Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak na popraskané paty. Odborníci radí pedikúru a pravidelnou péči

Zdraví

  11:14
PRAHA - Popraskané paty, které zimní obuv milosrdně kryla, začnou být problémem v prvních teplých dnech. Jsou důsledkem zanedbané zimní péče o nohy. Popraskaná kůže pat, kuří oka, mozoly a puchýře nepůsobí esteticky a navíc dovedou pořádně znepříjemnit chůzi, protože v botě tlačí a bolí. Odborníci lidem radí, aby mysleli na prevenci, jednou za měsíc zašli na pedikúru a mezi tím o nohy pečovali s domácími pomůckami.

Letní pohoda foto: Shutterstock

Pedikérka odborně odstraní zhrublou kůži pat, upraví nehty a na závěr nohy uvolní masáží. Při domácí péči pomáhají nástroje na odstranění suché kůže z pat.

"Tato vrstva odumřelé kůže už není hydratována podkožím, a je proto suchá a často praská. To způsobuje bolestivé záděry a pálení chodidel tím, jak se nečistotami a prasklinami porušuje zdravá kůže chodidel, která je těsně pod odumřelou vrstvou," řekla pedikérka Andrea Poláčková.

Pemza, kovové seřezávače a skleněné pilníky
Pro domácí péči se obvykle užívají výrobky z pemzy a kovové seřezávače. Pemza je pórovitá lehká hornina, která díky své struktuře umožňuje odřít ztvrdlou kůži chodidel. Nevýhodou ale je, že nechává pokožku chodidel roztřepenou. Vznikají záděry podobné těm okolo nehtů, v extrémních případech i záněty chodidel. Pemzu navíc není možné dokonale vyčistit, a tak se kousky odrolené kůže usazují v pórech pemzy a vytvářejí ideální prostředí pro množení bakterií.

Seřezávač kůže odřezává pomocí žiletky celé plošky ztvrdlé kůže. Metoda je efektivní, zamezuje třepení kůže, ale má také rizika. Podle Poláčkové kovový nástroj vždy kůži naruší a poraní, i když to nemusí být na první pohled patrné. Pro domácí použití je podle ní seřezávač naprosto nevhodný, v nezkušených rukou může způsobit bolestivá poranění.

Třetí variantou jsou skleněné pilníky. Speciální povrch umožní odstranit ztvrdlou kůži bezbolestně a hygienicky. Sklo je omyvatelné, a tak se pilník snadno udržuje dokonale čistý. Hrubší strana pilníku brousí zatvrdlou pokožku po odmočení v teplé vodě, hladká strana uhladí povrch pat již suchých nohou a lze ji použít i jako pilník pro úpravu nehtů.

Po odstranění přebytečné kůže je vhodné pokožku vyživit, hydratovat a zjemnit. Na namazané nohy radí Poláčková natáhnou teplé ponožky, aby krém mohl působit celou noc.

Autor:
Témata: kůže, Pilník, nehty

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRÁCE VE VÝROBĚ 22.000KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 18 000 - 22 000 Kč

Mohlo by vás zajímat