Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak cestovat s chronickou nemocí. Na co nezapomenout?

Zdraví

  6:44
Na dovolenou do zahraničí cestují třeba i pacienti s diabetem nebo kardiaci. Jak se na cesty připravit?
Cukrovka (ilustrační foto).

Cukrovka (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Střevní infekce patří k nejčastějším problémům, které postihují turisty na cestách do zahraničí. „Zdravý jedinec bude ovšem průjem zvládat lépe než kardiak, jenž například při zvracení přestane užívat léky, rychleji se dehydratuje a má menší funkční zdatnost,“ upozorňuje Vladimír Tuka z Centra kardiovaskulární rehabilitace 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Nepříznivě ovlivnit mohou střevní infekce například zdravotní stav pacientů s cukrovkou. „Také extrémní klimatické podmínky a vyšší či nepravidelná fyzická aktivita při dovolené mohou zhoršovat zvládání diabetu,“ říká docent Martin Prázný z Diabetologického centra téže kliniky.

Horka a cestování v letních měsících hůře snášejí i kardiaci. „Zejména při delších cestách u nich může dojít ke stagnaci krve v žilách dolních končetin,“ uvádí doktor Tuka. „V takovém případě bývají ohroženi rozvojem hluboké žilní trombózy a její komplikací – plicní embolií.“ Kardiaci užívají navíc často preparáty na odvodnění, které ještě zhoršují adaptaci na teplo a zvyšují riziko dehydratace, u starších jedinců pak i riziko selhání ledvin.

Překontrolujte léky v zavazadle

Většina kardiaků užívá také pravidelně léky na srdce, proto by se měli před cestou přesvědčit o tom, zda mají v zavazadle dostatečný počet balení, který jim vystačí na celou dobu pobytu mimo domov. Při cestě do zahraničí by neměli zapomenout také na kartičku pojištěnce a nejlépe i nějaké komerční připojištění.

Rady na cestu

Co dát do lékárničky?

Pravidelně užívané léky. Při cestách si je dát do příručního zavazadla a také si opsat odborný (mezinárodní) název účinné látky a dávkování.

Léky proti bolesti, horečce, průjmu a proti alergii (i u osob, které doma alergií netrpí).

Užitečné mohou být i nosní nebo oční kapky, antibiotické masti, léky proti kašli, na bolest hrdla, dezinfekce na rány i na ruce a vybavení na ošetření malých poranění.

Kam nebrat malé děti

Do méně rozvinutých exotických oblastí by neměly jezdit děti do dvou let věku. 

Kompletně očkované dítě starší 6 měsíců by mělo zvládnout pobyt v evropských dovolenkových destinacích.

Exotické cesty do rozvojových zemí nejsou vhodné ani pro těhotné ženy v prvním trimestru, v němž může i zvýšená tělesná teplota či téměř nezjistitelná infekční příčina zasáhnout do vývoje plodu.

Na co nezapomenout

Kvalitní repelent.

Náhradní brýle.

Na delší let letadlem, při němž na vás fouká několik hodin chladný vzduch z klimatizace, se může hodit více oblečení a také šátek na krk nebo na hlavu.

Adresy center cestovní medicíny jsou na webu Společnosti infekčního lékařství: www.infekce.cz  

Pacientům s važnějším onemocněním srdce doktor Tuka doporučuje vzít si s sebou lísteček se seznamem léků, jež užívají, a zaznamenat si i pojmenování jejich účinné látky, takzvaný generický název. Generikum většinou znají lékaři po celém světě, zatímco komerční název léku se stát od státu může i u stejného výrobce lišit. Vhodné je také vzít si s sebou lékařskou zprávu, ideálně anglicky psanou, pro případ, že by se kardiakovi v cizině něco stalo.

Na dostatek léků potřebných po celou délku pobytu v cizině by měli myslet také pacienti s diabetem. Přibalit by měli i glukometr a dostatečné množství testovacích proužků. Pacienti léčení inzulinem nesmějí zapomenout na inzulinová pera či inzulinovou pumpu s příslušným vybavením a samozřejmě ani na dostatečné množství inzulinu.

„Opakovaně se totiž stává, že pacienti zapomínají zejména na testovací proužky do glukometru nebo příslušenství k pumpám,“ říká docent Prázný. „Důsledné plánování je nezbytné, protože v některých zemích nejsou všechny pomůcky pro pacienty s diabetem dostupné.“

Během letecké přepravy je nejvhodnější dát inzulin do příručního zavazadla. V oblastech s vyššími teplotami by neměl být vystavený přímému slunečnímu záření, proto je vhodné ho při cestách autem umístit do chladicí tašky či v hotelu do lednice – nejlépe do jejích dvířek, aby nezmrzl.

Ještě než začnou lidé s chronickými nemocemi plánovat zahraniční dovolenou, měli by pečlivě zvážit především výběr destinace.

Ani tropy nejsou tabu

Náročnější pro kardiaky jsou například cesty do tropických nebo vysokohorských oblastí. V nadmořských výškách okolo 1500 metrů se mohou příznaky vysokohorské nemoci objevit i u citlivějších zdravých jedinců, tím spíše pak u kardiaků.

Svá rizika má i letecká přeprava, už proto, že tlak vzduchu v kabině letadla odpovídá zhruba nadmořské výšce ve vysokých horách. „Ideální pro tyto pacienty nejsou ani u nás tak oblíbené dlouhé cesty autem do Chorvatska,“ míní doktor Tuka. „Ale jsou kardiaci, kteří je pravidelně zvládají, protože si trasu rozdělí na kratší úseky a absolvují ji ne za den, ale během dvou tří dnů.“

Cestovat pomalu se určitě vyplatí také pacientům s diabetem. „Za volantem by měli především myslet na riziko hypoglykémie, tedy poklesu hladiny krevního cukru,“ připomíná docent Prázný. „Před jízdou by si proto měli pomocí glukometru změřit hladinu cukru v krvi a v průběhu delší cesty měření ještě zopakovat.“

Pro případ hypoglykémie se vyplatí mít při ruce hroznový cukr nebo sladký gel, jenž je k dostání v lékárnách. Případně slazený nápoj či jiný zdroj sacharidů – pečivo, sušenky nebo banán.

Odborníci se shodují, že neexistují destinace, které by byly pro všechny pacienty s chronickými nemocemi tabu. Vždy záleží na konkrétním onemocnění. Před zahraniční cestou by se proto tito lidé měli poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...