Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Hygiena v kempech je stále lepší

Zdraví

  5:05
Své ložní prádlo tam, kde má kemp vlastní, je zbytečný luxus, přibalte spíš repelenty.

Chystáte-li se na trek, vyberte si vhodný spacák. foto: Shutterstock

Provozovatelé kempů hlásí, že obliba tohoto typu rekreace opět roste, stejně tak se zvyšují i nároky návštěvníků na vybavení kempů a hygienu zvláště. „Pobyt v kempu, tedy v přírodě, dětem prospívá. Stačí nezapomínat na hygienu rukou a na děti dohlížet,“ říká ředitelka Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Jarmila Rážová.

LN Popularita kempů se opět zvyšuje. Sledují je hygienické stanice. Co o nich jako odbornice můžete říci?
Pracovníci krajských hygienických stanic v kempech kontrolují ubytovací prostory, hygienická zařízení, stav úklidu, prádla, používání dezinfekčních prostředků, ale také stravovací služby, které zařízení poskytuje – zejména provozní hygienu, osobní hygienu, skladování surovin a pokrmů, křížení činností (například krájení zeleniny na stejném prkýnku, na kterém bylo předtím krájeno maso), stavebně-technický stav provozovny nebo původ surovin pro přípravu pokrmů. Obecně můžeme říct, že se vzrůstající návštěvností jde ruku v ruce také lepšící se úroveň vybavení i hygieny v českých kempech, i když se samozřejmě najdou také provozovatelé, kteří mají s dodržováním hygienických předpisů stále potíže.

LN Sociální zařízení už většinou není jen vykachlíkovaný koutek se studenou vodou. Někteří tam ale nevstoupí jinak než v omyvatelných pantoflích. Je to nutné?
Nošení omyvatelné obuvi, která slouží jen pro tyto účely, je nejjednodušším opatřením proti plísním nebo virovým onemocněním, které se přenášejí kontaktem bosých nohou s keramickou dlažbou v prostoru bazénů a sprch. Pokud provozovatel k čištění používá dezinfekční prostředky s virucidním účinkem, je ovšem riziko nákazy minimální.

Jarmila Rážová

Vystudovala Lékařskou fakultu hygienickou Univerzity Karlovy a specializovala se na hygienu, epidemiologii a veřejné zdravotnictví. Působila mimo jiné ve Státním zdravotním ústavu. Před nástupem na Krajskou hygienickou stanici Středočeského kraje, kde je ředitelkou, působila na ministerstvu zdravotnictví jako ředitelka odboru ochrany veřejného zdraví a zástupkyně Hlavního hygienika ČR.

LN Z veřejných plaveckých bazénů si řada dětí přináší molusky, tedy virové bradavičnaté infekce kůže. Je možné něco takového chytit i v létě na koupalištích?
V tomto případě záleží na tom, zda je koupaliště čistě přírodní, například rybník. Potom je riziko přenosu minimální. Pokud jde o venkovní koupaliště s plochami opatřenými keramickou dlažbou, je možné riziko nákazy podobné jako u vnitřních plaveckých bazénů. Opět je potřeba plochy řádně čistit, ideálně dezinfekčními prostředky s virucidním účinkem.

LN Řada kempů nabízí v chatkách i ložní povlečení, někteří lidé si ale raději vozí svoje – není taková starost o hygienu přehnaná?
Provozovatelé kempů zajišťují praní prádla typicky buď v prádelnách, nebo ho perou sami. Záleží skutečně jen na lidech, jestli si chtějí vozit prádlo vlastní, hygienická rizika jsou v tomto případě minimální.

LN Kempování dokážou znepříjemnit komáři či klíšťata. Jakou radíte prevenci?
Dětem i dospělým samozřejmě doporučujeme očkování proti klíšťové encefalitidě, protože zatímco na lymeskou borreliózu zabírají antibiotika, jedinou spolehlivou ochranou proti klíšťové encefalitidě je právě očkování. Před komáry a jiným obtížným hmyzem se lze preventivně chránit především repelenty nebo používáním sítí proti hmyzu, před klíšťaty se v přírodě doporučuji chránit kromě použití repelentu také vhodným oblečením a obuví – vezměte si ideálně dlouhé rukávy, dlouhé světlé kalhoty – na světlém oblečení jsou klíšťata dobře vidět – a uzavřenou obuv.

LN Velké problémy může způsobit i včelí či vosí bodnutí – může se alergická reakce objevit i u dospělého, který s tím nikdy předtím problém neměl?
Těžší reakce zažívají spíše lidé, kteří již trpí nějakou jinou alergií či atopickým ekzémem. Alergická reakce se objeví spíše při opakovaném bodnutí hmyzem a reakce se pak může při každém dalším bodnutí zhoršovat. Pokud tedy máte podezření, že reakce na píchnutí včelou či vosou je většího rozsahu, měli byste navštívit lékaře, který vás pošle na vyšetření na alergologii.

LN Některé děti jsou z domova zvyklé na přehnanou hygienu, ale pak jsou najednou v létě celý den v přírodě – měli by tedy jejich rodiče dát na něco pozor, nebo dětem tohle naopak prospěje?
Pobyt v kempu je pobytem v přírodě a dětem určitě prospívá. Pokud rodina zvolí jednodušší kempy s hromadnými umývárnami a záchody, musí dbát zejména na dodržování hygieny rukou a na dítě dohlížet. Pozor by měli dávat rodiče i na možnost úrazu na herních prvcích a hřištích a dohlížet na děti při koupání. Pobyt v kempu bývá také spojen s konzumací jídla rychlého občerstvení či grilováním. Vždy je nutno si vybírat a nekupovat pokrm tam, kde máte nějaké pochybnosti o podmínkách. V horkách nedoporučuji kupovat si rizikové potraviny, které se rychle kazí, zejména mléčné výrobky a uzeniny. Dobré je také sledovat prodávajícího, zda dbá na mytí rukou a také na čistotu stánku.

LN S dovolenou jsou spojeny také túry, z nichž si nemálo lidí přináší puchýře. Jak je ošetřit – propíchnout, nebo ne?
Puchýř je vlastně krytá kožní rána a může se snadno infikovat. Nejprve je nutno zamezit dalšímu dráždění kůže, aby se puchýř nestrhl a rána se tak neodkryla. Pokud tedy nejde například změnit obuv, která puchýř způsobila, je nutno jej překrýt alespoň náplastí. Menší puchýře raději nepropichujte. Pokud je puchýř příliš velký a hrozí jeho nekontrolované protržení, je možno přistoupit i k propíchnutí, ale za přísně aseptických podmínek, což v terénu znamená omytí rukou, použití vlhčeného ubrousku a jednorázové sterilní jehly. Po odtoku tekutiny je nutné puchýř ošetřit dezinfekcí a překrýt sterilním materiálem. Při komplikacích, tedy když se do rány dostane následná infekce, okolí místa zarudne, vyskočí teplota a podobně, doporučuji vyhledat lékaře.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...