění Poruchy spánku, závratě Změny nálady, deprese, rozrušení

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!