Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Implantát, nebo můstek. Co je pro celistvost chrupu lepší?

U zubaře (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U zubaře (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Chybějící zub, případně zuby, narušují celistvost chrupu a to nejen z hlediska estetického, ale i z čistě praktického a zdravotního. Existují případy, kdy se lidé s mezerami po zubech naučí žít, a snad jim to ani nevadí, ale ze stomatologického hlediska to rozhodně není nejlepší varianta.

Jak takovou ztrátu nahradit? A jaké řešení je to nejlepší? Z dlouhodobého pohledu je chybějící zub problém pro celý chrup. První problém je anatomická změna čelisti, kde se ostatní zuby začnou stahovat a budou se snažit zaplnit vytvořenou mezeru. Další problém je i protilehlý zub v druhé čelisti, který nebude mít na co nakusovat a v touze nalézt skusový kontakt se začne posouvat ven z kosti.

Je lepší můstek nebo implantát?

Aby se všem těmto nepříjemnostem zamezilo, je nutné vzniklou mezeru zaplnit. V zásadě máme na výběr ze dvou základních fixních řešení: můstek nebo implantát. To, zda si vyberete můstek, nebo implantát, by mělo záležet hlavně na dohodě s lékařem, který po řádném vyšetření zjistí, která z variant pro vás bude lepší.

"Abychom mohli pacientovi nabídnout můstek, je třeba, aby mezera po jednom zubu byla ohraničena nejméně jedním pevným zubem s dlouhodobou prognózou z každé strany. Ty pak budou sloužit jako pilíře pro korunky. Z toho vyplývá, že je potřeba zuby značně obrousit, ačkoliv mohou být jinak živé a zcela zdravé. Protože každým zásahem do zubů zkracujeme jeho životnost, snažíme se ne zcela nezbytným zásahům vyhnout, a to v případě mezery implantátem," vysvětluje MUDr. Jan Stuchlík, který působí na Dentální klinice Jan Stuchlík.

ČTĚTE TAKÉ:

Velmi důležité je, aby byl můstek kotven na kvalitních zubech, neboť selže-li jeden, je celé ošetření ztraceno. Pravidlem také bývá, že kolik zubů se můstkem nahrazuje, tolik by mělo být podpěrných zubů. Čím tedy větší mezera je, tím více zubů je třeba nabrousit.
Zavedení implantátu je zcela nezávislé na sousedních zubech a v případě, že se chcete vyhnout broušení okolních zubů, je implantát vhodným řešením. Důležité je množství kosti, které po ztraceném zubu zbývá. "Není-li kosti dostatek, lze ve většině případů množství kosti zvětšit, pokud to ale není možné, pak se léčba přesměruje k můstku. Takové případy jsou ale výjimkou," dodává Stuchlík.

Jak budou vypadat lidské zuby? Budou drobnější a náchylnější na kazy

Jak budou vypadat lidské zuby? Budou drobnější a náchylnější na kazy

Lidé mají z implantátů často strach, který je ale neopodstatněný. „Kolem implantologie koluje několik mýtů nebo spíše zbytečných fám, které pramení pouze z neznalosti problematiky. Nejčastější obavu mají klienti z toho, že organismus implantát nepřijme nebo z bolesti. Mohu říci, že strach z těchto aspektů je zbytečný,“ doplňuje Stuchlík. Bolest, přijetí implantátu, rozsah zákroku, doba hojení, nutnost celkové anestezie nebo představa, že budete muset chodit několik dní s dírou v čelisti, to vše jsou dle lékařů bezdůvodné obavy klientů.

Na korunku či můstek na zubu nebo implantátu zčásti přispívá pojišťovna, ale příspěvek je velmi nízký a drtivou většinu nákladů nese klient. Implantáty se hradí zcela v plné výši. V případě mezery po jednom zubu je cena jednoho implantátu s korunkou téměř totožná jako cena tří členného můstku, kdy se navíc obrousí sousední zuby se všemi možnými negativními následky. 

Jaká jsou rizika?

Riziko můstku tví hlavně v kvalitě a stabilitě podpěrných zubů, které budou díky obroušení náchylnější. Je možné, že v budoucnu začnou podpěrné zuby potřebovat ošetření, v nejhorším případě extrakci a mezeru, tentokrát již větší, bude třeba řešit znovu. Pak už vám možná nezbude nic jiného, než zvolit variantu implantátu a investice tak bude mnohem větší, než by byla v případě, že byste zvolili implantát hned napoprvé.
Přes implantát se navíc na kost v místě původní mezery přenášejí žvýkací síly a zabraňují tomu, aby kost nadále ustupovala.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!