19. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Připravte své oči na léto. Jaký UV filtr zvolit?

Výběr slunečních brýlí je důležitý. Na bočnici by mělo být označení CE, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výběr slunečních brýlí je důležitý. Na bočnici by mělo být označení CE, které... | foto: Shutterstock

Bez kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem by dnes člověk neměl vůbec své oči slunci vystavovat. Filtry mohou mít označení čísly od nuly až po pětku, přičemž platí, že čím tmavší sklo, tím vyšší číslo. Pro běžné letní používání je optimální filtr číslo 3. Důležité je také označení CE na stranici, které zaručuje, že brýle odpovídají evropským normám.

Sluneční brýle je potřeba nosit nejen při opalování, ale také při sportu, a to zejména na dovolené. "Změna podnebí může u citlivých jedinců způsobit oční potíže, může se jednat příklad o zánět spojivek zapříčiněný nadměrnou expozicí očí UV záření. A tomu právě předejdou kvalitní sluneční brýle s UV filtrem," radí Petr Veselý, optometrista z Kliniky nemocí očních a optometrie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Existují dokonce speciální ochranné brýle pro vodní sporty, které chrání oči nejen před UV zářením, ale také před slanou vodou a větrem.

Pokud vznikne problém, je důležité v první řadě odstranit zdroj potíží. V případě zánětu spojivek a nadměrné expozice UV záření se jedná o redukci pobytu na přímém slunci nebo o ochranu očí slunečními brýlemi s UV filtrem. U zánětů pomohou volně prodejné oční kapky, které podrážděné oči zklidní. Pokud ale obtíže přetrvávají, je namístě vyhledat ordinaci očního lékaře. Je známo, že během letního období dochází k většímu počtu úrazů, které se nevyhnou ani očím. Při poranění oka je nutné neprodleně navštívit oční ambulanci.

Svým očím můžete nejen v létě pomoci zdravým jídelníčkem. Pestrá a vyvážená strava bohatá na přírodní vitaminy je cestou, jak udržet oči zdravé a funkční. "Pro oči je velmi důležitý kontinuální příjem vitaminů A a C a přírodních látek, jako je lutein nebo zeaxanthin," doporučuje optometrista. Tyto látky je možné získávat zejména z listové zeleniny, mrkve, borůvek a dalšího ovoce, případně ve formě potravinových doplňků.

Připravila Ludmila Hamplová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!