Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Inkontinence se netýká jen seniorů

Zdraví

  11:12
I když se o tom příliš nemluví, inkontinence není problém, který by trápil jen seniory. Právě naopak se může objevit v každém věku, i když u starších lidí je častější. Právě období těhotenství a porodu je z tohoto pohledu jedno z nejrizikovějších.
Těhotenství - ilustrační foto.

Těhotenství - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Až dvě třetiny žen se ve třetím trimestru a těsně po porodu setkají s obtížemi s močením, které ale obvykle do tří měsíců od porodu samovolně zmizí," říká MUDr. Oldřich Šottner, specialista na urogynekologii z Gynekologickoporodnického oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze.

ČTĚTE TAKÉ:

Těhotenství samo o sobě znamená zvýšenou zátěž pro oblast svalů pánevního dna, i rostoucí plod tlačí na močový měchýř, a tak žena potřebuje častěji na záchod i během noci. Přirozený porod také mění poměry v oblasti pánevního dna a zejména komplikovaný porod může u některých žen přinést obtíže tohoto druhu.

"Inkontinence je často považována za něco neslušného, co znamená, že žena neodvratně stárne. Mnoho pacientek se tak stydí vyhledat lékařskou pomoc a nechtějí o svých obtížích vůbec mluvit," popisuje Šottner.

Vhodný okamžik na návštěvu lékaře nastává tehdy, když vám začnou obtíže narušovat váš obvyklý denní režim – třeba ve chvíli, kdy si připustíte, že plánujete své společenské aktivity podle dostupnosti toalet. Inkontinenci lze naštěstí poměrně dobře léčit. Při volbě léčby ale záleží na tom, jestli je příčinou vašich obtíží hyperaktivní močových měchýř, nebo jde o tzv. stresové úniky vyvolané zvýšením nitrobřišního tlaku.

"Léčba hyperaktivního močového měchýře je prakticky vždy konzervativní, zahrnuje úpravu režimu příjmu a výdeje tekutin a lékovou terapii. U stresové inkontinence volíme kombinaci léků a cvičení pánevního dna. Někdy se však ani u žen v plodném věku nevyhneme miniinvazivnímu operačnímu zákroku," dodává urogynekolog.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat