Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak snížit vysoký tlak? Má ho 40 procent Čechů

Zdraví

  7:00
Vysoký tlak má 40 procent dospělých Češek a Čechů, po padesátce polovina. S věkem počty rostou, a tak vysoký tlak má 70 procent sedmdesátníků. Problém je v tom, že většina lidí svůj tlak nezná a v případě vysokého tlaku se neléčí.
Měření krevního tlaku - ilustrační foto

Měření krevního tlaku - ilustrační foto foto: Shutterstock

Podle profesorky Renaty Cífkové by si lidé měli dávat měřit tlak při každé návštěvě lékaře, hlavně u praktika a internisty, ale třeba i u zubaře a ženy u gynekologa.

Světový den hypertenze 17. května upozorní na význam znalosti

Jaký má být tlak?

Optimální tlak je 120/80, normální do 129/84, vysoký začíná od 140/90.

krevního tlaku, jeho měření, prevence a včasné léčby.

Vedle měření tlaku při každé návštěvě lékaře radí Cífková i pravidelné domácí měření. Pro zjištění skutečné hodnoty je potřeba provést tři měření v krátkém odstupu po sobě, protože to první bývá vyšší než skutečnost.

Syndrom bílého pláště
Třikrát by měli při jedné návštěvě změřit tlak i lékaři, většina na to ale nemá čas a spokojí se s jedním měřením.

U některých pacientů mohou být hodnoty zvýšeny jen při měření v lékařské ordinaci, doma je mají normální, jde o syndrom bílého pláště. Existuje ale i opačný syndrom, maskovaná hypertenze, kdy pacient si doma naměří vysoký tlak, ale u lékaře ho má normální.

Vysoký tlak? Nekouřit, zhubnout a nesolit
U koho měření prokáže zvýšený nebo už vysoký tlak, měl by změnit životosprávu. Pokud kouří, měl by přestat. Pokud má nadváhu, měl by zhubnout, s poklesem váhy se tlak sám sníží. Ochranu před zvyšováním tlaku skýtá pravidelný pohyb, třikrát a až čtyřikrát týdně půl až tři čtvrtě hodiny. Alkohol je možné pít střídmě. Naproti tomu sůl je nutno omezit na pět až šest gramů na den, v Česku se jí v průměru spotřebuje dvojnásobek.

Lékaři rovněž doporučují zvýšit příjem ovoce a zeleniny, obsahují draslík, který "vytlačí" z těla škodlivý sodík. Pacienti s vysokým tlakem by neměli užívat léky, které podporují zadržování sodíku a vody v těle, což jsou například kortikoidy a některá antikoncepce.

Výskyt vysokého tlaku je v Česku vyšší než v ostatní Evropě, velmi pravděpodobně k tomu přispívá to, že mezi Čechy je více obézních. Ve srovnání s ostatními postkomunistickými zeměmi je na tom ale Česko lépe.

Autor:
Témata: lékař, Česko, Češi, Evropa

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...