Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak se odnaučit kouřit? S motivací pomohou i zdravotní sestry

Zákaz kouření (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákaz kouření (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA S odvykáním kouření mohou kuřákům pomoci zdravotní sestry. V novém projektu se naučí, jak pacienty motivovat k léčbě kuřácké závislosti. ČTK o tom informovala spoluautorka projektu Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN).

V Česku kouří přes dva miliony lidí, třetina dospělých, žen 24 procent, sester 40 procent. Projekt se proto soustředí i na jejich kuřáctví.

"Sestra by se měla při každém vyšetření zeptat pacienta, zda kouří, a doporučit mu přestat, případně mu dát leták s radami a kontakt na nejbližší centrum pro závislé na tabáku či jinou možnost intenzivní léčby," uvedla Králíková. V Česku je téměř 100.000 sester, kdyby každá pomohla za rok přestat kouřit aspoň jednomu kuřákovi, bylo by tu o 100.000 kuřáků méně každý rok, dodala.

Role sester v kontrole tabáku

Projekt byl tento týden představen na setkání, které v Praze uspořádaly Společnost pro léčbu závislosti na tabáku a Mezinárodní společnost sester v onkologické péči. Je zacílen na sestry střední a východní Evropy. Pracoviště ve Všeobecné fakultní nemocnici je tzv. centrem excelence pro střední a východní Evropu pro roli sester v kontrole tabáku, včetně jejich vzdělávání.

Kouření. Ilustrační foto.

"Projekt je založen na mezinárodních standardech ošetřovatelské péče i zkušenostech centra ve VFN. Sestry ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku vyškolily už přes 500 sester na celodenním kurzu, stovky se zúčastnily kratších seminářů," uvedla Králíková.

Projekt se pokusí ovlivnit také zdravotnické školy. Ty sice informují budoucí sestry, že kouření škodí zdraví, neposkytují ale nácvik, jak s pacientem mluvit a jak ho k odvykání motivovat.

Abstinenční příznaky

Vzdělávání bude formou internetového kurzu. Sestry se dozvědí, jak a proč by se měly zajímat o kouření pacientů, jak souvisí s nejčastějšími nemocemi, aby mohly pacienty motivovat k nekouření.

Uvedeno bude i to, jaké jsou abstinenční příznaky a jak se dají zvládnout třeba náhradní léčbou nikotinem. Sestra může volně prodejné přípravky doporučit.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...