Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Inkontinence se netýká jen seniorů

Těhotenství - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těhotenství - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

I když se o tom příliš nemluví, inkontinence není problém, který by trápil jen seniory. Právě naopak se může objevit v každém věku, i když u starších lidí je častější. Právě období těhotenství a porodu je z tohoto pohledu jedno z nejrizikovějších.

"Až dvě třetiny žen se ve třetím trimestru a těsně po porodu setkají s obtížemi s močením, které ale obvykle do tří měsíců od porodu samovolně zmizí," říká MUDr. Oldřich Šottner, specialista na urogynekologii z Gynekologickoporodnického oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze.

ČTĚTE TAKÉ:

Těhotenství samo o sobě znamená zvýšenou zátěž pro oblast svalů pánevního dna, i rostoucí plod tlačí na močový měchýř, a tak žena potřebuje častěji na záchod i během noci. Přirozený porod také mění poměry v oblasti pánevního dna a zejména komplikovaný porod může u některých žen přinést obtíže tohoto druhu.

"Inkontinence je často považována za něco neslušného, co znamená, že žena neodvratně stárne. Mnoho pacientek se tak stydí vyhledat lékařskou pomoc a nechtějí o svých obtížích vůbec mluvit," popisuje Šottner.

Vhodný okamžik na návštěvu lékaře nastává tehdy, když vám začnou obtíže narušovat váš obvyklý denní režim – třeba ve chvíli, kdy si připustíte, že plánujete své společenské aktivity podle dostupnosti toalet. Inkontinenci lze naštěstí poměrně dobře léčit. Při volbě léčby ale záleží na tom, jestli je příčinou vašich obtíží hyperaktivní močových měchýř, nebo jde o tzv. stresové úniky vyvolané zvýšením nitrobřišního tlaku.

"Léčba hyperaktivního močového měchýře je prakticky vždy konzervativní, zahrnuje úpravu režimu příjmu a výdeje tekutin a lékovou terapii. U stresové inkontinence volíme kombinaci léků a cvičení pánevního dna. Někdy se však ani u žen v plodném věku nevyhneme miniinvazivnímu operačnímu zákroku," dodává urogynekolog.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...