Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak na mráz? Žádný alkohol, šátek přes pusu a několik vrstev oblečení

Česká móda za zimních mrazů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká móda za zimních mrazů | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA/KRKONOŠE Zatímco padající sníh ohrožoval především řidiče, současné vysoké mrazy jsou hrozbou pro všechny. Lidé by si měli především chránit nos a ruce.

Žádný alkohol, šátek přes pusu a několik vrstev oblečení. To jsou rady, kterými se Češi řídí, když mrzne. "Jenže pozor, pokud se někdo vydá do mrazu, šátek přes ústa by měl být ze speciálního materiálu, aby se na něm nesrážel vydechovaný vzduch," zní názor šéfa krkonošské horské služby Adolfa Klepše.

Česká móda za zimních mrazů

Jde sice o názor horala, jenže současné počasí v nížinách, kdy přes noc padá rtuť až k minus dvaceti stupňům, mu i v Praze či Ostravě přidává na váze.

Potvrzují to i zkušenosti záchranářů, kteří v těchto dnech často vyrážejí za podchlazenými lidmi. "Nejnáchylnější k omrznutí jsou nos, ruce a nohy," říká Jiřina Ernestová z pražské záchranky.

Česká móda za zimních mrazů

Podle ní je nejdůležitější, aby si lidé chránili hlavu, kudy z těla uniká nejvíc tepla. "Nejzásadnější je to u malých dětí, u nichž tvoří hlava celou jednu třetinu těla," dodává Ernestová.

Alkohol zahřeje jen na chvíli

Velkým lákadlem se v zimě stává alkohol. Zahřívají se jím nejen lidé bez domova, ale třeba i turisté na horách nebo návštěvníci vánočních trhů. "Samozřejmě že alkohol na chvíli vnitřně zahřeje, ale situaci spíš zhoršuje," vysvětluje Jiřina Ernestová. Alkohol totiž roztahuje cévy a krev pod kůží se pak rychleji ochlazuje.

Česká móda za zimních mrazů

Stačí, aby se člověk jednou podchladil, a přicházejí velké potíže. "Pokud se totiž rychle nedostane do tepla, vnitřní mechanismy si už neporadí," dodává Ernestová.

Česká móda za zimních mrazů

V krajních případech se pak může stát, že ruce zbělají, což je znamení omrzliny. "V tom případě je třeba ruce co nejdřív dostat pod proud studené vody a počkat, až zcitliví," radí Ernestová.
"A pokud nemáte k dispozici vodu, pomáhá si dlaně strčit do podpaží," dodává.

Jak se odolat mrazu a další rady pro řidiče najdete v sobotním vydání deníku

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!