Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
3. listopadu 2015 5:32 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Infekce útočí na seniory i děti. Mají nárok na bezplatné očkování

Očkování (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování (ilustrační fotografie) | foto: Shutterstock

Čeští senioři mají od letošního podzimu nárok na bezplatné očkování proti pneumokokům, které jim ochrání zdraví po zbytek života. Umožnila to novela zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Lidé nad 65 let mohou nyní požádat svého lékaře o bezplatné očkování proti pneumokokové infekci. Zdravotní pojišťovny proplácejí jeden druh očkovací látky, tzv. polysacharidovou vakcínu v ceně zhruba tří set korun. Existuje i jiná vakcína, konjugovaná, ta stojí přes tisíc korun a neproplácí se.

Národní imunizační komise i Česká vakcinologická společnost doporučují nespokojit se s jednou, ale nechat se očkovat oběma vakcínami, protože se navzájem vhodně doplňují. O úhradě i druhé vakcíny se proto nyní vedou jednání mezi vakcinology, ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami.

Smrtelné záněty

Pneumokoky jsou bakterie, které způsobují nejen zánět středního ucha, ale i zápal plic, otravu krve nebo zánět mozkových blan. Ale dá se proti nim bránit – a proto právě lékaři doporučují očkování.

Bakterie Streptococcus pneumoniae je jedním z nejběžnějších původců zánětů plic v dospělosti, které mají nejtěžší průběhy. Právě záněty plic jsou celosvětově třetí nejčastější příčinou úmrtí dospělých a zároveň způsobují 90 procent úmrtí u osob starších 65 let. Třetinu hospitalizací v důsledku zánětu plic mají na svědomí právě pneumokoky. Přitom senioři podle údajů Státního zdravotního ústavu tvoří třetinu osob, jež pneumokoková infekce zabije.

Ohroženy jsou také malé děti

Lidé nad 65 let nejsou jedinou ohroženou skupinou. Ve vyšším riziku jsou rovněž děti mladší dvou let, u nichž je imunitní systém ještě nezralý. Významným rizikovým faktorem pro rozvoj závažné infekce je také kouření a nadměrná konzumace alkoholu. Podle údajů Světové zdravotnické organizace jsou více ohroženi lidé s voperovaným kochleárním implantátem čili nitroušním naslouchátkem. Vyšší riziko hrozí také lidem, kteří podstoupili transplantaci orgánu od dárce, a proto musí po operaci dlouhodobě užívat léky, které utlumují imunitní obranné reakce organismu, či třeba trpí leukémií.

Studie publikovaná v odborném časopise Journal of Infectious Diseases uvádí, že riziko pneumokokového onemocnění je desetkrát vyšší u pacientů s chronickým onemocněním srdce a sedmkrát vyšší u nemocných s chronickým onemocněním jater. Šestkrát vyšší riziko je pak u nemocných, kteří současně trpí diabetem 2. typu.

Od roku 2010 stát hradí dobrovolné očkování proti pneumokokům u malých dětí, pokud jsou první tři dávky podány do sedmi měsíců věku. Záleží pouze na rodičích, zda své dítě nechají očkovat. Přesto výskyt onemocnění způsobených pneumokoky u dětí výrazně klesl.

„V roce 2011 v nejmladší věkové skupině 0 až 11 měsíců, která je cílovou skupinou pro pneumokokové konjugované vakcíny, nebylo zjištěno žádné onemocnění způsobené typem pneumokoka, proti němuž je vakcína určena. Nulový výskyt byl zaznamenán poprvé za dobu sledování pneumokokových onemocnění. To je jednoznačný úspěch plošné vakcinace,“ vysvětluje Jana Kozáková, vedoucí Oddělení vzdušných nákaz bakteriálního původu a Národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy Státního zdravotního ústavu v Praze.

Kolektivní obrana

Aby vznikla tzv. kolektivní imunita a poklesl počet případů invazivních pneumokokových infekcí, je ale potřeba, aby bylo proti pneumokokům očkováno více než 90 procent malých dětí. Proočkovanost ovšem klesá, a tak je možné, že opět vzroste počet nemocných.

Pneumokoky

Pneumokoky mohou způsobit zápal plic, otravu krve nebo zápal mozkových blan. Pneumokoková onemocnění jsou velmi závažná a mohou být dokonce smrtelná. Riziku onemocnění jsou vystaveni všichni, ale nejvíce ohroženi jsou senioři, lidé s oslabeným imunitním systémem, chronicky nemocní a také děti mladší dvou let. Větší riziko onemocnění mají děti a senioři žijící v různých sociálních zařízeních. Očkování poskytuje seniorům ochranu po zbytek života.

Zdroj: National Foundation for Infectious Diseases

„V roce 2013 klesla u dětí do jednoho roku proočkovanost na 75 procent, přičemž z deseti hlášených invazivních pneumokokových onemocnění bylo šest způsobených sérotypy, proti kterým je vakcína určena,“ konstatuje lékařka. Podle informací prezentovaných nedávno na konferenci Hradecké vakcinologické dny je nyní mezi nejmenšími dětmi očkováno 74 procent z nich.

Pneumokokové onemocnění je rizikové zejména pro děti ve věku do pěti let a může vést k řadě komplikací. Nejčastěji postihuje děti neinvazivní onemocnění, například zánět středního ucha nebo zápal plic. Výrazně větší komplikace mohou nastat při takzvaných invazivních pneumokokových onemocněních, kdy bakterie pronikne do krve nebo mozkomíšního moku. Invazivní onemocnění mají velmi rychlý průběh, mohou zanechat trvalé následky, například hluchotu nebo opoždění psychomotorického vývoje dítěte. V krajním případě pak infekce může způsobit úmrtí dítěte.

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...