Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

IKEM povede Herman, chce posílit vědeckou činnost

Zdraví

  12:30
Vedení pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) se ujal padesátiletý kardiolog Aleš Herman. Do funkce ho jmenoval ministr zdravotnictví Leoš Heger. V čele špičkového medicínského centra vystřídal Jana Malého.

Skalpel? Není třeba. Chirurgové v pražském Institutu pro klinickou a experimentální medicínu (IKEM) poprvé v Česku voperovali umělou srdeční chlopeň, aniž by pacientku museli „rozříznout“. foto: Lidové noviny

Nový ředitel hlavní cíl svého působení v IKEM spatřuje ve vytvoření nového Centra experimentální medicíny a v posílení jeho vědeckovýzkumné činnosti.

"Mým záměrem je sdružit vědecké týmy pod jednotné vedení centra se zlepšeným financováním jak investic, tak i vědeckovýzkumných grantů," řekl v úvodním projevu Herman. Vyzdvihl zároveň současnou dobrou ekonomickou situaci IKEM, která je podle něj základní podmínkou pro další rozvoj institutu.

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM)

Podle Hermana ale další vývoj IKEM závisí i na vnější stabilitě ekonomické situace. "Proto je potřeba v rámci programu tvorby referenčních pracovišť pro zavádění nových léčebných metod pokračovat v rekodifikaci náročného programu transplantací. To předpokládá jednání s představiteli státu i se zdravotními pojišťovnami o krytí nákladů těchto finančně náročných zákroků. Unikátní program transplantací nesmí být závislý na nedostatku peněz," doplnil Herman.

Herman vyšel jako vítěz z výběrového řízené, které vyhlásil ministr zdravotnictví s tím, že chce personálně stabilizovat IKEM a získat pro něj novou legitimitu. Někdejšího šéfa institutu Malého tehdy rozhodnutí ministerstva překvapilo. K jeho práci podle něj resort nikdy neměl žádné výhrady. Podle zákulisních informací ale delší dobu komunikace mezi ministrem a Malým vázla.

ČTĚTE TAKÉ:

Média označila za problematickou například čtyřletou zakázku na nákup speciálního zdravotnického materiálu. IKEM se dostal na přední stránky novin i kvůli nejasnostem kolem mnohamilionových majetků svých manažerů.

Psalo se o něm rovněž v souvislosti s údajným plagiátem vědecké práce dvou jeho pracovníků, z opisování byl nařčen uchazeč o místo šéfa transplantační chirurgie Jiří Froněk. Ředitel ho jmenoval poté, co nařčení vyvrátila komise Univerzity Palackého v Olomouci.

Minulý měsíc zahájila protikorupční policie trestní řízení v kauze předražených zakázek na nákup hybridního operačního sálu IKEM a na jeho stavební úpravy. Podle vyšetřovatelů mohla IKEM vzniknout škoda minimálně deset milionů korun.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat