Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Infrakabiny, kryokomory a další hity v otužování

Zdraví

  13:00
Chladnější počasí odstartovalo začátek sezony saunování. Zájem o něj v česku rok od roku roste a zvyšuje se počet lidí, kteří si saunu pořizují do rodinných domů. Hitem jsou ale i kryokomory, které léčí naopak chladem.

Teplota v kryokomorách se pohybuje okolo minus 120 stupňů Celsia

Ve fitcentrech mohou zákazníci narazit i na kryokomory, které léčí chladem. Teplota v nich se pohybuje okolo minus 120 stupňů Celsia, po pobytu v kryokomoře následuje pohyb na rotopedu či jiném stroji, čímž se uvolňují do těla endorfiny a další látky. Do kryokomory by měl vstupovat pouze člověk bez zdravotních problémů.

Zdravé saunování

Pobyt v sauně doporučují také lékaři. Saunování v zimním období funguje jako prevence proti nachlazení a dalším nemocem. Napomáhá klidnější činnosti srdce, prohlubuje a uvolňuje dýchací cesty, bolesti kloubů a svalů ustoupí. Blahodárné účinky má také na psychiku, může pomoci při migréně či nervozitě.

Naopak infrakabiny mohou využít i lidi se zdravotními potížemi, v nich totiž vzduch neohřívá pára jako v sauně ale speciální zářiče. Teplota v infrakabině je pouze 60 stupňů Celsia a člověk se nezahřívá zevnitř.

Zvyšuje se také počet lidí, kteří si pořizují sauny do rodinných domů. Nejvíce se prodávají kombinované komory, v nichž si lze užít suchou, mokrou, bylinkovou či parní saunu, Do rodinných domů si lidé nejčastěji pořizují kombinované sauny. Jejich cena se podle velikosti a vybavení pohybuje od 70 tisíc až třeba do 600 tisíc korun. Ve srovnání s rokem 1995 se podle provozovatelů zvýšil počet zákazníků saun zhruba o 200 procent.

Autoři: ,

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...