Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V tropickém počasí ovoce z tropů a do vody mátu, doporučuje nutriční poradkyně

Zdraví

  6:00
Tropické teploty trápí Česko už druhý měsíc. Vedro nás občas nutí i ke změně našeho jídelníčku - komu by se chtělo v takovém počasí stát u horkého sporáku? Co by mělo z našeho jídelníčku zmizet a co naopak nově zařadit radí v rozhovoru pro Lidovky.cz nutriční poradkyně Klára Kadlecová.
Ovocný salát (ilustrační foto)

Ovocný salát (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Vyhledávají lidé v tomto počasí vaše poradenství častěji než během roku?

Nevyhledávají. Mám spíš zkušenost s nárůstem počtu klientů v období po Vánocích až do léta. Kontaktují mě kvůli klasickým redukcím „do plavek“.

Lidovky.cz: Jakou stravu byste v těchto tropických dnech doporučila?

Záleží na osobních preferencích zdravého člověka. Dobré je zařadit na jídelníček čerstvou zeleninu a ovoce. Ideální je ovoce tropické, které přirozeně ochlazuje organismus. Ananas, pomeranče, mango – prostě veškeré ovoce, které vyrůstá v tropech. Můžeme ho přidat do salátů nebo z něj udělat domácí limonádu. Není ani problém dočasně přejít na vegetariánství a raw stravu, pokud někdo nemá potřebu v tomto počasí upravovat si jídlo tepelně.

Lidovky.cz: Čemu se naopak vyhnout?

Měli bychom vynechat potraviny, které náš organismus mohou dehydrovat. To znamená pozor na přemíru solí, alkoholu či kofeinu. Ale málokdo si dá v těchto dnech něco, co by ho zahřívalo. Mám na mysli skořici, zázvor, pepř, dlouho vařená jídla s vyšším obsahem tuku jako vývary nebo omáčky. 

Lidovky.cz: Jak upravit pitný režim?

Na základě množství pohybu doporučuji zvýšit pitny režim až na tři litry denně. Neslazené nápoje jsou samozřejmě lepší z hlediska určité diety, ale co se týče ovocných šťáv či limonád také nejsem proti. Zvláště pak u děti, které někdy odmítají čistou vodu. Také doporučuji přidat do vody čerstvou mátu, patří totiž k potravinám, které ochlazují a k tomu nakrájené citrusy, které pustí šťávu. 

Lidovky.cz: Jak vyřešit pocit hladu, když nechci v tomto horku strávit hodinu v kuchyni?

Místo hutnějších svačin je dobré třeba ovocné smoothie s džusem či jogurtem.

Autor: