Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Tři podmínky nákupu léčiv na internetu. Čím se řídit?

Lékárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékárna (ilustrační foto) | foto: MAFRA, Petr Topič

Kdo nám může poradit, jak se dá najít požadovaný lék za nejlepší cenu? Nejspíš lékař, ale je tu taky internet – a tam je všechno levnější… Má to však i své háčky.

Lék vám předepíše lékař a ten zpravidla ví, jestli bude bez doplatku, nebo s doplatkem. Lékař ale povinnost poradit v tomto případě nemá a bylo by nesmyslné po něm žádat například přesnou cenu či výši doplatku za lék. Musel by totiž mít nejméně jednou měsíčně aktualizované informace z lékáren ve svém okolí.

Informace o cenách léků a výši případného doplatku na ně hrazeného z veřejného zdravotního pojištění můžete najít na webových stránkách ministerstva zdravotnictví (viz infografika na této stránce).

Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Barbory Peterové tak jednoduše zjistíte, nejen jaká je nejvyšší možná cena v lékárně při výdeji daného léčivého přípravku, ale také třeba nejvyšší možný doplatek pacienta či průměrnou aktuální cenu v lékárně. „V praxi si pak jednoduše ověříte, zda lékárna využila maximální obchodní přirážku, či nikoliv. Plná úhrada je zákonem o veřejném zdravotním pojištění garantovaná ve stanovených 195 lékových skupinách. Vždy však záleží na konkrétní domluvě pacienta s lékařem, jaký lék, tedy i s jakým doplatkem, zvolí,“ říká mluvčí Peterová.

S receptem na web nechoďte

A co kdybychom tedy volili lék z internetu? Tam se jistě prodává levněji. Mluvčí SÚKL však před nákupem léků na recept z internetu varuje. „V České republice lze na internetu prodávat pouze registrované volně prodejné léčivé přípravky. A nabízet je i na internetu mohou pouze schválené,kamenné‘ lékárny. Léčivé přípravky na lékařský předpis se na internetu nabízet nesmějí,“ doplňuje mluvčí Peterová. Využívání nabídek zahraničních webů, které často nabízejí léky v Česku neschválené, tedy nelegální, či dokonce padělky léků, je podle Barbory Peterové velmi rizikové.

Zásada třikrát ano

Pokud se přesto rozhodneme na webu nakoupit, měli bychom dodržovat jisté zásady. „Každá schválená lékárna, která může obchodovat na internetu, je povinna dodržovat právní předpisy, především pak zákon o léčivech.

Podle něj lze vydávat pouze registrované léky, u nichž je zaručena jejich jakost, účinnost a bezpečnost. Při nákupu léků na internetu je tedy nutné dodržovat tři základní pravidla: léky na internetu může nabízet pouze schválená kamenná lékárna; nabízet lze pouze léky, které jsou v ČR registrované a konečně nabízet lze jen léky volně prodejné, tj. dostupné bez lékařského předpisu.

Pouze za těchto podmínek je možné bez obav lék z internetu objednat.

Zbytečné riziko

Pokud však není některé ze zmíněných tří pravidel dodrženo, pak si lék z internetu raději neobjednávejte. Je totiž docela možné, že nám pošta domů dopraví padělek nebo nelegální přípravek, případně nekvalitní produkt s minimem nebo žádnými informacemi o něm, jeho dávkování a složení. Navíc s největší pravděpodobností nebudeme moct produkt reklamovat. A to nejdůležitější na závěr – je možné, že svému zdraví spíš ublížíme, než pomůžeme.

V padělcích mohou být až neuvěřitelné věci – těžké kovy, jedy, silniční barvy, leštidla na parkety, ale také takzvané nedeklarované účinné látky. Přípravek, který neprochází klasickým procesem registrace a kontrolou bezpečnosti, může obsahovat v podstatě cokoli. Pokud neobsahuje žádnou účinnou látku, je to pro pacienta ještě výhra.

„Proto každý, kdo k nákupu léků využívá nelegálních nabídek, se vystavuje riziku poškození vlastního zdraví a stává se možnou obětí! U nelegálních přípravků není možné zaručit účinnost, bezpečnost a kvalitu. Nelze zjistit, kde a kdo je vyrobil, jak byly přepravovány a uchovávány či jaké je jejich složení. Ve chvíli, kdy takový lék užijete, musíte vždy počítat s tím, že v lepším případě můžete mít žaludeční problémy, v horším případě můžete skončit na jednotce intenzivní péče, třeba kvůli selhání ledvin,“ upozorňuje Barbora Peterová. Toto riziko podle ní podstupuje každý, kdo nakupuje léky pomocí nelegálních nabídek, a to ať kvůli zdánlivé finanční výhodnosti, či kvůli strachu jít se svým problémem k lékaři.

Nepotřebuji, prodám?

Podobné je to s léky, které nám v lékárničce zbyly. Také si je necháváte? Tak to je chyba, léky mají svou životnost. Po ní už jsou přinejmenším neúčinné, ale v některých případech mohou být nebezpečné. Podnikavci je ale také mohou na internetu prodávat. Pokud nabídku přijmete a rozhodnete se za „léky“ zaplatit, domů vám přijde pár tabletek. Vy nemáte žádnou jistotu, co vlastně obsahují, jak jsou staré a odkud pocházejí. To už je velký risk. Pokud tedy už léky nespotřebujeme, měli bychom je vrátit v lékárně a ne prodávat na webu. Navíc je to trestné – hrozí za to až milionové pokuty.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...