Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

I na dovolené jezte zdravě, radí lékaři

Zdraví

  7:41
PRAHA - I na dovolené by lidé měli dodržovat zásady zdravého životního stylu, tedy jíst zdravě a dostatečně se hýbat, radí lékař Martin Matoulek, který pomáhá svým pacientům ve Všeobecné fakultní nemocnici hubnout bez poškození zdraví.
Dovolená (ilustrační foto)

Dovolená (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Varuje před nástrahami dovolené All inclusive, kdy má turista zajištěn neustálý přísun jídla a pití. Součástí pobytu by podle něj měla být vedle pohybové aktivity také alespoň částečně dietní strava. Pokud má turista trvalý přístup k jídlu a pití, vede ho to k tomu, aby se přejídal, když už to "má v ceně".

Hotely podávají ke snídani jídla, která bývají na běžném jídelníčku k obědu či večeři. A turisté podle Matoulka většinou neodolají - zpočátku možná jedí zdravě, ale pak si dají k snídani třeba grilované kuře či rybu, tedy jídlo, které by jinak jedli až k obědu.

CO SI VZÍT SEBOU NA DOVOLENOU?

Druhým extrémem je dovolená bez zajištěného stravování. I takové řešení skrývá dietní nástrahy. Turista chce ušetřit, a tak si část potravin na dovolenou přiveze. Bývají to instantní polévky či nudle a různé konzervy - nic z toho není pro dietní režim vhodné.

Dodržujte pitný režim
Další nástrahou bývají nápoje, ve kterých se skrývá množství energie. Třeba půl litru ovocného džusu vydá za malý oběd, upozorňuje Matoulek. Večerní posezení s lahvičkou vína může znamenat i 1800 kJ navíc. Pokud si k tomu člověk dá i něco k zakousnutí, energie vstřebá ještě víc. Matoulek doporučuje na dovolené sportovat. Kila přibývají tomu, kdo celý den jen jí a povaluje se na pláži, opaluje a večer si znovu dopřeje dostatek dobrého jídla.

Čerstvá citronáda s mátou - ilustrační foto

V denním horku se špatně sportuje, ale dá se ráno vyjít na svižnou procházku po písečné pláži. Chůze pískem je docela fyzicky náročná. Pokud pak člověk přes den plave a večer si procházku zopakuje, určitě na dovolené neztloustne. A kdo si chce na dovolené upevnit formu, může využít hotelových fitness center s klimatizací, kde se dá cvičit i během dne.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!