Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak na mráz? Žádný alkohol, šátek přes pusu a několik vrstev oblečení

Zdraví

  7:30
PRAHA/KRKONOŠE - Zatímco padající sníh ohrožoval především řidiče, současné vysoké mrazy jsou hrozbou pro všechny. Lidé by si měli především chránit nos a ruce.

Česká móda za zimních mrazů foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Žádný alkohol, šátek přes pusu a několik vrstev oblečení. To jsou rady, kterými se Češi řídí, když mrzne. "Jenže pozor, pokud se někdo vydá do mrazu, šátek přes ústa by měl být ze speciálního materiálu, aby se na něm nesrážel vydechovaný vzduch," zní názor šéfa krkonošské horské služby Adolfa Klepše.

Česká móda za zimních mrazů

Jde sice o názor horala, jenže současné počasí v nížinách, kdy přes noc padá rtuť až k minus dvaceti stupňům, mu i v Praze či Ostravě přidává na váze.

Potvrzují to i zkušenosti záchranářů, kteří v těchto dnech často vyrážejí za podchlazenými lidmi. "Nejnáchylnější k omrznutí jsou nos, ruce a nohy," říká Jiřina Ernestová z pražské záchranky.

Česká móda za zimních mrazů

Podle ní je nejdůležitější, aby si lidé chránili hlavu, kudy z těla uniká nejvíc tepla. "Nejzásadnější je to u malých dětí, u nichž tvoří hlava celou jednu třetinu těla," dodává Ernestová.

Alkohol zahřeje jen na chvíli

Velkým lákadlem se v zimě stává alkohol. Zahřívají se jím nejen lidé bez domova, ale třeba i turisté na horách nebo návštěvníci vánočních trhů. "Samozřejmě že alkohol na chvíli vnitřně zahřeje, ale situaci spíš zhoršuje," vysvětluje Jiřina Ernestová. Alkohol totiž roztahuje cévy a krev pod kůží se pak rychleji ochlazuje.

Česká móda za zimních mrazů

Stačí, aby se člověk jednou podchladil, a přicházejí velké potíže. "Pokud se totiž rychle nedostane do tepla, vnitřní mechanismy si už neporadí," dodává Ernestová.

Česká móda za zimních mrazů

V krajních případech se pak může stát, že ruce zbělají, což je znamení omrzliny. "V tom případě je třeba ruce co nejdřív dostat pod proud studené vody a počkat, až zcitliví," radí Ernestová.
"A pokud nemáte k dispozici vodu, pomáhá si dlaně strčit do podpaží," dodává.

Jak se odolat mrazu a další rady pro řidiče najdete v sobotním vydání deníku

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat