14. srpna 2015 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

V tropickém počasí ovoce z tropů a do vody mátu, doporučuje nutriční poradkyně

Ovocný salát (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ovocný salát (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Tropické teploty trápí Česko už druhý měsíc. Vedro nás občas nutí i ke změně našeho jídelníčku - komu by se chtělo v takovém počasí stát u horkého sporáku? Co by mělo z našeho jídelníčku zmizet a co naopak nově zařadit radí v rozhovoru pro Lidovky.cz nutriční poradkyně Klára Kadlecová.

Lidovky.cz: Vyhledávají lidé v tomto počasí vaše poradenství častěji než během roku?

Nevyhledávají. Mám spíš zkušenost s nárůstem počtu klientů v období po Vánocích až do léta. Kontaktují mě kvůli klasickým redukcím „do plavek“.

Lidovky.cz: Jakou stravu byste v těchto tropických dnech doporučila?

Záleží na osobních preferencích zdravého člověka. Dobré je zařadit na jídelníček čerstvou zeleninu a ovoce. Ideální je ovoce tropické, které přirozeně ochlazuje organismus. Ananas, pomeranče, mango – prostě veškeré ovoce, které vyrůstá v tropech. Můžeme ho přidat do salátů nebo z něj udělat domácí limonádu. Není ani problém dočasně přejít na vegetariánství a raw stravu, pokud někdo nemá potřebu v tomto počasí upravovat si jídlo tepelně.

Lidovky.cz: Čemu se naopak vyhnout?

Měli bychom vynechat potraviny, které náš organismus mohou dehydrovat. To znamená pozor na přemíru solí, alkoholu či kofeinu. Ale málokdo si dá v těchto dnech něco, co by ho zahřívalo. Mám na mysli skořici, zázvor, pepř, dlouho vařená jídla s vyšším obsahem tuku jako vývary nebo omáčky. 

Lidovky.cz: Jak upravit pitný režim?

Na základě množství pohybu doporučuji zvýšit pitny režim až na tři litry denně. Neslazené nápoje jsou samozřejmě lepší z hlediska určité diety, ale co se týče ovocných šťáv či limonád také nejsem proti. Zvláště pak u děti, které někdy odmítají čistou vodu. Také doporučuji přidat do vody čerstvou mátu, patří totiž k potravinám, které ochlazují a k tomu nakrájené citrusy, které pustí šťávu. 

Lidovky.cz: Jak vyřešit pocit hladu, když nechci v tomto horku strávit hodinu v kuchyni?

Místo hutnějších svačin je dobré třeba ovocné smoothie s džusem či jogurtem.

kab

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.