Dnes je podle jejích slov na trhu velká nabídka ústních irigátorů – existují rodinné, cestovní i dětské. Výborně se hodí i k lepšímu odstranění povlaku u fixních ortodontických aparátků, implantátů a pevných protetických náhrad.
Elektrické kartáčky a Air Floss
Další pomůckou mohou být elektrické zubní kartáčky, kterých je opět velká nabídka pro dospělé i děti.
„Pokud je už zvolíte, doporučuji výměnné hlavice kartáčků s měkkými tenkými vlákny. Pak máme elektrické kartáčky sonické, u kterých kmitání vláken vysokou frekvencí rozpohybuje molekuly vody, zubní pasty a slin, tím naruší biofilm plaku, lépe dočistí dásňový žlábek i hůře přístupná místa. Dále existují elektrické zubní kartáčky oscilační. U nich funguje oscilačně-rotačně-pulzační technologie, která zajišťuje čistící účinek zub po zubu,“ pokračuje Marie Dlouhá.
Novější pomůckou je pak Air Floss – přístroj na mezizubní hygienu. Při jeho použití směs vzduchu a kapiček vody prostřikuje mezizubní prostory, naruší je a odstraní z nich plak. Ke zvýšení efektu čištění je možné místo pitné vody použít antibakteriální ústní vodu.
Kombinace a omezení
Ústní sprchy nemají žádné omezení, můžeme je použít vždy, když si čistíme zuby. Tlak vody je také možné regulovat podle potřeby. „Doporučuji použít vodu mírně teplou kvůli citlivosti krčků zubů. Je možné, ale ne nutné, napustit do nádržky s vodou ústní vodu bez alkoholu,“ radí Marie Dlouhá.
Elektrický zubní kartáček pak doporučuje kombinovat s ručním klasickým kartáčkem. Například ráno zuby vyčistit tím elektrickým a večer zase ručním. Na elektrický kartáček pak v žádném případě nemáme tlačit, čistíme chrup šetrně. Výměnné hlavice kartáčků bychom měli měnit každé tři měsíce. Air Floss můžeme použít vždy, když čistíme zuby.
Výběr a efektivita
Mezi nitěmi a mezizubními kartáčky jsou hlavně rozdíly v efektivitě čištění. „Dentální nit vůbec nedosáhne na některá místa, která potřebujeme vyčistit. Tam pak zůstává neodstraněný povlak. Velmi důležitým je správný výběr mezizubního kartáčku, který se v mezizubním prostoru rozvine a celý ho vyplní i do nerovností a do dásňového žlábku. Nemá být ani velký, ale ani malý. Jen tak se tento prostor vyčistí kvalitně a lépe než nití.
Perfektní vzhled? Krása u zubaře může stát i statisíce![]() |
„Doporučuji nechat výběr na odbornících, tedy stomatologovi nebo dentální hygienistce, kteří poradí a vyberou vhodný mezizubní kartáček. Často také určí více velikostí podle šířky mezizubního prostoru,“ zdůrazňuje brněnská dentální hygienistka.
Ústní vody
Na trhu si také můžeme vybrat z mnoha druhů ústních vod. „U zdravých zubů a zdravého parodontu není ústní voda nutná. Důležitější je denně si dobře odstranit zubní povlak. Raději si připlaťme za kvalitní kartáčky, ať už to jsou klasické, jednosvazkové, mezizubní, nebo za návštěvu u dentální hygienistky,“ uvádí Marie Dlouhá.
Většinou v důsledku nesprávné a nedostatečné ústní hygieny se mohou objevit zubní kazy, citlivé krčky nebo záněty dásní. Speciální ústní voda může tyto problémy aspoň částečně pozitivně ovlivnit. Na snížení kazivosti doporučují odborníci speciální ústní vody, které mineralizují a posilují zubní sklovinu a vedou ke snížení přecitlivělosti zubních krčků. Při problémech s parodontem doporučuji zase vody s protizánětlivým účinkem. S jejich výběrem opět poradí stomatolog nebo dentální hygienistka.
Nedoporučené postupy
Brněnská dentální hygienistka varuje před příliš tvrdými zubními kartáčky, které vydírají sklovinu i krčky zubů a způsobují nezánětlivý ústup dásní.
Dalšími zlozvyky bývají špatná technika čištění zubů, velký tlak na kartáček, a hlavně krátká doba čištění. Zuby se mají čistit tak dlouho, aby byly skutečně čisté, a to alespoň jednou denně. Marie Dlouhá je náročnější než jiní odborníci, radí věnovat jejich čištění asi deset minut, i více. Ale vždy s kvalitními zubními kartáčky a správnou čisticí technikou.
„Je nutné vyčistit je pečlivě všude a nic nevynechat. Doporučuji pravidelné profesionální čištění u dentální hygienistky, která vysvětlí a naučí správnou péči o dutinu ústní a výběr kvalitních pomůcek,“ uzavírá brněnská dentální hygienistka.
