Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

I v létě mohou lidi potrápit chřipkové potíže

Nemoc - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemoc - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Také v létě mohou lidi potrápit chřipkové obtíže, jako jsou horečka a bolesti celého těla. Letní chřipku na rozdíl od sezonní nezpůsobují chřipkové viry a nevznikají epidemie. Obtíže obvykle pominou po pár dnech klidu na lůžku. Jako chřipka ale mohou začínat i nebezpečné nemoci, jako jsou klíšťový zánět mozku nebo toxoplazmóza.

"Jelikož se jako chřipka mohou projevovat i velmi nebezpečné nemoci, je opatrnost na místě. Při jakékoli pochybnosti, zejména pokud je průběh onemocnění prudký a od začátku závažný, neodkládejte návštěvu lékaře," radí na webu lékaři. Z původního lehkého nachlazení se může vyvinout zánět průdušek nebo zánět plic. Proto se všemi podezřelými příznaky je lépe jít k lékaři, aby léčba mohla být zahájena včas.

Závažný průběh bývá spojen s horečkou nad 39 stupňů Celsia, silnými neobvyklými bolestmi hlavy, někdy zvracením, křečemi a poruchami vědomí.

Alergie - ilustrační foto

Virus sezonní chřipky způsobuje na severní polokouli epidemie od prosince do února. V létě sice v ovzduší tyto viry také kolují, epidemii ale vyvolat nedokážou. Nejnovější dostupná data za 31. týden uvádějí v Česku na 100.000 obyvatel 354 viróz a šest chřipek.

Častá je i střevní chřipka
Letní chřipka se od klasické liší také v některých projevech. Častěji se objevuje rýma a záněty spojivek. Bolesti svalů a celková únava bývají slabší než u sezonní chřipky. V případě streptokokového onemocnění se objevují bolesti v krku a ztížené polykání. Navíc může být rýma a kašel.

Letní chřipky nemívají komplikace.Variantou letní chřipky je chřipka střevní. Léčí se také klidem na lůžku. Zásadní je dostatek tekutin a dieta, doporučují se rýže, mrkev a suchary, případně se podává živočišné uhlí.

Chřipka etymologicky

Typicky česky znějící slovo chřipka má zřejmě původ ve staročeském chřípěti, které označovalo chraptění nebo sípání. Ruská podoba základu chrip byla v 18. století přejata do francouzštiny a němčiny. Vzniklo označení grippe. Odtud se slovo vrátilo do ruštiny a polštiny.

Ve většině ostatních evropských jazyků je chřipka označována jako influenza. Název vychází z latinského označení influere - vtékat, vlévat se, což naznačuje jakoby rozlévající se epidemii.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.