Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak se udržují celebrity? Kyslík v kapse nebo pilulky z placenty

Simon Cowell | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Simon Cowell | foto: Reprofoto

LONDÝN Popový guru Simon Cowell s sebou nosí po kapsách dávky kyslíku, aby si mohl dýchnout. Americká herečka January Jonesová, známá z televizního seriálu Mad Men, dává přednost pilulkám ze sušené placenty. A britská hvězda romantických seriálů Patsy Palmerová si zase do kůže vtírá kávové granule.

Jak napsala agentura Reuters, celebrity se jen zřídka ostýchají podělit se s veřejností o sebepochybnější představy ohledně zdraví a vědy, a rok 2012 nebyl žádnou výjimkou.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve svém každoročním přehledu nejhorších pavědeckých přešlapů britská skupina Sense About Science (SAS), která si dává za cíl pomáhat lidem vyznat se ve vědě a věcech, které jsou pro život důležité, zmínila i amerického prezidentského kandidáta Mitta Romneyho. Vysloužil si to za šíření dezinformací ohledně okének v letadlech, zatímco olympijský plavec Michael Phelps se do přehledu zapsal vysvětlením, které ospravedlňuje močení v bazénu.

Nechutné látky

SAS proto přizvala na pomoc vědce, aby alespoň některé pseudovědecké prohřešky bohatých a slavných uvedli na pravou míru. Romneymu, který se v září podivoval, proč v případě požáru na palubě letadla posádka jednoduše neotevře okna, aby se dovnitř dostal nějaký kyslík, odpovídal inženýr aeronautiky Jakob Whitfield.

"Bohužel, Mitte, otevřít okno ve větší výšce by mnoho dobrého neudělalo," uvedl Whitfield. "Ve skutečnosti kdybyste za letu mohl otevřít okno, vzduch by utekl ven a ne naopak, protože vzduch pospíchá z kabiny s vyšším tlakem ven, kde je tlak menší. A to by pravděpodobně způsobilo ještě víc zranění a škod."

Mitt Romney uzavřel den po mítincích ve Floridě, Virginii a Ohiu na shromáždění v New Hampshire, kde letos vyhrál republikánské primárky a vrátil se do hry o republikánskou kandidaturu.

Mitt Romney

Pilulky ze sušené placenty, k jejichž polykání po porodu se v březnu přiznala herečka January Jonesová, okomentovala odbornice na výživu londýnské nemocnice St George Catherine Collinsová. "Nutričně není co získat z konzumace vlastní placenty, ať už syrové, vařené nebo sušené. S výjimkou železa, které se dá snadno získat z jiných jídel či doplňků stravy, vám placenta poskytne jen toxiny a další nechutné látky, kterým úspěšně bránila dostat se do těla vašeho dítěte v děloze."

Chlor to zabije

Gary Moss, farmaceutický vědec, pak trpělivě vysvětlil Palmerové, že i kdyby samotný kofein snad měl nějaké účinky na celulitidu, vtírat si do kůže kávové granule pravděpodobně fungovat nebude, protože kofein se nemůže z granulí uvolnit a proniknout do kůže.

Phelpsovo tvrzení, že jde v pohodě močit do bazénu, protože "chlor to zabije", uvedl na pravou míru biochemik Stuart Jones, který mu připomněl, že "moč je ze své podstaty sterilní, a tudíž v ní v první řadě není nic k zabíjení".

Michael Phelps získal v polohovém závodě na 200 metrů dvacátou medaili a šestnácté zlato. Druhý byl jeho Krajan Ryan Lochte (vlevo)

Michael Phelps

A pokud jde o Cowella, varovala ho vědkyně Kay Mitchellová ze Střediska pro lékařství výškových prostor a extrémního prostředí, že vysoké koncentrace kyslíku mohou být ve skutečnosti toxické - zvláště pak v plicích, kde je hladina kyslíku nejvyšší.

"Prohlášení celebrit létají rychle a daleko, proto je důležité, aby nešířily nesmysly," uvedla výkonná ředitelka SAS Tracey Brownová.

"Nevěrohodná a jednoznačně nebezpečná tvrzení o tom, jak se vyhnout rakovině, zlepšit kůži nebo shodit váhu jsou čím dál tím směšnější. Ale bohužel mají mnohem větší publicitu než věda a důkazy."

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!