Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

I v létě mohou lidi potrápit chřipkové potíže

Nemoc - ilustrační foto

Nemoc - ilustrační foto foto: Shutterstock

Také v létě mohou lidi potrápit chřipkové obtíže, jako jsou horečka a bolesti celého těla. Letní chřipku na rozdíl od sezonní nezpůsobují chřipkové viry a nevznikají epidemie. Obtíže obvykle pominou po pár dnech klidu na lůžku. Jako chřipka ale mohou začínat i nebezpečné nemoci, jako jsou klíšťový zánět mozku nebo toxoplazmóza.
  7:00

"Jelikož se jako chřipka mohou projevovat i velmi nebezpečné nemoci, je opatrnost na místě. Při jakékoli pochybnosti, zejména pokud je průběh onemocnění prudký a od začátku závažný, neodkládejte návštěvu lékaře," radí na webu lékaři. Z původního lehkého nachlazení se může vyvinout zánět průdušek nebo zánět plic. Proto se všemi podezřelými příznaky je lépe jít k lékaři, aby léčba mohla být zahájena včas.

Závažný průběh bývá spojen s horečkou nad 39 stupňů Celsia, silnými neobvyklými bolestmi hlavy, někdy zvracením, křečemi a poruchami vědomí.

Alergie - ilustrační foto

Virus sezonní chřipky způsobuje na severní polokouli epidemie od prosince do února. V létě sice v ovzduší tyto viry také kolují, epidemii ale vyvolat nedokážou. Nejnovější dostupná data za 31. týden uvádějí v Česku na 100.000 obyvatel 354 viróz a šest chřipek.

Častá je i střevní chřipka
Letní chřipka se od klasické liší také v některých projevech. Častěji se objevuje rýma a záněty spojivek. Bolesti svalů a celková únava bývají slabší než u sezonní chřipky. V případě streptokokového onemocnění se objevují bolesti v krku a ztížené polykání. Navíc může být rýma a kašel.

Letní chřipky nemívají komplikace.Variantou letní chřipky je chřipka střevní. Léčí se také klidem na lůžku. Zásadní je dostatek tekutin a dieta, doporučují se rýže, mrkev a suchary, případně se podává živočišné uhlí.

Chřipka etymologicky

Typicky česky znějící slovo chřipka má zřejmě původ ve staročeském chřípěti, které označovalo chraptění nebo sípání. Ruská podoba základu chrip byla v 18. století přejata do francouzštiny a němčiny. Vzniklo označení grippe. Odtud se slovo vrátilo do ruštiny a polštiny.

Ve většině ostatních evropských jazyků je chřipka označována jako influenza. Název vychází z latinského označení influere - vtékat, vlévat se, což naznačuje jakoby rozlévající se epidemii.

Autor:
Témata: chřipka, léto, nemoc, Česko