Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
20. dubna 2014 6:14 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak se odnaučit kouřit? S motivací pomohou i zdravotní sestry

Zákaz kouření (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákaz kouření (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA S odvykáním kouření mohou kuřákům pomoci zdravotní sestry. V novém projektu se naučí, jak pacienty motivovat k léčbě kuřácké závislosti. ČTK o tom informovala spoluautorka projektu Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN).

V Česku kouří přes dva miliony lidí, třetina dospělých, žen 24 procent, sester 40 procent. Projekt se proto soustředí i na jejich kuřáctví.

"Sestra by se měla při každém vyšetření zeptat pacienta, zda kouří, a doporučit mu přestat, případně mu dát leták s radami a kontakt na nejbližší centrum pro závislé na tabáku či jinou možnost intenzivní léčby," uvedla Králíková. V Česku je téměř 100.000 sester, kdyby každá pomohla za rok přestat kouřit aspoň jednomu kuřákovi, bylo by tu o 100.000 kuřáků méně každý rok, dodala.

Role sester v kontrole tabáku

Projekt byl tento týden představen na setkání, které v Praze uspořádaly Společnost pro léčbu závislosti na tabáku a Mezinárodní společnost sester v onkologické péči. Je zacílen na sestry střední a východní Evropy. Pracoviště ve Všeobecné fakultní nemocnici je tzv. centrem excelence pro střední a východní Evropu pro roli sester v kontrole tabáku, včetně jejich vzdělávání.

Kouření. Ilustrační foto.

"Projekt je založen na mezinárodních standardech ošetřovatelské péče i zkušenostech centra ve VFN. Sestry ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku vyškolily už přes 500 sester na celodenním kurzu, stovky se zúčastnily kratších seminářů," uvedla Králíková.

Projekt se pokusí ovlivnit také zdravotnické školy. Ty sice informují budoucí sestry, že kouření škodí zdraví, neposkytují ale nácvik, jak s pacientem mluvit a jak ho k odvykání motivovat.

Abstinenční příznaky

Vzdělávání bude formou internetového kurzu. Sestry se dozvědí, jak a proč by se měly zajímat o kouření pacientů, jak souvisí s nejčastějšími nemocemi, aby mohly pacienty motivovat k nekouření.

Uvedeno bude i to, jaké jsou abstinenční příznaky a jak se dají zvládnout třeba náhradní léčbou nikotinem. Sestra může volně prodejné přípravky doporučit.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!