Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak shodit kila navíc? Vyberte si správného rádce pro hubnutí

Zdraví

  6:30
Máte pár kil navíc a chcete se jich zbavit? Stačí několik kliknutí a na internetu objevíte stovky odborníků, kteří o sobě tvrdí, že si s tím hravě poradí. Najít toho pravého je však obtížné.
Hubnutí - ilustrační foto.

Hubnutí - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Mezi odborníky v inzerátech mohou být absolventi lékařských fakult stejně jako lidé, kteří prošli krátkým kurzem, nebo dokonce takoví, kteří si o výživě jen něco přečetli na internetu. České zákony neupravují, kdo se může stát expertem na hubnutí, a tak se za něj může prohlásit vlastně každý.

Získat živnostenský list se dá bez jakýchkoliv podmínek. Není divu, že se mezi různými poradci na výživu pohybují i lidé, kteří svými radami klienty spíše ohrožují. V lepším případě je uvrhnou do nekonečného kolotoče diet, v horším jim přímo poškodí zdraví.

Víte, kdo vám radí?

Výživovými poradci se mohou stát fitness trenéři, nezaměstnaní, kteří absolvují rekvalifikační kurz, nebo lidé, kterým se podařilo výrazně zhubnout, stejně jako ženy, jež se během rodičovské dovolené začnou více zajímat o zdravou výživu a získají pocit, že mohou radit ostatním. Teoreticky by výživoví poradci měli absolvovat nějaký kurz o lidské stravě, ale nic je k tomu nenutí. Navíc kvalita přednášek na těchto kurzech je různá, a tak se na nich mohou zájemci dozvědět užitečné informace i naprosté nesmysly.

Kdo je kdo?

  • Nutriční specialista Patří mezi nelékařské zdravotnické profese, které smí vykonávat pouze absolvent vysoké školy, jenž získal magisterský titul. Stejně jako u nutričních terapeutů je jeho vzdělání garantováno nejen ministerstvem školství, ale i zdravotnictví. Je schopen pečovat o zdravé i nemocné. Jeho služby mohou být hrazeny ze zdravotního pojištění. Za svou činnost je odborně i právně zodpovědný.
  • Obezitolog Lékař specialista, který se zabývá diagnostikou a léčbou obezity. Může předepisovat léky i doporučit chirurgická řešení obezity. Může spolupracovat s nutričním terapeutem nebo specialistou. Za svou činnost je odborně i právně zodpovědný. Jeho služby jsou obvykle hrazeny ze zdravotního pojištění. Seznam obezitologických pracovišť najdete na stránkách České obezitologické společnosti: www.obesitas.cz.
  • Výživový poradce Může poradit se sestavením jídelníčku, ale jen zdravým lidem. Na péči o nemocné nemá dostatečné znalosti, a pokud radí nemocným, překračuje své kompetence. Nemusí mít žádné vzdělání v oblasti výživy, často prošel jen několikahodinovými kurzy. Jeho služby si klienti platí ze svého. Za svou činnost nenese žádnou odbornou ani právní zodpovědnost.
  • Nutriční terapeut Patří mezi nelékařské zdravotnické profese, které smí vykonávat pouze absolvent specializované vyšší odborné školy (s titulem DiS.) nebo vysoké školy (s titulem Bc.). Je schopen pečovat o lidi, kteří chtějí „jen“ zhubnout, ale i o ty, kteří mají zdravotní problémy (cukrovku, vysoký tlak, onemocnění ledvin...). Může působit v nemocnici, spolu s lékařem i samostatně. Jeho služby mohou být hrazeny ze zdravotního pojištění. Za svou činnost je odborně i právně zodpovědný.

„Je třeba si ujasnit, že výživový poradce je často člověk bez potřebného vzdělání, tedy může poskytovat správné, ale i zcela zavádějící rady,“ upozorňuje lékař Martin Matoulek, obezitolog z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Podle něj poradci svým klientům často doporučují zbytečně přísné diety, které sice vedou k rychlému úbytku kilogramů, ale také vzápětí k jejich návratu. „Výživoví poradci pracují obvykle s krátkodobým, rychlým efektem, tak mají větší šanci, že je budou klienti doporučovat dále,“ dodává Matoulek.

Pozor, poradce není terapeut

Jinou kategorií odborníků jsou nutriční terapeuti a specialisté. Ti už musejí absolvovat vysokou nebo vyšší odbornou školu a na výkon svého povolání se připravují několik let. Mnoha lidem však tyto pojmy splývají, zvlášť když někteří výživoví poradci sami sebe označují za „nutriční poradce“ či „konzultanty“, byť znají jen malý zlomek toho, co musejí umět nutriční specialisté a terapeuti.

Ani vysokoškolský diplom však nemusí zaručit, že dostanete odpovídající rady, byť šance je zde výrazně vyšší. Navíc nutriční terapeuti mají znalosti pro práci s nemocnými lidmi, kteří například trpí cukrovkou II. typu, vysokým krevním tlakem, ale také potravinovými alergiemi. Takovým pacientům by běžní výživoví poradci vůbec radit neměli, byť to často dělají. „Pokud má člověk diagnózu, patří do rukou odborníka,“ shrnuje obezitolog Matoulek.

Nedostatečné znalosti výživových poradců pak mohou vést k tomu, že svým klientům poskytují zavádějící informace. Příkladem je údajná nutnost detoxikace, aby tělo mohlo začít hubnout. Nic takového ale člověk nepotřebuje, pokud není drogově závislý nebo těžký alkoholik.

Klystýrem ke štíhlé linii?

„Termín detoxikace si přivlastnili šarlatáni, aby mohli prodat falešnou léčbu, která má údajně z těla odstraňovat toxiny,“ uvedl pro britský deník The Guardian profesor Edzard Ernst, jenž se na britské Exeterské univerzitě věnuje zkoumání „alternativní medicíny“.

Na internetu se objevují nabídky výživových poradců, jež obsahují pravidelný klystýr či odstraňování údajných parazitů, kteří mají být podle nesmyslných teorií příčinou zdravotních problémů.

„V dnešní době plné konspiračních teorií jsou lidé náchylní věřit, že existují věci, které odborníci nevědí, nebo je dokonce utajují. Snadno tak podléhají nesmyslům,“ je přesvědčen lékař Roland Oravský, spoluzakladatel slovenské skupiny Lovci šarlatánů, která se věnuje vyvracení mýtů o lidském zdraví. Mezi ně patří třeba představa, že mléko zahleňuje, lepek způsobuje civilizační choroby, jediná zdravá strava je ta syrová z rostlin nebo že tělo je překyselené, a proto nemocné. „Tato tvrzení manipulují s fakty tak, že na neznalého člověka působí hodnověrně,“ dodává Oravský.

Pilulky bez záruky

K problematické praxi výživových poradců patří také prodej různých potravinových doplňků. „Před poradci, jejichž cílem je zahrnout klienta pochybnými přípravky, tabletami, koktejly a čaji, je třeba se mít na pozoru,“ varuje Dita Pichlerová, obezitoložka z pražské OB kliniky, která je výukovým pracovištěm 1. lékařské fakulty v Praze.

Zaručené recepty na hubnutí: vláknina a káva

Týká se to i různých center hubnutí, která doporučují vlastní řady přípravků na hubnutí, populární ale nesmyslnou „detoxikaci“ nebo třeba prevenci civilizačních chorob. „U potravinových doplňků se na rozdíl od léků nezkoumá jejich účinnost. Pouze to, zda nemohou být zdraví škodlivé. Přesto mnoho lidí nevidí mezi potravinovými doplňky a léky rozdíl,“ přibližuje obezitolog Matoulek.

Podle něj však potravinové doplňky mohou zvýšit spolupráci hubnoucího člověka s odborníkem a pomoci mu s motivací. Už jen proto, že nechce vyhodit peníze, které za pilulky musel zaplatit. Jejich složení je ale problematické a velmi často nemají na snižování váhy žádný efekt. Pokud by obsažené látky, například různé rostlinné výtažky, skutečně měly slibované zázračné účinky, už dávno by je moderní medicína využila při léčbě obézních lidí, což se však nestalo.

Autor:

Mohlo by vás zajímat