Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak přežít zničující vedro? Správně se oblečte a spěte sami

Dodržování pitného režimu (Ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dodržování pitného režimu (Ilustrační fotografie) | foto: Shutterstock

PRAHA Spěte sami, před větrák si umístěte kostky ledu a do rozpálené "betonoasfaltové pouště" raději nechoďte. Vedro dává zabrat všem a někteří se kvůli němu ani pořádně nevyspí. Přežít parné letní dny je někdy uměním, při kterém si ale můžete pomoc mnoha jednoduchými triky.

Příprava na horký den začíná už ráno. Pro osvěžení organismu je dobré si dát vlažnou sprchu a poté vybrat vhodné oblečení. Vsaďte převážně na bavlněné, lněné, hedvábné nebo konopné oblečení. Oděv by měl být vzdušný a na hlavě nějaká přikrývka, nejlépe klobouk. S tím se pro muže váže i povinnost oprášit znalost etikety a smeknout v místnostech.

Před cestou do práce či školy se lehce nasnídejte. Výhodné je vsadit na ovoce plné vitamínů a tekutin. Pořádně se napijte. Kvůli nedostatku tekutin vám může začít hned po ránu migréna nebo se vám udělá po vstupu do rozpálené “betonoasfaltové pouště“ nevolno.

Nepijte kávu ani alkohol

Muž pijící kávu - ilustrační foto

Ke snídani se raději kávu nedávejte.

V horkých dnech se nedoporučuje pít ráno kávu, která organismus dehydratuje. Podobný efekt má i alkohol, proto si před cestou do zničujícího tepla rozhodně nedávejte skleničku na kuráž.

Během dne byste neměli zanedbávat pitný režim a vyhýbejte se těžkým tučným jídlům. Pijte více, než cítíte, že zrovna potřebujete. Protože z těla odchází kvůli pocení značná část minerálů, je lepší pít minerální vodu. Hlad zahánějte spíše pomocí bezmasých pokrmů. Obzvláště vhodné jsou různé druhy salátů a ovoce.

Pokud je to možné, nechoďte na přímé slunce. Nemáte-li na výběr, chraňte pokožku oblečením nebo minimálně opalovacím krémem. To samé platí i o očích: jak vybrat vhodné sluneční brýle, si zjistěte ZDE.

Mokré ponožky a větrák s ledem

Pokud doma nemáte klimatizaci, existuje několik triků, jak v horku zvýšit účinnost i běžného elektrického větráku. Zkuste před něj dát třeba misku s kostkami ledu, které proudící vzduch citelně ochladí. Podobného efektu dosáhnete, když kousek před větrák pověsíte svázaný a do studené vody namočený ručník.

Nedisponujete-li ani elektrickým větrákem, otevřete alespoň co nejvíce oken, které zajistí lepší cirkulaci vzduchu. Tělo pomůže ochladit mokrá osuška kolem krku nebo přehozená přes záda. Nohy zase zchladíte navlhčenými ponožkami. Pokud můžete, dejte si občas krátkou vlažnou sprchu. Bydlíte-li v domě, je lepší se zdržovat v dolním patře, kde je lepší v horkých dnech i spát.

Spěte raději sami

Neklidná noc.

Vysoké teploty mohou být příčinou neklidné noci.

Vysoké teploty mohou být příčinou dlouhé probdělé noci. I proti tomu se však dá bojovat několika kreativními nápady. Zkuste dát do rozprašovače vodu a lehce ji nastříkat na prostěradlo, které potom bude chvíli chladit. Pokud to jde, zbavte se přikrývky nebo se přikrývejte jen do půli těla.

Romantické duše asi nepotěší, že během velkého vedra je lepší spát odděleně od své drahé polovičky. Mezi těly vzniká teplo a pohovka či spojená přikrývka se více a hlavně rychleji zahřívají. Smutek nad odloučením může vyvážit fakt, že se dobře vyspíte.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...