Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Stres a napětí. Jak chránit kůži před vyrážkou či ekzémem?

Podrážděná pokožka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podrážděná pokožka - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Neustálý stres, starosti a pocit únavy na nás útočí každý den. Každodenní shon odnáší kůže. Lišeje, svědivé vyrážky nebo bolavé ekzémy mohou být důsledkem životosprávy.

Kůže je největším orgánem lidského těla. Má termoregulační schopnosti, důležitou sekreční funkci, plní funkci imunologickou, ale i smyslovou - cit pro tlak, bolest, chlad, teplo a hluboké čití. Dalo by se říci, že se kůže dennodenně stává naším obráncem před okolním světem, ale i před námi samotnými.

ČTĚTE TAKÉ:

„Na kůži se odráží aktuální stav našeho organismu. Tvoří hranici mezi vnitřním a vnějším. Na kůži se může odrazit nejen stav a fungování vnitřních orgánů, ale i naše emoční naladění. Při stresu, obavách, úzkostech se může zhoršit chronické kožní onemocnění, jak je viditelné například u atopického ekzému nebo se může objevit nové kožní onemocnění, kde je možné jmenovat například kopřivku,“ vysvětluje kožní lékařka Ivona Kosová.

Kůže je jeden z nejpodstatnějších orgánů vyjadřujících naše emoce. Proto první věcí, kterou pro sebe musíme udělat je to, že si zkusíme upřímně k sobě uvědomit, co nás trápí, tíží, rozčiluje a pokusíme se to napravit. „Nemoc těla tak, jak ji známe, je posledním stadiem něčeho, co je hluboce zakořeněno pod povrchem. Pokud mezi duchovním a tělesným bytím vládne disharmonie, následuje to, co všichni známe jako nemoc,“ potvrzuje anglický lékař Edward Bach.

„Z praxe mohu potvrdit, že při úvodní konzultaci je důležité projít s pacientem období, které předcházelo vlastnímu kožnímu onemocnění. Často se dostáváme k situacím, které byly nějakým způsobem pro pacienta zátěží. U dětí je to často vstup do nového kolektivu, přechod do školky, školy. U nás dospělých jsou to častá témata práce či vztahů,“ potvrzuje Kosová.

Jak na ekzém?

Ekzémy bývají často podmíněny geneticky. Co už ale v současnosti připouští i občas poněkud ztuhlá západní medicína, na jejich rozvoji se z velké části podílí i psychika. Psychosomatický pohled jakožto celostní vhled na zdraví člověka je při onemocnění pokožky nezanedbatelný.

S kožním onemocněním se lidé často setkávají už v útlém věku. Děti jsou bohužel k psychosociálním traumatům vnímavější. Kvůli necitlivému chování okolí poté zažívají nenávist k vlastnímu tělu, stydí se za něj, cítí samotu a pocit viny. Nesmí se zapomínat, že jde o spojité nádoby. Celý problém může vyústit v bludný kruh, kdy stres vyvolává kožní onemocnění a kožní onemocnění je spouštěčem psychické nepohody. Jenže tak to být nemusí.

Svědění vede také k tomu, že dítě má sklony být ve škole nepozorné.


„Do ordinace přichází často maminky a mladé dámy, které by rády obešly použití kortikoidních preparátů. Proto jsem hledala variantu, co jiného účinného k léčbě nabídnout. Velmi pozitivní zkušenosti mám s multifunkčním balzámem s aktivními ionty stříbra. Užití se osvědčilo u akutních i chronických projevů ekzému, stejně tak u chronických projevů lupénky,“ doporučuje kožní lékařka.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...