Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak přežít rekordní vedra? Pyžamo z lednice nedoporučuji, říká kardiolog

Zdraví

  9:24
PRAHA - V pátek udeří rekordní vedro. Pracujete v kanceláři? Pozor na kolaps kvůli klimatizaci a větráku. Pracujete venku? Pozor na hlavu. A jak se zchladit v noci? „Trik s pyžamem z lednice je přímá cesta k nachlazení,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky kardiolog Jiří Krupička.

Přes den je důležité organismus zchlazovat pravidelně, tělo by ale nemělo utrpět šok. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Čeká nás pravděpodobně historicky nejteplejší den. Možná padne rekord přes 40,4 stupně Celsia. Co mají lidé dělat, aby tento den „přežili“?

Otázka zní spíš, co by lidé neměli dělat, protože když je takhle teplo, moc by toho dělat neměli. V době velkých veder, na která organismus není vůbec stavěný, by se lidé obecně měli vyvarovat velké fyzické námahy, hlavně na přímém slunečním světle. 

Někdy mezi 10 až 16 hodinou by ti, kteří nemusí pracovat, měli zůstat doma ve stínu. Týká se to hlavně kardiaků, starších lidí anebo významně nemocných lidí, kteří jsou náchylní ke kolapsu. Pokud člověk pracuje venku, musí mít ochranu hlavy. Pokud možno by měl používat sluneční brýle.

Lidovky.cz: Hodně lidí pracuje v klimatizovaných prostorech a říká se, že teplota by tam měla být jen o pár stupňů nižší než je ta venkovní. Jak s klimatizací ale naložit, když je venku čtyřicet stupňů?

Obecně se udává, že rozdíl mezi venkovní a vnitřní klimatizovanou teplotou by neměl přesáhnout 10 stupňů, mělo by to být pět, maximálně deset stupňů. Jestliže je ale venku opravdu čtyřicítka, tak je 30 stupňů v kanceláři pořád hodně. 

Lidé by se tedy hlavně měli vyvarovat prudkého přechodu z kanceláře ven, když končí v práci. Během půl hodiny by měli teplotu, pokud to jde, upravovat tak, aby se dostali na rozdíl zhruba pěti stupňů. Potom už přechod není pro to tělo tak zatěžující. Příliš vychlazené teploty vedou k letním nachlazením, to je velmi dobře známá věc.

Lidovky.cz: Setkala jsem se s tím, že člověk, který pracoval ve vedru u počítače vedle puštěného větráku, později omdlel, protože mu foukání na zpocený trapéz zřejmě porušilo nervový spoj do hlavy. Stává se to?

Klasicky, člověk, který dlouho sedí za kancelářským stolem a hlavně u počítače, má kvůli špatnému držení těla přetíženou krční páteř, což se projevuje právě vyšší tenzí v trapézových svalech.

Když je člověk opocený a nemá v kanceláři klimatizaci, ale větrák, může dojít k reflexivnímu většímu stažení těchto trapézových svalů. Týká se to ale i lidí, kteří si sednou přímo pod klimatizaci. U určitých jedinců to může vést ke kolapsu, to určitě.

Lidovky.cz: Měl by dát tedy člověk větrák stranou?
Určitě by člověk neměl sedět v tom přímém směru foukání větráku. Stejně tak, když máme klimatizaci: neměli bychom sedět tak, aby nám foukala přímo na tělo. A to platí i pro klimatizaci v autě.

Klimatizace i větráky mohou v horku škodit zdraví

Klimatizace i větráky mohou v horku škodit zdraví

Lidovky.cz: Co říkáte na doporučování triku s pyžamem z lednice?

V životě jsem nic takového neslyšel. Nejsem si jistý, jestli si dávat pyžamo do lednice a pak si ho brát, abych se ochladil. Myslím, že to je spíš přímá cesta k tomu klasickému letnímu nachlazení.

Dokážu si dost dobře představit, že když člověk vstane ve tři hodiny ráno zpocený v tomto teplu a vezme si na sebe ledové pyžamo, že se určitě nachladí. To bych rozhodně nedoporučoval.

To je přímá cesta na pohotovost a nějaká antibiotika. Jestli bych měl něco doporučit, tak osprchovat se vlažnější nebo studenější vodou i třeba během té noci, na zchlazení. A samozřejmě převléknout si propocené tričko nebo pyžamo, aby člověk nespal v mokrém.

Lidovky.cz: Obecně je známo, že je potřeba dodržovat pitný režim. Kolik by toho měl člověk přes den vypít?
V době tropických veder se normální denní příjem, který představuje 2 až 2,5 litru tekutin, zvýší minimálně o litr. Lidé, kteří musí pracovat venku, by měli vypít dvojnásobný průměrný příjem tekutin. Není výjimkou vypít i 5 litrů tekutiny.

Lidovky.cz: Měli bychom pít hlavně vodu?

Ano a je dobré, když je prostřídána nějakou minerálkou, protože jak se potíme, tak ztrácíme z těla řadu minerálních látek. A ty musíme doplňovat. Tekutina by měla být středně studená, vlažná voda by nám neudělala dobře, stejně tak ledová.

Obecně se vyhýbejte alkoholu. Alkohol, jak známo, dehydruje, prohlubuje dehydrataci organismu, která už v tomto počasí může být apriori.

Zároveň bych chtěl varovat před velkým množstvím cukru v nápojích typu komerčního ledového čaje. Tyto přeslazené nápoje jsou absolutně nevhodné.

Lidovky.cz: A co se týče jídla?
Neexistuje jasné doporučení na to, co by měl člověk jíst. Obecně lehká, dobře stravitelná jídla na bázi ovoce nebo zeleniny.

Lidovky.cz: Může být extrémní vedro indikátorem slabeného srdce?

Určitě se to nedá zobecnit, ale samozřejmě klade extrémně teplé počasí na kardiovaskulární systém velikánské nároky, takže to můžeme považovat za určitý „zátěžový test“. 

Jestliže nějaký člověk tato vedra, zejména ve srovnání se stejně starými  a obecně se stejně výkonnými kolegy, snáší najednou nápadně špatně, doporučil bych mu, aby při nejbližší příležitosti vyhledal lékařskou pomoc, aby se ujistil, zda nemá doposud nepoznanou ischemickou srdeční chorobu.

Běžec- ilustrační

Běžec- ilustrační

Lidovky.cz: Lidé si v poslední době hodně oblíbili běhání. Neměli by se v těchto vedrech tréninku vzdát?

Nepochybně ano, nebo by to měli nějakým způsobem modifikovat, čili brát to spíš ve stylu půjdu se projít a prostrečovat se, nebrat to jako plnohodnotný trénink.

Důležité je hlavně vyhnout se sportování v době poledních veder. Každý lékař, který pracoval na akutním příjmu, má přehršle příkladů typu, že nadšeného staršího tenistu v důchodu přivezli na pohotovost, protože hrál ve dvanáct hodin ve čtyřicítce s kolegy tenis a zkolaboval.

Lidovky.cz: A co když si člověk sportování nedokáže odpustit? 
Pokud se podíváme na rozdíl mezi nočními a denními teplotami, tak vidíme, že do osmi, devíti hodin ráno je to počasí ještě docela přijatelné, tak pokud si to člověk opravdu nedokáže odpustit, rozhodně bych pro sport preferoval ráno, večer je vyhřátý a náročný.

Autor: