Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hubnutí je pro muže snazší. Postavu neřeší

Zdraví

  7:00
Nadbytečné kilogramy zdravotně více ohrožují muže, i když je hubnutí pro ně snazší. Přesto se do diet pouští téměř výhradně ženy.
Nadváha - ilustrační foto.

Nadváha - ilustrační foto. foto: Shutterstock

U obou pohlaví bývá příčinou nárůstu hmotnosti nějaká životní změna. U mužů je to vstup do manželství, ale i jeho konec a také změna zaměstnání,“ říká Karolína Hlavatá, dietoložka z Endokrinologického ústavu v Praze. Podle téhle logiky by pro muže bylo lepší, aby se neženili, a pokud už se ožení, tak aby se nerozváděli. Právě manželství se na jejich těle podepisuje mnohem více, než si oni sami připouští. Manželství obvykle přináší minimálně více domácí kuchyně, naopak rozvod je spojen s narušením životních zvyklostí a také nástupem jídla jako „utišujícího prostředku“ na partnerské problémy.

Pro ženskou postavu je obvykle rizikové období těhotenství a následná mateřská dovolená. Překvapivě skutečnou příčinou nárůstu hmotnosti není samo těhotenství, ale spíše životní styl, který přináší mateřství. „Mnoho žen se vymlouvá na to, že ztloustlo kvůli dětem. Spíš ale jde o to, že přestaly cvičit a hlídat si jídelníček. Naopak kvůli stresu častěji sahají po sladkostech,“ říká Martin Matoulek z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity KarlovyaVšeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Muži i ženy ovšem reagují stejně - tloustnutím -, když přestanou kouřit nebo sportovat.

Rozhoduje obvod pasu

Pohlaví má vliv i na složení jídelníčku. Ženy dávají přednost jiným nezdravým jídlům než muži. „V ženském jídelníčku převládají sacharidové potraviny a naopak často chybí bílkoviny. Většinu mužské potravy pak tvoří uzeniny, maso a svůj podíl na vzniku nadváhy má také nadměrná konzumace alkoholu,“ popisuje dietoložka. Sacharidy ženy přijímají nejen ve velkém množství pečiva, ale také ve sladkostech. Na rozdíl od mužů jsou ale schopné lépe dodržovat pravidelný příjem potravy během dne, a tak jim tolik nehrozí večerní útoky na ledničku. Nezdravý příjem jídla v druhé polovině dne je pro muže naopak typický.

Odlišnosti mezi pohlavími se také projevují v tom, jak se u nich nárůst hmotnosti projevuje a jaká zdravotní rizika jsou s nímspojená. „U žen se tuk ukládá na více místech těla, a tak u nich obvykle nedochází k jeho nahromadění v oblasti pasu jako umužů,“ vysvětluje obezitolog.

Nespokojenost s vlastním tělem je u mužů mnohem méně častá než u žen.

Nadměrný tuk na břiše má totiž jasnou souvislost s některými zdravotními problémy, například s vysokým krevním tlakem a vyšší hladinou cukru a tuků v krvi.

Proto je velmi důležité znát obvod svého pasu. Bezpečná hranice pro ženy je 80 cm a pro muže 94 cm, a to bez ohledu na tělesnou hmotnost nebo výšku. „Větší obvod pasu vede k rozvoji metabolického syndromu, tedy souboru několika onemocnění a faktorů, které výrazně zvyšují riziko rozvoje diabetu II. typu, cévní mozkové příhody a infarktu myokardu,“ varuje MUDr. Matoulek. Právě obvod pasu je jedním z klíčových údajů pro lékařea měření by nemělo chybět v preventivní prohlídce.

Pořádný chlap není tintítko

Klíčem k úspěšnému hubnutí a hlavně dlouhodobému udržení nižší hmotnosti je správná motivace. I tady se muži od žen liší. „Nespokojenost se svým tělem je u mužů mnohem méně častá než u žen. A když už, jsou častěji nespokojení nejen proto, že si připadají tlustí, ale také proto, že si připadají příliš štíhlí,“ říká Iva Málková, psycholožka a zakladatelka kurzů hubnutí STOB, které probíhají po celém České republice.

Ženy cítí mnohem silnější společenský tlak na to, aby byly štíhlé. Často hubnou kvůli partnerovi - a někdy i bývalému, aby mu ukázaly, jakou udělal chybu, když je opustil. Motivací bývá také šatník plný hezkého, leč těsného oblečení. Celkem běžně si totiž ženy kupují oblečení menší velikosti v naději, že do něj zhubnou.

Ženy se při hubnutí více trápí.

Naopak mužům často chybí jakákoliv motivace k hubnutí, a to i v případě, kdy si uvědomují rozdíl mezi reálným stavem své postavy a ideálem. „Zdravotní důvody jako motivace u mužů bohužel zafungují, až když už se nemoc dostaví. Pokud se rozhodnou hubnout ještě předtím, než dostanou infarkt či cukrovku, stejně nechtějí držet dietu,“ říká psycholožka.

Muži nevolí dietu, ale pohyb

Cestou ke snížení hmotnosti je pro ně zvýšení pohybové aktivity, nikoliv radikální změna jídelníčku. „Muži, kteří chtějí zhubnout, nepotřebují ani tak psychickou pomoc jako spíš rady, jak lépe jíst a rozumět složení potravy,“ dodává Málková. Proto STOB pořádá také hubnoucí kurzy zaměřené speciálně na muže a jejich potřeby.

Další metodou hubnutí pro obě pohlaví je tzv. nutriční typologie, která je založená na individuálním sestavení jídelníčku podle potřeb člověka, který chce zhubnout, a také podle jeho zdravotního stavu.