Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

I mužům tikají biologické hodiny. S jejich věkem roste riziko potratu a nemocí

Věk otce je při dítěte narození důležitější, než se myslelo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věk otce je při dítěte narození důležitější, než se myslelo. | foto: Shutterstock

PRAHA Věk otce při početí nikdy nebyl považován za příliš důležitý. Mezi muži se najdou ti, kterým se potomci narodili i po šedesátce. Mezitím stoupající věk matek je spojován s rostoucím rizikem onemocnění dítěte. Nové studie však ukazují, že i muži mají biologické hodiny. Čím starší je otec, tím větší je riziko potratu či nemocí.

Server The Independent upozorňuje na fakt, o kterém se příliš nemluví a muži ho často přehlížejí. Nové studie upozorňují na to, že spermie mužů starších pětatřiceti let jsou méně plodné. Navíc s věkem roste i risk přenosu genetických mutací.

Pokud žena po třicítce nemá ještě dítě, často ji její okolí varuje před riziky spojenými s oddalováním těhotenství. Strach z tikotu biologických hodin není nic neobvyklého.

V posledních letech se navíc objevují společnosti nabízející zmražování vajíček těch, které se soustředí na kariéru. Pokud se ženám nad 35 let podaří otěhotnět, existuje riziko, že dítě nebude zcela zdravé. Muži však se zvyšujícím se věkem o dětech a tikajících hodinách neslyší nic, jsou schopni mít děti i ve vysokém věku.

Stále častěji se však ukazuje, že tento problém se týká i jich. Jedním z hlavních zastánců tohoto tvrzení je Harry Fisch, newyorský doktor reproduktivní medicíny a autor knihy Mužské biologické hodiny z roku 2005. V té popisuje, jak s mužským věkem klesá plodnost a úroveň testosteronu.

Fisch tvrdí, že spousta lidí považuje mužské biologické hodiny za hluboce urážející. „Kvůli své knize jsem si prošel hroznými věcmi, bylo to neuvěřitelné,“ popisuje reakce lidí. „Tolik lidí bylo rozhořčeno faktem, že vyvracím obraz chlapáctví stárnoucích mužů.“

Ovšem Fisch i další tvrdí, že věda má jasno. Stárnutí mužů i žen je spojeno s klesající plodností, nižší úrovní hormonů a rostoucím zdravotním rizikem pro dítě. To vše je kombinace, které se obecně říká tikání biologických hodin.

Na rozdíl od žen, které se narodily s daným počtem vajíček, muži produkují spermie po celý život. Někteří z nich plodí děti i po šedesátce, ženské hodiny se přitom v určitém věku zcela zastaví. Ovšem u většiny mužů klesá s přibývajícími roky hladina testosteronu, což může vést ke sníženému libidu a problémům s erekcí. Věk ovlivňuje také kvantitu a genetickou kvalitu spermií.

„Stárnoucí muž není pro reprodukci stejně dobrý, jako když byl mladý,“ říká Alexander Pastuszak, asistent profesora urologie při univerzitě v Houstonu a specialista na mužskou plodnost a problémy reprodukce. Zatímco tyto změny jsou podobné těm u žen, v jednom směru se liší: u mužů nastávají o několik let později a postupně.

Studie provedená u dvou tisíc francouzských párů ukázala, že ženská schopnost reprodukce klesá kolem 35. roku věku. Muži mezitím zažívají to samé po čtyřicítce. Při dalším výzkumu u britských párů vyšlo najevo, že při kontrole ženina věku a dalších faktorů, mužům nad 45 let trvalo pětkrát déle počít, než těm ve věku 25 let a mladším.

Někteří lékaři nesouhlasí s termínem „mužské biologické hodiny“. Ovšem přiznávají, že muži nejsou imunní vůči efektům stárnutí na jejich reprodukci.

Určitým změnám se dá vyhnout. Muži s nadváhou mají častěji nižší úroveň testosteronu. Problémy s plodností jsou také spojovány s jinými zdravotními problémy, jako je rakovina, vysoký krevní tlak, onemocnění srdce a ledvin. Dalším faktorem může být i to, co muž jí, pije, zda kouří nebo je ve stresu a jakým pesticidům či průmyslovým chemikáliím je vystaven. To vše může ovlivnit zdraví spermií a následně i zdraví dítěte.

Jiné změny jsou však nevyhnutelné a spojené s věkem. Mnohé studie ukazují, že kvalita spermií klesá s věkem, což může vést k neplodnosti nebo samovolným potratům. Dále se u narozeného dítěte zvýšuje riziko vyvinutí autismu, schizofrenie a určitých druhů rakoviny.

Rizikovější je věk otce

Výzkum z roku 2012 navíc ukazuje, že více genetických onemocnění u potomka je spojeno s věkem otce, ne s věkem matky. Při srovnání 20letého a 40letého otce, přenáší ten starší na své dítě dvojnásobné množství nových mutací. Riziko schizofrenie či autismu u narozeného dítěte je zároveň až třikrát větší.

„Pro mě to byl důležitý objev. Když jsem byl na škole, neustále nás upozorňovali na věk matky,“ říká Kári Stefánsson, který je jedním z autorů zkoumání. „Dalo by se říct, že naše práce je tak trochu vykoupením pro starší matky, které často kritizujeme kvůli riziku. To, co je skutečně nebezpečné, je věk otce.“

Detail dvojice spermií

Detail dvojice spermií

Ovšem ani zde není nebezpečí až tak vysoké. Šance, že bude mít dítě některou z těchto nemocí kvůli vyššímu věku otce, se pohybuje kolem dvou procent. „To není výrazný nárůst, když se podíváme na kontext všeho, co zažíváme od našeho narození až do smrti,“ dodává Stefánsson. Výsledky studie jsou však podle něj důležité pro společnost a její nahlížení na věk otců.

Experti tvrdí, že tyto poznatky by neměly odradit starší páry od snažení. Nicméně by je měli vzít v potaz mladí lidé, kteří přemýšlí o tom, kdy chtějí mít děti.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.