Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak přežít cestu na dovolenou s dítětem? Několik rad

Zdraví

  7:00
Čeká vás mnohahodinová cesta na dovolenou? Navíc pojedete poprvé s dítětem? Poradíme vám, na co si máte dát pozor.
Autosedačka - ilustrační foto.

Autosedačka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Mnoho hodin v autě za horkého počasí je náročných i pro dospělého, natož pro malé děti, proto je dobré se předem na cestu připravit. Důležité je naplánovat dostatek přestávek na krátké osvěžení, kdy se budete moct protáhnout a uvolnit.

Největším rizikem v horkých letních dnech je dehydratace, ke které může dojít velmi lehce. Velkou chybou je pít až tehdy, když cítíte žízeň. Pít byste měli průběžně během dne bez ohledu na pocit žízně. "Dehydratace vede rychle k rozvoji úpalu. Pro úpal vznikající v důsledku celkového přehřátí organismu je typická horečka, suchá zarudlá kůže, častá je bolest hlavy, mohou se objevit závratě, zvracení a zrychlený dech," upozorňuje lékárnice Jitka Krebsová.

ČTĚTE TAKÉ:

Úpal může snadno přejít do šokového stavu, proto je důležité jej nepodceňovat a vyhledat lékařskou pomoc. "Sami můžeme pomoci aspoň přenesením postiženého do stínu nebo chladné místnosti, chlazením těla pomocí obkladů a podáváním přiměřeně chladných nápojů," radí lékárnice.

Dalším častým nepříjemným problémem jsou opruzeniny, které se týkají i dospělých. A při dlouhém sezení v autě mohou vzniknout velice snadno. Rozvíjí se v místech, kde pokožka dostatečně "nevětrá", potí se a současně je drážděna oblečením. Podrážděná místa navíc mohou napadnout plísně a kvasinky. Takové onemocnění se může léčit i několik týdnů. "První pomocí je některý z antimykotických přípravků, které jsou volně prodejné," doporučuje lékárnice.

Základem prevence vzniku opruzenin je dostatečné "větrání" citlivých partií, u malých dětí pak časté přebalování. Vhodné je volnější oblečení z přírodních materiálů. Užitečnou pomůckou mohou být vlhké ubrousky vhodné pro intimní partie, některé bývají napuštěné antibakteriálním, případně antimykotickým roztokem. Ideální však je, pokud máme možnost opláchnout se vodou.

Máte dotazy ohledně zdraví? Posílejte je na adresu ordinace@lidovky.cz

Autor:
Témata: úpal

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...