Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Před slunečními paprsky se chraňte i ve městě

Zdraví

  9:58
Vědci zjistili, že sluneční paprsky působí blahodárně na naši náladu. A jak víme, způsobují také rakovinu kůže. I zde ale platí, že pokud dodržujeme pravidla, nepříjemným následkům se můžeme vyhnout.

Před opalováním se nezapomeňte namazat krémem foto: Shutterstock

"Mnoho lidí dostatečnou ochranu proti slunečnímu záření podceňuje. Mylně se domnívají, že když nejsou u moře, tak se moc chránit nemusí," upozorňuje profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady v Praze. I při běžném pohybu ve městě, procházkách nebo sportování venku je potřeba myslet na použití opalovacího krému s dostatečně vysokým faktorem.

Ochrana ve městě

I v našich mírnějších "slunečných podmínkách" bychom měli používat nejméně faktor 15, po kterém bychom měli sáhnout pokaždé, když se budeme pohybovat venku. Chránit je třeba nejen obličej, ale i další odkryté části těla jako ruce, nohy, uši nebo záda. Ve výhodě jsou přitom ženy, protože většina kvalitních pleťových krémů a make-upů už ochranný faktor 15 až 25 obsahuje. Stačí tedy jen zkontrolovat obal a ověřit si, zda potřebujete ještě používat opalovací krém, nebo postačí vaše běžná kosmetika.

Pokud se ale chystáte do hor nebo k moři, je potřeba sáhnout po vyšším ochranném faktoru. To, že byste měli svou kůži předem "připravit" tak, že se lehce opálíte ještě před odjezdem na dovolenou, je mýtus. "Zejména osoby I. fototypu, tedy s mléčnou pletí, pihami a často i rusými vlasy, prakticky nemají schopnost se opálit, proto je u nich ‚příprava‘ na intenzivní letní slunění nesmysl," radí profesor Vladimír Vašků, přednosta I. dermatovenerologické kliniky FN u sv. Anny v Brně. Tito lidé by měli sáhnout až po faktoru 50. Stejně tak lidé II. fototypu, tedy se světlými vlasy a určitou schopností pigmentace, se bez dostatečné ochrany v podobě faktoru 30 neobejdou. Pouze ti, kteří mají fototyp III., tedy tmavé vlasy a tmavší odstín pleti, se dobře dokáží opálit "dopředu". Ale ani u nich není nadměrné slunění vhodné.

Britští vědci slibují lék zabraňující spálenínám od sluníčka.

Faktor pro děti i řidiče

Správný opalovací krém dokáže kůži chránit nejen proti UVB, ale i UVA záření. Existuje také speciálně certifikované oblečení vyrobené z materiálu, které ultrafialové paprsky zastavuje. Prodávají se i plavecké "kombinézy" pro malé děti, které v sobě tuto ochranu mají.

Sáhnout po opalovacím krému byste měli i tehdy, když vás čeká delší cesta autem. Ačkoliv na vás slunce nesvítí přímo, UVA záření proniká i skrz okno. "Řidiči se sice obvykle nespálí, ale ‚jen‘ hezky opálí, avšak z medicínského hlediska už se jedná o zátěž a měli by se chránit," dodává profesor Arenberger.

Ochrání vás siesta

Důležité je vyhýbat se pobytu na slunci, kdy je UVB záření atmosférou nejméně filtrováno, tedy mezi 11. a 15. hodinou. Tehdy je ideální zůstávat ve stínu, malé děti by se v této době neměly na slunci pohybovat vůbec.

Nadměrné opalování, časté spálení kůže nebo láska k soláriím zvyšuje pravděpodobnost onemocnění rakovinou kůže. Na první pohled přitom může tato zákeřná nemoc začínat nenápadně, stačí jen "jiné" mateřské znaménko, někdy nesprávně označované jako piha. Každý rok přibývá nemocných, a to i v mladším věku. Průměrný věk českých pacientů je 54 let, ale nejvíce nemocných přibývá mezi dívkami a ženami od 10 do 29 let a muži nad 50 let.

"Ženy o sebe obvykle více dbají, a tak ordinaci dermatologa vyhledají včas, naopak starší muži často přichází pozdě, s pokročilým melanomem, a my jim už nejsme schopni nabídnout vyléčení," říká profesor Arenberger.

Proto je velmi důležité s každým "podezřelým" mateřským znaménkem přijít k lékaři a nechat se odborně prohlédnout. Riziková jsou znaménka, která mění svou velikost, barvu, tvar nebo bolí či svědí. Potenciálně nebezpečná jsou znaménka větší než 5mm v průměru, s nepravidelným okrajem nebo vyvýšená.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!