Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak přežít návrat z dovolené? Nikam nespěchejte

Spánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spánek | foto: Shutterstock

PRAHA Poslední dny prázdnin jsou před námi. Zvyknout si po návratu ze slunečné pláže nebo chalupy na běžné pracovní tempo může být pro mnohé oříšek. Může jej dokonce doprovázet i deprese. Naštěstí existují osvědčené tipy, jak se se změněnou situací vyrovnat: nespěchat a dopřát si kvalitní spánek.

„Každý rok je to stejné. Na dovolenou se těším, na jejím konci mi ale začne být úzko, cítím smutek a nostalgii. Konec dovolené mi pokaždé připomene, že nic hezkého netrvá věčně,“ popisuje svoje pocity třicetiletá Natálie.

Její truchlivá nálada se po návratu ještě prohlubuje a návrat do práce spolu s běžnými denními činnostmi zvládá jen s největšími obtížemi. Podle psychologů nejde o nijak ojedinělý jev. Větší či menší problémy s adaptací pociťuje po návratu z dovolené většina žen i mužů všech věkových kategorií.

Aspoň dva dny na aklimatizaci

„Cítit po návratu z dovolené smutek je přirozené. Pokud se člověk neživí jako plavčík na pláži nebo učitel surfování, bude mu po návratu do práce prázdninová atmosféra samozřejmě chybět,“ vysvětluje psycholožka Hana Nováková.

S poprázdninovým smutkem ale podle ní nemusíme těžce bojovat. Jednou z možností je ho přijmout a naslouchat mu. „Po návratu jsme k mnoha věcem v našem běžném životě citlivější a vnímavější. Vidíme je jakoby novýma očima. To nám dává možnost zamyslet se, co a jak bychom chtěli v pracovním a osobním životě změnit,“ radí Nováková.
To však neznamená dělat ukvapená rozhodnutí. První dny je nejlepší dopřát si dostatek času a nesnažit se za každou cenu dohnat v práci všechny resty a ještě se u toho usmívat. Návrat k běžnému pracovnímu rytmu by měl být pozvolný.

Ideální je vrátit se z dovolené aspoň dva dny před plánovaným návratem do práce. „Krátká aklimatizace přispěje k tomu, že se pod návalem nepřečtených e-mailů a nervózních poznámek šéfa nebudeme hned hroutit,“ vysvětluje psycholožka Nováková.

Víkend v lázních? Co nejdříve!

Klidné, pomalé vybalování prázdninového zavazadla, po kterém nebude následovat zběsilý úprk do práce, pomůže utřídit si spolu s vybalenými věcmi také zážitky a pocity. Zároveň je dobré si promyslet, čím začít první pracovní den. Nemá smysl počítat s tím, že během prvních dnů v práci vyřídíme všechny úkoly, které se během dovolené nahromadily. Ideální je naplánovat si ještě před návratem z
dovolené aktivity, na které se budeme těšit. Třeba prodloužený víkend v lázních.

ČTĚTE TAKÉ:

Často opomíjený je také kvalitní spánek. Kdo si během dovolené zvykl ponocovat, měl by se snažit přizpůsobit faktu, že tentokrát už ráno zazvoní nemilosrdný budík. Je proto dobré chodit spát včas a před usnutím si naplánovat nějakou příjemnou aktivitu. Třeba četbu knihy, na kterou jsme si už dlouho chtěli udělat čas. Únava významně zvyšuje riziko špatné nálady a později i deprese. Pokud smutek přetrvává i po prvních dnech, či dokonce týdnech strávených v pracovním zápřahu babího léta, je to signál ke změně. Ve volných chvílích proto můžeme přemýšlet, co bychom ve svém životě mohli změnit k lepšímu. Časem se budoucí správný směr ukáže.

Poslední, avšak nemalou útěchou se může stát i vědomí, že pokud se máme po dovolené kam vrátit, znamená to dvě jisté věci: že máme domov a práci. To je samo o sobě pozitivní. A navíc - čas plyne rychle, takže můžeme brzy začít plánovat další dovolenou.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.