Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak přežít vedra? Hodně pijte a vynechte těžká jídla i alkohol

Jak přežít vedra? Hodně pijte a vynechte těžká jídla a alkohol | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak přežít vedra? Hodně pijte a vynechte těžká jídla a alkohol | foto: Shutterstock

Teploty se drží nad třiceti stupni a trápí snad všechny. Univerzální rada, jak přežít vedra zní: dělat jen fyzicky nenáročnou práci a hlavně dodržovat pitný režim. Můžete ale vyzkoušet i méně obvyklé triky a dát si například pyžamo do mrazáku.

V horkých dnech by měla být okna přes den zastíněna, větrat se má ráno a večer, kdy je venkovní vzduch chladnější. Průvan přináší jen zdánlivou úlevu, neboť hrozí nachlazení.  

1) Vynechte alkohol

Ve dnech, kdy rtuť na teploměru ukazuje nad třicet stupňů, je především důležité udržovat pitný režim a vypít nejméně 2,5 až 3 litrů vody. Základem by měla být čistá voda, ale může být i voda z vodovodu nebo jemně perlivá minerálka. Lepší je se vyhnout alkoholu, který tělo dehydratuje.

2) Co jíst?

V horkých dnech je třeba dávat si pozor i na to, co jíme. Z jídelníčku bychom měli vyškrtnout těžké smetanové omáčky, knedlíky a místo nich konzumovat spíše lehká zeleninová jídla, saláty a ovoce. Především ovoce v letních dnech organismus ochladí.

3) Čaj a pyžamo z mrazáku

Přes den pomáhá osvěžovat si obličej vlhkým hadříkem nebo vodou v rozprašovači. Tělo se také ochladí mytím rukou v ledové vodě, nejlepší je pouštět si ji na zápěstí. Pokud vás vedro sužuje i v noci, zkuste trik s pyžamem, které přes den necháte vychladit v mrazáku. V jižních zemích pijí horký čaj, zaženou žízeň a tělo se ochladí. Osvědčilo se také v horku dát si večer před ulehnutím teplou sprchu. Póry se otevřou a tělo se zchladí.

Balenná voda (ilustrační foto)

4) Pozor na ledovou vodu

Voda k omývání ale nemá být ledová, rozpařené tělo by utrpělo teplotní šok. Nejvhodnější je voda, která je chladnější než teplota těla. Také není vhodné pít velmi chladné nápoje. Po "ledovém" nápoji přichází úleva jen na okamžik, žízeň ale neuhasí.

5) Lehké oblečení

Co v horkých dnech nosit? Je lepší zvolit lehké materiály a světlé barvy, zvláště pak, pokud musíte dodržovat dresscode na pracovišti.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...