Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak předejít bolesti kloubů? Vhodný je pohyb a pestrý jídelníček, radí lékařka

Loupání kloubů. Proč nám křupou a je to zdravé? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loupání kloubů. Proč nám křupou a je to zdravé? | foto: Shutterstock

Bolest kloubů není radno podceňovat, často se za ní může skrývat i závažné onemocnění. „Například artróza a artritida mohou mít stejné projevy, jako je bolest, ztuhlost kloubu, otok a tak podobně, ale jedná se o rozdílná onemocnění, jejichž příčina je různá,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Lidovky.cz: Co nejčastěji způsobuje bolest kloubů?
Bolest kloubů může mít různé příčiny. Může se jednat například o artrózu, revmatoidní artritidu, dnu, infekční zánět nebo poranění či přetížení měkkých tkání jako jsou vazy a šlachy. Všechny tyto příčiny mají také různé příznaky, podle kterých lékař určí, o jaké onemocnění se jedná a jak jej léčit.

Lidovky.cz: Jak se pozná „nebezpečná“ bolest kloubů?
Bolest kloubů bychom neměli podceňovat a při častých nebo trvalejších obtížích se vždy poradit s lékařem. Například artróza a artritida mohou mít stejné projevy, jako je bolest, ztuhlost kloubu, otok a tak podobně, ale jedná se o rozdílná onemocnění, jejichž příčina je různá. Zatímco artritida je prvotně zánětlivé onemocnění kloubů, kdy dochází k zánětu v oblasti kloubů a k jejich degeneraci, artróza je degenerativní onemocnění kloubů, u kterého dochází k úbytku chrupavky v důsledku jejího opotřebení. Při zánětu kloubu způsobeným bakteriální infekcí je kloub oteklý, zčervená a může se objevit zvýšená teplota či horečka. Při onemocnění dnou se v tekutinách v těle a v kloubech tvoří ostré krystalky v důsledku špatného odbourávání purinů. Při poranění pak dochází k poškození měkkých tkání v oblasti kloubu, jako jsou kloubní pouzdra, vazy, šlachy a svaly. V takovém případě dochází většinou k otoku, nebo ke vzniku modřiny v oblasti poraněného kloubu.

Lidovky.cz: Mohu se bolesti kloubů či jejich zánětům vyhnout? Existuje prevence?
Jako prevence je vhodný pravidelný pohyb, který zatíží, ale nepřetíží tělo, například dvacetiminutové procházky. Vyplatí se také úprava jídelníčku, která pomůže i k případnému snížení nadváhy. Pomoci nám mohou i přípravky obsahující látky jako například glukosamin sulfát, chondroitin sulfát nebo kyselinu hyaluronovou, které pomáhají posílit kloubní chrupavku, zvýšit její pružnost. Škodlivé je také kouřením a nadměrné pití alkoholu. Při léčbě bolestí kloubů je nutné přistoupit ke změně životního stylu, zvolit vhodnou rehabilitaci a případně i farmakologickou léčbu.

Lidovky.cz: Kdy je vhodná rehabilitace?
Tato otázka je velmi široká. Vždy záleží především na příčině onemocnění kloubu. Cílená rehabilitace může být vhodná u velké části onemocnění kloubů. Po vyšetření lékař každému pacientovi individuálně stanoví léčebný rehabilitační plán. I pokud mají pacienti omezenou hybnost například kvůli bolesti nebo svému onemocnění, mají nařízený pooperační nebo poúrazový klid, je možné provádět terapii a cvičení se speciální metodou je, když se rehabilitace provádí v mikropohybu, v rozsahu milimetrů.

Lidovky.cz: Co nedělat, když vás bolí klouby?
Způsob léčby, který určí lékař, záleží na typu onemocnění a na stupni postižení kloubu. Pokud už vás klouby bolí, doporučuji farmakologickou léčbu či cílenou rehabilitaci. V některých případech je dobré dopřát kloubům klid a také, u velkých kloubů, snížit jejich zátěž. Obecně pak pro velké klouby (kolen, kyčle) není dobré, pokud máme nadváhu nebo dlouhodobou statickou zátěž. Celkově je třeba dbát na vhodnou skladbu stravy, životní styl a důsledné léčení případných infekcí, abychom předcházeli nezvratnému opotřebení. Pokud se jedná o vážný úraz nebo výrazné degenerativní změny kloubu, je nutná operace.

Lidovky.cz: Řeší bolest kloubů obstřiky? Prý záněty nakonec spíše zhoršují?
K léčbě pomocí obstřiků lékař většinou přistoupí při větších bolestech a zánětech. Obstřiky mohou obsahovat buď pouze léky na bolest, nebo také kortikoidy, které zmenšují otok a tím zlepšují prokrvení a schopnost regenerace kloubu. Po odeznění větších obtíží doporučuji se zaměřit na rehabilitační léčbu či prevenci opětovného vzniku onemocnění. Možné je také do kloubu aplikovat kyselinu hyaluronovou, která má v kloubu lubrikační a ochranný účinek.

Lidovky.cz: Může bolest kloubů souviset například s karpálními tunely, či se většinou jedná o namožení?
Podstatou syndromu karpálního tunelu je útlak nervu v zúženém prostoru, kterým tento nerv probíhá v oblasti zápěstí, kde kromě nervů procházejí také cévy a šlachy pod zápěstními vazy. Dochází tak k postižení až poškození nervu. Tento problém může vzniknout v důsledku chronického přetížení, po úrazech a zánětech v oblasti zápěstí.

Lidovky.cz: Za bolestí kloubů a jejich otoky se může skrývat také sarkoidóza. Jak ji pacient může poznat?
Toto zánětlivé onemocnění postihuje především dýchací systém a další vnitřní orgány. Pokud se v těle objeví jakýkoliv zánět či zánětlivé ložisko, může se projevit také bolestivostí kloubů.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!