Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Infarkty a mrtvice zabíjejí v Česku mnohem méně, oznámila OECD

Neviditelný strašák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neviditelný strašák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Úmrtnost v důsledku kardiovaskulárních onemocnění se ve více než třech desítkách zemí, včetně ČR, v letech 1990 až 2011 výrazně snížila. Jak informovala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), pokles byl zaznamenán zejména u úmrtí na následky infarktu, a to v průměru o 40 procent.

Počet případů smrti kvůli cévním mozkovým příhodám se od roku 1990 snížil dokonce o polovinu. Přestože Česká republika s dalšími zeměmi střední a východní Evropy včetně Slovenska rovněž zaznamenala výrazný pokles úmrtnosti v této oblasti, stále patří z více než tří desítek sledovaných zemí k těm nejhorším.

Zlepšení medicínské péče

Obyvatelé v Česku umírali po dvou desetiletích ve srovnání s rokem 1990 na kardiovaskulární onemocnění méně o 41 procent. U mozkových příhod to bylo dokonce o 66 procent méně. "Může za to podstatné zlepšení medicínské péče o nemocné s ischemickou chorobou srdeční," řekl kardiochirurg Jan Pirk. Česko je podle něj na špičce ve využívání moderních zákroků, například přímém zprůchodnění infarktové tepny.

ČTĚTE TAKÉ:

Přesto v roce 2011 zemřelo na infarkt v Česku 260 lidí na každých 100 000 osob. Hůře na tom bylo už jen Estonsko (265), Maďarsko (309) a Slovensko (404). Kvůli mozkovým mrtvicím zemřelo v ČR ve stejném roce 106 osob na 100 000 obyvatel, v Řecku 112, v Maďarsku 124 a na Slovensku 137.

Pirk očekává další zlepšení

Podle Pirka není zlepšení tak markantní, protože v západních zemích se začalo s prevencí výrazně dříve než v Česku. Propagace zdravého životního stylu se přitom projeví až po letech. Kardiochirurg do deseti let očekává v české populaci další zdravotní zlepšení.

Nejlépe si u kardiovaskulárních onemocnění naopak vedly Japonsko a Jižní Korea se zhruba 40 úmrtími na 100 000 obyvatel. U mozkových příhod bylo nejméně případů úmrtí ve Švýcarsku, Francii a Izraeli (něco přes 40).

Úmrtnost následkem infarktu (osm vybraných zemí):
Pořadí Země Rok 2011 (počet případů na 100´000 obyvatel) Procentuální změna ve srovnání s rokem 1990
1.Japonsko39-32
3.Francie48-47
14. Švýcarsko89-45
20.Německo115-48
22.USA127-50
23.Polsko128-13
30.Česko260-41
33. Slovensko404+9
Zdroj: OECD

Počet úmrtí na rakovinu se ve stejném období v zemích OECD a neformálního sdružení BRICS, jehož členy jsou Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, snížil o 15 procent. Bylo to především díky nižší úmrtnosti po rakovině žaludku, tlustého střeva, prsu a děložního čípku u žen, stejně jako rakoviny prostaty a rakoviny plic u mužů.

ČTĚTE TAKÉ:

ČR byla v rychlosti snižování úmrtnosti na rakovinu třetí nejlepší s 25procentním poklesem po Švýcarsku (28 procent) a Lucembursku (27 procent). Přesto zůstalo Česko páté nejhorší: k hranici 250 úmrtí na 100 000 obyvatel se přibližovalo společně se Slovenskem nebo Dánskem. K hranici 300 mrtvých se dostalo Maďarsko.

Kardiovaskulární onemocnění byla ve sledovaných zemích příčinou 33 procent všech úmrtí v roce 2011 a tedy stále nejčastější příčinou smrti v 33 sledovaných zemích OECD.

Rakovina je na druhém místě s o něco více než čtvrtinou všech úmrtí registrovaných v těchto zemích. Rakovina plic byla nejčastější příčinou smrti u mužů a představovala 23 procent všech úmrtí na rakovinu. Kromě toho se ve zprávě uvádí růst množství chronických onemocnění, jako je diabetes s 85 miliony lidí, kteří trpí touto nemocí. Nemocí trpí také téměř sedm procent lidí ve věku 20 až 79 let v zemích OECD.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!