Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak nastartovat imunitu? Dostatek ovoce, pravidelný pohyb a žádný stres

Zdraví

  6:54
Rýma a kašel. Nachlazení trápí na podzim čím dál tím více lidí. Jak se chránit a nastartovat imunitu tak, aby nás před ním ochránila? „Chce to dostatek spánku, odbourat stres a pravidelně se hýbat. Nezapomeňte také na dostatek ovoce,“ radí PharmDr. Tomáš Andrt,vedoucí lékárník internetové lékárny Prozdravi.cz.
Nemoc (ilustrační foto)

Nemoc (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Jak na podzim nejlépe posílíme imunitu, abychom odolali virózám, popřípadě chřipce?
Jednak výběrem vhodných přírodních přípravků - vitamínů, minerálů, rostlinných výtažků (rakytník, hlíva) nebo takzvaných adaptogenů (rostlin zvyšujících odolnost organismu - ženšen, klanopraška, echinacea, leuzea šustivá, cordyceps a dalších), dále dostatkem ovoce a zeleniny ve stravě (v syrovém stavu) vyhýbání se větším shlukům lidí, otužování, dostatek kvalitního spánku a pravidelný tělesný pohyb, především běh a chůze. Snaha o odbourání stresu a dobře odpočívat a pohyb v čistém prostředí.

Lidovky.cz: Lze chřipce předejít jinak než očkováním?
Ano, dodržováním výše uvedených zásad. U osob s oslabenou imunitou či vůbec celkově oslabených, jako jsou lidé po těžké nemoci v rekonvalescenci, důchodci nebo pacienti se srdeční chorobou, je třeba, aby se včas poradili s lékařem, zda je pro důležité nechat se očkovat proti chřipce.

Nemoc - ilustrační foto

Lidovky.cz: Má na imunitu vliv pravidelné stravování a pitný režim?
Pravidelné stravování ano, zejména dostatek ovoce a zeleniny v syrovém stavu či ve formě kvalitních šťáv. Pitný režim přímý vliv nemá, ale přesto jeho správné dodržování přispívá k dobrému zdravotnímu stavu.

Lidovky.cz: Může imunitu posílit i pravidelný pohyb?
Může, jen je třeba ho nepřehánět a zvolit způsob přiměřený věku, zdravotnímu stavu a možnostem okolí.

Lidovky.cz: Jak zvýšit imunitu dětem, které jsou poprvé do školky?
V podstatě podobně jako u dospělých, jen přírodní přípravky by měly být speciálně určené pro děti tohoto věku, od šesti let mohou vitamin C, ale také výtažky z echinacey, hlívy , rakytníku a další. Jinak ovoce a zelenina ve stravě, dostatek spánku, přiměřený zdravý pohyb a pokud je to v silách rodičů vyhýbat se infekcím v dětském kolektivu.

Lidovky.cz: Můžeme předejít rýmě, když dáme do zvlhčovače vzduchu vincentku?
Vincentka při inhalaci pomáhá udržovat fyziologickou čistící schopnost nosní sliznice (funkci řasinkového epitelu), umožňuje optimální fungování tzv. slizniční imunity jako primární obrany před infekcí. Můžeme ji použít pro zvlhčení sliznice celé nosní dutiny a nosohltanu hlavně při pohybu v prostředí, kde je nízká relativní vlhkost vzduchu (například tam, kde jev ústřední topení či hodně prachu či jiných cizorodých částic, proto může pozitivně ovlivnit obranyschopnost při prevenci mimo jiné chronické rhinitidy nebo sinusititidy.

Lidovky.cz: Má smysl konzumovat vitamíny v tabletách, nebo je pro organismus lepší získávat je z potravy?
Smysl má obojí. Získávání vitamínů z potravy je vhodnější, ale obtížnější - potrava musí být kvalitní, správně zpracovaná (většinou v syrovém stavu) a musíte přibližně vědět kolik kterých vitamínů, minerálů a stopových prvků obsahuje. Pokud to není v našich silách, zvolíme kvalitní přírodní přípravky. Je třeba si ohlídat, abychom neužívali současně potravu bohatou na určitý prvek a k tomu doplněk stravy s tímto prvkem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat