Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak bojovat s cukrovkou? Možná pomáhá půst, říká studie

Cukrovka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cukrovka (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

ŘÍM Může být půst cestou, jak překonat cukrovku? Snad ano, pokud se potvrdí výsledky pokusů na myších a na lidských buňkách. Z dosavadních poznatků se totiž zdá, že částečný půst je schopen „opravit“ buňky slinivky břišní, které produkují inzulin. Tyto buňky jsou tak zřejmě „přeprogramovány“, takže jsou schopny znovu vyrábět dostatečné množství hormonu.

Výživa, kterou dostávaly pokusné myši, je částečný půst. Vypracoval jej Valter Longo z milánského Institutu molekulární onkologie FIRC, teď v čele Institutu dlouhověkosti při Jihokalifornské univerzitě. Navržená dieta měla být původně metodou k omezení stresu a k ochraně buněk při chemoterapii. Spočívá v tom, že se pět dní konzumuje strava s nízkým obsahem tuků a cukrů a poté následuje návrat k normální výživě.

Dosavadní studie ukazují, že na fyziologické úrovni tento typ diety jakoby napodobuje účinky mnohem přísnějšího půstu a především funguje jako jakési oživení organismu, během něhož jsou produkovány nové buňky a zpomaluje se stárnutí díky redukci působení tří klíčových genů, a sice IGF-1, TOR a PKA. Drastický pokles těchto genů vrací podle Longa buňky do jakýchsi embryonálních podmínek.

„Buňky upadají během půstu do jakéhosi spánku a pak, když začneme jíst normálně, mohou vytvořit mnohé rozmanité buněčné typologie, mezi nimi i beta buňky, tedy ty buňky ve slinivce břišní, které produkují inzulin,“ cituje Longa italský deník Corriere della Sera.

Technologické vybavení, které pomáhá pacientům i lékařům usnadňovat boj s...
Technologické vybavení s takzvaným sensorem (na břiše), které pomáhá pacientům...

Longo použil ke studiu účinků své diety dva různé modely cukrovky: v jednom případě měly myši genetickou mutaci, která vyvolává rezistenci vůči inzulinu a ztrátu sekrece tohoto hormonu (tedy model pro cukrovku 2. typu), ve druhém případě byly myši léčeny chemickou látkou, která zabíjí beta buňky (model pro cukrovku 1. typu). Oběma skupinám byla podávána dieta ve třech cyklech. Výsledky byly vynikající: u obou modelů se diferencovaly nové buňky schopné produkovat inzulin a zaručit správnou rovnováhu glykemie.

Výsledky se potvrdily také u pokusů na buňkách slinivky břišní zdravých lidí a lidí s cukrovkou 1. typu. Jestliže byly podrobeny dietě, produkce inzulinu v těchto buňkách byla účinně stimulována. „To na jedné straně ukazuje, jak je možno přeprogramovat buňky jen pomocí diety, beze změny genomu, na druhé straně to ukazuje potenciál výživy k omezení příznaků cukrovky,“ uvedl Longo. „Význam diety však přesahuje tuto chorobu: účinky řízeného půstu se studují i na dalších buněčných systémech. Tento mechanismus může být způsobem, jak zlepšit zdravotní stav,“ dodal.

Longo v únoru publikoval na stránkách magazínu Science Translational Medicine studii na dobrovolnících, v níž ukázal, že tři cykly jeho diety snižují nebezpečí vzniku nejen cukrovky, ale i rakoviny a kardiovaskulárních chorob tím, že snižují úroveň IGF-1 a glykémie. Kromě toho pozitivně působí na parametry jako je váha, cholesterol či triglyceridy.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

p. vojvodík To je zjištění....:) 5:13 26.3.2017

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...