Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak se udržují celebrity? Kyslík v kapse nebo pilulky z placenty

Zdraví

  7:00
LONDÝN - Popový guru Simon Cowell s sebou nosí po kapsách dávky kyslíku, aby si mohl dýchnout. Americká herečka January Jonesová, známá z televizního seriálu Mad Men, dává přednost pilulkám ze sušené placenty. A britská hvězda romantických seriálů Patsy Palmerová si zase do kůže vtírá kávové granule.

Simon Cowell foto: Reprofoto

Jak napsala agentura Reuters, celebrity se jen zřídka ostýchají podělit se s veřejností o sebepochybnější představy ohledně zdraví a vědy, a rok 2012 nebyl žádnou výjimkou.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve svém každoročním přehledu nejhorších pavědeckých přešlapů britská skupina Sense About Science (SAS), která si dává za cíl pomáhat lidem vyznat se ve vědě a věcech, které jsou pro život důležité, zmínila i amerického prezidentského kandidáta Mitta Romneyho. Vysloužil si to za šíření dezinformací ohledně okének v letadlech, zatímco olympijský plavec Michael Phelps se do přehledu zapsal vysvětlením, které ospravedlňuje močení v bazénu.

Nechutné látky

SAS proto přizvala na pomoc vědce, aby alespoň některé pseudovědecké prohřešky bohatých a slavných uvedli na pravou míru. Romneymu, který se v září podivoval, proč v případě požáru na palubě letadla posádka jednoduše neotevře okna, aby se dovnitř dostal nějaký kyslík, odpovídal inženýr aeronautiky Jakob Whitfield.

"Bohužel, Mitte, otevřít okno ve větší výšce by mnoho dobrého neudělalo," uvedl Whitfield. "Ve skutečnosti kdybyste za letu mohl otevřít okno, vzduch by utekl ven a ne naopak, protože vzduch pospíchá z kabiny s vyšším tlakem ven, kde je tlak menší. A to by pravděpodobně způsobilo ještě víc zranění a škod."

Mitt Romney

Pilulky ze sušené placenty, k jejichž polykání po porodu se v březnu přiznala herečka January Jonesová, okomentovala odbornice na výživu londýnské nemocnice St George Catherine Collinsová. "Nutričně není co získat z konzumace vlastní placenty, ať už syrové, vařené nebo sušené. S výjimkou železa, které se dá snadno získat z jiných jídel či doplňků stravy, vám placenta poskytne jen toxiny a další nechutné látky, kterým úspěšně bránila dostat se do těla vašeho dítěte v děloze."

Chlor to zabije

Gary Moss, farmaceutický vědec, pak trpělivě vysvětlil Palmerové, že i kdyby samotný kofein snad měl nějaké účinky na celulitidu, vtírat si do kůže kávové granule pravděpodobně fungovat nebude, protože kofein se nemůže z granulí uvolnit a proniknout do kůže.

Phelpsovo tvrzení, že jde v pohodě močit do bazénu, protože "chlor to zabije", uvedl na pravou míru biochemik Stuart Jones, který mu připomněl, že "moč je ze své podstaty sterilní, a tudíž v ní v první řadě není nic k zabíjení".

Michael Phelps

A pokud jde o Cowella, varovala ho vědkyně Kay Mitchellová ze Střediska pro lékařství výškových prostor a extrémního prostředí, že vysoké koncentrace kyslíku mohou být ve skutečnosti toxické - zvláště pak v plicích, kde je hladina kyslíku nejvyšší.

"Prohlášení celebrit létají rychle a daleko, proto je důležité, aby nešířily nesmysly," uvedla výkonná ředitelka SAS Tracey Brownová.

"Nevěrohodná a jednoznačně nebezpečná tvrzení o tom, jak se vyhnout rakovině, zlepšit kůži nebo shodit váhu jsou čím dál tím směšnější. Ale bohužel mají mnohem větší publicitu než věda a důkazy."

Autoři: ,