Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak se odnaučit kouřit? S motivací pomohou i zdravotní sestry

Zdraví

  6:14
PRAHA - S odvykáním kouření mohou kuřákům pomoci zdravotní sestry. V novém projektu se naučí, jak pacienty motivovat k léčbě kuřácké závislosti. ČTK o tom informovala spoluautorka projektu Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN).
Zákaz kouření (ilustrační foto)

Zákaz kouření (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V Česku kouří přes dva miliony lidí, třetina dospělých, žen 24 procent, sester 40 procent. Projekt se proto soustředí i na jejich kuřáctví.

"Sestra by se měla při každém vyšetření zeptat pacienta, zda kouří, a doporučit mu přestat, případně mu dát leták s radami a kontakt na nejbližší centrum pro závislé na tabáku či jinou možnost intenzivní léčby," uvedla Králíková. V Česku je téměř 100.000 sester, kdyby každá pomohla za rok přestat kouřit aspoň jednomu kuřákovi, bylo by tu o 100.000 kuřáků méně každý rok, dodala.

Role sester v kontrole tabáku

Projekt byl tento týden představen na setkání, které v Praze uspořádaly Společnost pro léčbu závislosti na tabáku a Mezinárodní společnost sester v onkologické péči. Je zacílen na sestry střední a východní Evropy. Pracoviště ve Všeobecné fakultní nemocnici je tzv. centrem excelence pro střední a východní Evropu pro roli sester v kontrole tabáku, včetně jejich vzdělávání.

Kouření. Ilustrační foto.

"Projekt je založen na mezinárodních standardech ošetřovatelské péče i zkušenostech centra ve VFN. Sestry ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku vyškolily už přes 500 sester na celodenním kurzu, stovky se zúčastnily kratších seminářů," uvedla Králíková.

Projekt se pokusí ovlivnit také zdravotnické školy. Ty sice informují budoucí sestry, že kouření škodí zdraví, neposkytují ale nácvik, jak s pacientem mluvit a jak ho k odvykání motivovat.

Abstinenční příznaky

Vzdělávání bude formou internetového kurzu. Sestry se dozvědí, jak a proč by se měly zajímat o kouření pacientů, jak souvisí s nejčastějšími nemocemi, aby mohly pacienty motivovat k nekouření.

Uvedeno bude i to, jaké jsou abstinenční příznaky a jak se dají zvládnout třeba náhradní léčbou nikotinem. Sestra může volně prodejné přípravky doporučit.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat