Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

IKEM povede Herman, chce posílit vědeckou činnost

Skalpel? Není třeba. Chirurgové v pražském Institutu pro klinickou a experimentální medicínu (IKEM) poprvé v Česku voperovali umělou srdeční chlopeň, aniž by pacientku museli „rozříznout“. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skalpel? Není třeba. Chirurgové v pražském Institutu pro klinickou a experimentální medicínu (IKEM) poprvé v Česku voperovali umělou srdeční chlopeň, aniž by pacientku museli „rozříznout“. | foto: Lidové noviny

Vedení pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) se ujal padesátiletý kardiolog Aleš Herman. Do funkce ho jmenoval ministr zdravotnictví Leoš Heger. V čele špičkového medicínského centra vystřídal Jana Malého.

Nový ředitel hlavní cíl svého působení v IKEM spatřuje ve vytvoření nového Centra experimentální medicíny a v posílení jeho vědeckovýzkumné činnosti.

"Mým záměrem je sdružit vědecké týmy pod jednotné vedení centra se zlepšeným financováním jak investic, tak i vědeckovýzkumných grantů," řekl v úvodním projevu Herman. Vyzdvihl zároveň současnou dobrou ekonomickou situaci IKEM, která je podle něj základní podmínkou pro další rozvoj institutu.

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM)

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM)

Podle Hermana ale další vývoj IKEM závisí i na vnější stabilitě ekonomické situace. "Proto je potřeba v rámci programu tvorby referenčních pracovišť pro zavádění nových léčebných metod pokračovat v rekodifikaci náročného programu transplantací. To předpokládá jednání s představiteli státu i se zdravotními pojišťovnami o krytí nákladů těchto finančně náročných zákroků. Unikátní program transplantací nesmí být závislý na nedostatku peněz," doplnil Herman.

Herman vyšel jako vítěz z výběrového řízené, které vyhlásil ministr zdravotnictví s tím, že chce personálně stabilizovat IKEM a získat pro něj novou legitimitu. Někdejšího šéfa institutu Malého tehdy rozhodnutí ministerstva překvapilo. K jeho práci podle něj resort nikdy neměl žádné výhrady. Podle zákulisních informací ale delší dobu komunikace mezi ministrem a Malým vázla.

ČTĚTE TAKÉ:

Média označila za problematickou například čtyřletou zakázku na nákup speciálního zdravotnického materiálu. IKEM se dostal na přední stránky novin i kvůli nejasnostem kolem mnohamilionových majetků svých manažerů.

Psalo se o něm rovněž v souvislosti s údajným plagiátem vědecké práce dvou jeho pracovníků, z opisování byl nařčen uchazeč o místo šéfa transplantační chirurgie Jiří Froněk. Ředitel ho jmenoval poté, co nařčení vyvrátila komise Univerzity Palackého v Olomouci.

Minulý měsíc zahájila protikorupční policie trestní řízení v kauze předražených zakázek na nákup hybridního operačního sálu IKEM a na jeho stavební úpravy. Podle vyšetřovatelů mohla IKEM vzniknout škoda minimálně deset milionů korun.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...