Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak si vybrat zubní kartáček? Nejlepší jsou měkké, radí zubař

Zdraví

  6:50
Doba po svátečním hodování bývá protkána různými předsevzetími. Často se uchylujeme k hubnoucím procedurám, detoxikačním kúrám nebo se zběsile vrháme do posiloven a pohybových kurzů v dobré víře, že nám to vydrží celý rok a my budeme krásní, štíhlí a zdraví.
Zubní kartáček - ilustrační foto

Zubní kartáček - ilustrační foto foto: Shutterstock

Zkuste pro letošní rok něco méně drastického, ale za to s velkou šancí na úspěch. Zdravý chrup a dásně pro vás budou tou největší odměnou. „Zdraví zubů závisí na každém z nás a je plně v naší režii. Stačí dodržovat pár zásadních jednoduchých kroků. Velmi důležité je dodržovat správně prevenci. A to jak tu u zubaře, tak i tu domácí,“ upozorňuje zubní lékař Adam Šíma z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

ČTĚTE TAKÉ:

To, že se na preventivní prohlídku máte dostavit dvakrát do roka, asi každý ví. Pokud k tomu ještě přidáte profesionální dentální hygienu dvakrát až třikrát v roce, vaše zuby vám jen poděkují. „Návštěvy u zubaře i na dentální hygieně jsou jistě zásadní, ale stejně tak záleží i na samotné každodenní péči o chrup,“ říká Šíma a dodává: „Výběr správných pomůcek pro domácí péči je velmi důležitý, klíčové ale stále zůstává, zda umíte pomůcky správně používat.“

Zubní kartáček

Na trhu je nepřeberné množství zubních kartáčků, je celkem jedno, kterou značku si vyberete, hlavní jsou dané parametry. Kartáček by měl mít rovnou hlavu hustě osázenou měkkými vlákny. „Měkká vlákna zubního kartáčku jsou proti zubnímu plaku nejúčinnější, navíc jsou také ohleduplná k přilehlým dásním, které nijak nedráždí. Naopak tvrdý kartáček dokáže významně poškodit dásně i samotné zuby,“ potvrzuje zubař Šíma.

Zubní pasta

Jedno z nejčastějších reklamních lákadel je právě zubní pasta. Dokonale bílý chrup bez kazů jí ale nezaručíte. I přesto je vhodné pastu používat a to díky obsažených fluoridům, které zuby chrání před vznikem zubního kazu. Jde ale stále jen o doplňující kosmetický prostředek a záleží zcela na vašich chuťových preferencích, kterou pastu zvolíte. Fluor obsahuje většina past pro dospělé. Pokud jste ale na fluor alergičtí, nelekejte se, v lékárnách či na zubních klinikách najdete i takové, které fluor nemají.

Čištění zubů - ilustrační foto.

Mezizubní kartáčky a dentální nit

Mezizubní kartáčky jsou nutnou součástí domácí dentální hygieny. Právě v mezizubním prostoru se usazují zbytky jídla a klasický kartáčkem není možné ji vyčistit. Mezizubních kartáčků existuje hned několik velikostí a tam, kde se kartáček nevejde přichází na řadu dentální nit.

„Pokud klient nikdy dentální niť nepoužíval, doporučuji voskovanou, protože se lépe zavádí do mezizubí, snáze se s ní zachází a nit se při čištění netrhá. Nevoskovaná niť se hodí pro pacienty, kteří s ní již mají zkušenost. Se správným používáním nitě vám pomůže buď dentální hygienistka nebo ošetřující zubař. Co se týče mezizubních kartáčku, ty je vhodné vybírat s dentální hygienistkou, ta určí správnou velikost, “ vysvětluje Šíma.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat