Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak přežít cestu na dovolenou s dítětem? Několik rad

Zdraví

  7:00
Čeká vás mnohahodinová cesta na dovolenou? Navíc pojedete poprvé s dítětem? Poradíme vám, na co si máte dát pozor.
Autosedačka - ilustrační foto.

Autosedačka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Mnoho hodin v autě za horkého počasí je náročných i pro dospělého, natož pro malé děti, proto je dobré se předem na cestu připravit. Důležité je naplánovat dostatek přestávek na krátké osvěžení, kdy se budete moct protáhnout a uvolnit.

Největším rizikem v horkých letních dnech je dehydratace, ke které může dojít velmi lehce. Velkou chybou je pít až tehdy, když cítíte žízeň. Pít byste měli průběžně během dne bez ohledu na pocit žízně. "Dehydratace vede rychle k rozvoji úpalu. Pro úpal vznikající v důsledku celkového přehřátí organismu je typická horečka, suchá zarudlá kůže, častá je bolest hlavy, mohou se objevit závratě, zvracení a zrychlený dech," upozorňuje lékárnice Jitka Krebsová.

ČTĚTE TAKÉ:

Úpal může snadno přejít do šokového stavu, proto je důležité jej nepodceňovat a vyhledat lékařskou pomoc. "Sami můžeme pomoci aspoň přenesením postiženého do stínu nebo chladné místnosti, chlazením těla pomocí obkladů a podáváním přiměřeně chladných nápojů," radí lékárnice.

Dalším častým nepříjemným problémem jsou opruzeniny, které se týkají i dospělých. A při dlouhém sezení v autě mohou vzniknout velice snadno. Rozvíjí se v místech, kde pokožka dostatečně "nevětrá", potí se a současně je drážděna oblečením. Podrážděná místa navíc mohou napadnout plísně a kvasinky. Takové onemocnění se může léčit i několik týdnů. "První pomocí je některý z antimykotických přípravků, které jsou volně prodejné," doporučuje lékárnice.

Základem prevence vzniku opruzenin je dostatečné "větrání" citlivých partií, u malých dětí pak časté přebalování. Vhodné je volnější oblečení z přírodních materiálů. Užitečnou pomůckou mohou být vlhké ubrousky vhodné pro intimní partie, některé bývají napuštěné antibakteriálním, případně antimykotickým roztokem. Ideální však je, pokud máme možnost opláchnout se vodou.

Máte dotazy ohledně zdraví? Posílejte je na adresu ordinace@lidovky.cz

Autor:
Témata: úpal

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat