Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak porazit bolest hlavy? Jezte teplé kaše

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Zná to každý, kdo ať už kvůli migrénám nebo jiným druhům bolesti hlavy někdy navštívil neurologa. Ťukne do kolene a zjišťuje kvalitu reflexu, s větším či menším úspěchem nechá pacienta strefovat se se zavřenýma očima do špičky nosu, předklánět ve spodním prádle a zjišťuje vady stran špatného zakřivení páteře.

Z každého vyšetření člověk odchází se stohem žádanek na CT, RTG, EEG i MRI a nově i SONO a prošetřit by se měla i srážlivost krve, to aby bylo jasno. Zdravý pacient je jenom špatně vyšetřený, traduje se vtip mezi zdravotníky.

Mám doma na počítači schovaný snímek celé své páteře, jsem prosvícená skrz naskrz, říkám si, že kdyby měl partner podobný, byl by ze dvou skutečných koster shlížejících na spáče půvabný dekor na stropě nad postelí.

Bez krku to nejde

Špatná krční páteř se nedá úplně vyléčit ani sebelepší rehabilitací a cvičením, to můžu po skoro patnácti letech zkušeností (a desítkách tub různých léků a diagnóz včetně sympatických obřích kapslí s antiepileptiky uvnitř) říct s jistotou.

Chce to sebedisciplínu a každodenní soustředění na všechny drobnosti: sedět správně u počítače, stát správně na zastávce, protahovat krk, posilovat, cvičit, relaxovat...

A najít si toho správného lékaře. K nové neuroložce chodím teprve dva roky. Kromě klasického vyšetření na ni ještě vypláznu jazyk a nechám zkontrolovat tep. Játra, ledviny, čistit, zklidnit, zní úkol.

Vyfasuji dvě tuby. Jednu s pokroutkami TTW 9.9 – 4349 naoli baowan a druhou WLH 1.9 – 1729 dangguiwan. Ty první na uklidnění a doplnění duševních sil, druhé na zlepšení krvetvorby, navrch si odnáším i CORDYCEPSMRL, což je imunostimulační houba (která sice pochází ze sterilní kultivace v laboratoři, ale ve volné přírodě parazituje na ubohých nepálských housenkách, ale budiž).

Máte pocit, že u vás doma straší? Všechny tři preparáty vychází z tradiční čínské medicíny. Nejdřív mi přijde, že měním prášek za prášek, ale stejně jako většina středoevropanů dělím léky pocitově a nelogicky na chemie čili "chemka" a bylinky čili "nechemka".

Posmívala bych se dál, ale jen do prvního záchvatu bolestí hlavy. Pak mně totiž čtyři červené kuličky v dlani pomohou víc než dvě obvyklé tablety spolknuté najednou.

Na duchy s bílou šalvějí

Na to, že mi lékaři nabízejí jiný druh ošetření, si zvykám teprve posledních pár let. Je ale skvělé mít za sebou tradiční medicínu, která coby silná garda v podobě chemoterapie, antidepresiv nebo chirurgie nastoupí, když jde do tuhého.

Ale i pokud Smrt stojí v hlavě postele, není na škodu, když se oba přístupy prolnou. Ne každý se bude usmívat, jestliže mu lékař na silné bolesti hlavy poradí, že by měl jíst teplé kašovité jídlo, aby se jeho tělo trochu prohřálo, jak si ordinovali staří Číňané.

Jiní zase naopak ocení, když se svému psychiatrovi mohou svěřit, že jim v bytě straší (pozor ale – nezaměnit za "straší ve věži", nerada bych se své známé dotkla) a ten se jim nevysměje, ale naopak doporučí byt vykuřovat bílou šalvějí.

A v noci je najednou ticho, žádné kroky ani bouchání dveří. S blahem si nechají na akupunktuře zapichovat tenké jehly hluboko do těla, a i když to bolí jako pes, věří a už možná i vědí, že je to zbaví vleklých obtíží.

Mimochodem, lékař, který ošetřoval císařovy manželky a konkubíny, je nesměl vidět ani koutkem oka, proto celé vyšetření probíhalo skrze ruku vystrčenou zpod závěsu. Ovšem učenec tak dovedl rozpoznat dokonce i možné těhotenství.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...