„Každý rok je to stejné. Na dovolenou se těším, na jejím konci mi ale začne být úzko, cítím smutek a nostalgii. Konec dovolené mi pokaždé připomene, že nic hezkého netrvá věčně,“ popisuje svoje pocity třicetiletá Natálie.
Její truchlivá nálada se po návratu ještě prohlubuje a návrat do práce spolu s běžnými denními činnostmi zvládá jen s největšími obtížemi. Podle psychologů nejde o nijak ojedinělý jev. Větší či menší problémy s adaptací pociťuje po návratu z dovolené většina žen i mužů všech věkových kategorií.
Aspoň dva dny na aklimatizaci
„Cítit po návratu z dovolené smutek je přirozené. Pokud se člověk neživí jako plavčík na pláži nebo učitel surfování, bude mu po návratu do práce prázdninová atmosféra samozřejmě chybět,“ vysvětluje psycholožka Hana Nováková.
S poprázdninovým smutkem ale podle ní nemusíme těžce bojovat. Jednou z možností je ho přijmout a naslouchat mu. „Po návratu jsme k mnoha věcem v našem běžném životě citlivější a vnímavější. Vidíme je jakoby novýma očima. To nám dává možnost zamyslet se, co a jak bychom chtěli v pracovním a osobním životě změnit,“ radí Nováková.
To však neznamená dělat ukvapená rozhodnutí. První dny je nejlepší dopřát si dostatek času a nesnažit se za každou cenu dohnat v práci všechny resty a ještě se u toho usmívat. Návrat k běžnému pracovnímu rytmu by měl být pozvolný.
Ideální je vrátit se z dovolené aspoň dva dny před plánovaným návratem do práce. „Krátká aklimatizace přispěje k tomu, že se pod návalem nepřečtených e-mailů a nervózních poznámek šéfa nebudeme hned hroutit,“ vysvětluje psycholožka Nováková.
Víkend v lázních? Co nejdříve!
Klidné, pomalé vybalování prázdninového zavazadla, po kterém nebude následovat zběsilý úprk do práce, pomůže utřídit si spolu s vybalenými věcmi také zážitky a pocity. Zároveň je dobré si promyslet, čím začít první pracovní den. Nemá smysl počítat s tím, že během prvních dnů v práci vyřídíme všechny úkoly, které se během dovolené nahromadily. Ideální je naplánovat si ještě před návratem z
dovolené aktivity, na které se budeme těšit. Třeba prodloužený víkend v lázních.
ČTĚTE TAKÉ: |
Často opomíjený je také kvalitní spánek. Kdo si během dovolené zvykl ponocovat, měl by se snažit přizpůsobit faktu, že tentokrát už ráno zazvoní nemilosrdný budík. Je proto dobré chodit spát včas a před usnutím si naplánovat nějakou příjemnou aktivitu. Třeba četbu knihy, na kterou jsme si už dlouho chtěli udělat čas. Únava významně zvyšuje riziko špatné nálady a později i deprese. Pokud smutek přetrvává i po prvních dnech, či dokonce týdnech strávených v pracovním zápřahu babího léta, je to signál ke změně. Ve volných chvílích proto můžeme přemýšlet, co bychom ve svém životě mohli změnit k lepšímu. Časem se budoucí správný směr ukáže.
Poslední, avšak nemalou útěchou se může stát i vědomí, že pokud se máme po dovolené kam vrátit, znamená to dvě jisté věci: že máme domov a práci. To je samo o sobě pozitivní. A navíc - čas plyne rychle, takže můžeme brzy začít plánovat další dovolenou.