Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak na zdravé svačiny a školní obědy? Pomohou nutriční poradci

Co připravit dětem k svačině? (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co připravit dětem k svačině? (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Po loňské pilotní fázi se v aktuálním školním roce naplno rozbíhá projekt Zdravá strava do škol. Jeho základem je dlouhodobá spolupráce nutričních terapeutů nebo akreditovaných výživových poradců se základní nebo střední školou, jejími žáky a rodiči s cílem poskytnout dětem vhodnější stravu.

Aktuálně je zapojeno sedmatřicet škol, tvůrci projektu by se do konce roku chtěli dostat přes 150, uvedla jedna ze zakladatelek projektu Ivana Bednářová Častvajová.

Potraviny vhodné pro zdravé svačiny

Pilotní fáze, do níž se zapojilo 47 škol, ukázala, že nejpopulárnější jsou takzvané projektové dny. Při nich se během dopoledne děti od výživového poradce dozvědí, jaké by mělo být složení jejich jídelníčku a jak vybírat správné potraviny. Pak si mohou ve skupinkách samy vyzkoušet tvorbu svačiny ze zdravých surovin. Cílem je, aby se pak s rodiči podílely na nákupech i na přípravě vlastních svačin.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři projektu počítají s tím, že odborníci na výživu budou se školou v kontaktu dlouhodobě, takže by měli být z jejího blízkého okolí. Součástí nabídky je také poradenství pro školní jídelny. „Chceme je naučit vařit zdravě v rámci stávající legislativy. Respektujeme aktuální spotřební koš i rozpočet,“ uvedla spoluzakladatelka.

Čerstvé za rozumnou cenu

Poradci tohoto spolku kladou důraz na výběr čerstvých potravin za rozumnou cenu, které mají v ideálním případě pocházet z daného regionu, a zdravý způsob přípravy. V receptech, které od nich kuchařky dostávají, není místo pro instantní náhražky ani pro vaření s velkým množstvím tuku.

Automaty ve školách

Ve spolupráci s řediteli škol a nájemci školních bufetů se snaží také vylepšit sortiment kantýn. Rádi by v rámci poradenství prosazovali rovněž vhodnější obsah automatů. Tuto snahu možná budou mít brzy ulehčenou, protože ministerstvo školství v novele školského zákona, kterou aktuálně schvaluje Poslanecká sněmovna, počítá se zákazem nezdravých potravin a nápojů v bufetech a automatech.

Školy se musejí na činnosti nutričních poradců finančně podílet. Někdy jim s tím mohou pomoci zřizovatelé, tedy obce či kraje. Spolek prostředky na své aktivity získává také od sponzorů.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...