Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak vybrat vyhovující a bezpečnou antikoncepci? Několik rad lékaře

Zdraví

  11:23
Výběr hormonální antikoncepce, která bude ženě opravdu vyhovovat, je tak trochu věda. Nabídka je obrovská a stále více přípravků poskytuje kromě ochrany proti početí i něco „navíc“.
Ilustrační foto - antikoncepce.

Ilustrační foto - antikoncepce. foto: Lidové noviny

Hledání ideální hormonální antikoncepce není vůbec jednoduché. Existuje antikoncepce vhodná pro mladé dívky, kojící matky, zralé ženy, ale dokonce i kuřačky nebo ženy, které mají některé vrozené poruchy srážlivosti krve, zvyšující riziko vzniku žilní trombózy. Téměř každá žena má na výběr hned několik metod hormonální antikoncepce. Konečná může být tak trochu oříšek. Současně ale platí, že ne každá hormonální antikoncepce je vhodná pro všechny ženy. Univerzální preparát, který by vyhovoval všem, zkrátka neexistuje.

Mluvte s lékařem
Bez ohledu na to, zda si žena jde pro svoji první hormonální antikoncepci, nebo je v této oblasti zkušená, vždy by měla absolvovat podrobný rozhovor s lékařem a gynekologickou prohlídku. "Žádné ženě nepředepíšu hormonální antikoncepci, pokud neznám její anamnézu, nevyšetřím ji a nepoučím ji o možných rizicích užívání," upozorňuje gynekolog MUDr. Jaroslav Jeníček, CSc., z Lékařského domu Praha. Během prvních tří měsíců užívání se navíc mohou objevit nepříjemné vedlejší účinky.

"Podrobný rozhovor s pacientkou má za cíl odhalit možné rizikové faktory, které by spolu s užíváním hormonální antikoncepce mohly vést ke zdravotním problémům," dodává lékař. Kombinovanou hormonální antikoncepci, která obsahuje dva druhy hormonů, nesmí užívat ženy v šestinedělí, ty, co trpí hlubokou žilní trombózou, rakovinou prsu, migrénou s aurou, některými nemocemi jater, komplikovanou cukrovkou a silné kuřačky – tj. pokud kouří více než 15 cigaret denně. V těchto případech je třeba zvolit jinou metodu antikoncepce. Nějakou hormonální antikoncepci lze ale nalézt v případě, že žena kojí, kouří méně než 15 cigaret denně, má vysoký krevní tlak nebo je u ní mírně zvýšené riziko rozvoje onemocnění srdce a cév.

Antikoncepce - ilustrační foto.

Při výběru konkrétní metody hormonální antikoncepce vedle zdravotních hledisek hraje roli i způsob jejího užívání a životní styl. Pokud je žena zapomnětlivá, pilulky, které je nutné polykat každý den ve stejnou dobu, pro ni nebudou vhodný řešením. Lepší volba bude antikoncepční kroužek. Pomocí hormonální antikoncepce lze také lépe řídit menstruační cyklus. Vedle klasického dávkovacího režimu, kdy se 21 dní užívají pilulky a 7 dní je pauza, je možné si vybrat i mezi 26- či 24denním cyklem s 6- či 4denní pauzou. Výhodou nového dávkovacího režimu je, že dochází k menšímu kolísání hormonů v organismu, a méně se tudíž objevují nepříjemné stavy jako napětí v prsou a bolesti hlavy nebo v podbřišku. Pokud ženu menstruace vyloženě obtěžuje, lze některé přípravky hormonální antikoncepce užívat tak, že bude menstruovat pouze jednou za dva až tři měsíce.

Chci něco "navíc"
Současné metody hormonální antikoncepce už ale umí víc než "jen" zabránit nechtěnému otěhotnění.

"Právě neantikoncepční terapeutické účinky jsou častou indikací k předepsání hormonální antikoncepce i u žen, které nepotřebují antikoncepci," popisuje MUDr. Tomáš Fait, Ph. D., z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Hormonální antikoncepci lze použít jako účinný lék při poruchách menstruačního cyklu, bolestivé a příliš silné menstruaci i cystách na vaječnících, tzv. syndromu polycystických ovarií a endometrióze, závažném gynekologickém onemocnění, které může způsobit neplodnost. Léčebně působí i nitroděložní tělísko Mirena s obsahem hormonu. Díky němu je možné odstranit bolestivou a příliš silnou menstruaci a léčit endometriózu. "Dlouhodobé užívání kombinované hormonální antikoncepce prokazatelně snižuje riziko vzniku karcinomu děložní sliznice a vaječníků i ovariálních cyst a syndromu polycystických ovarií," dodává odborník.

Dalším pozitivním efektem je zmírnění nebo úplné odstranění premenstruačního syndromu, který v různé míře závažnosti postihuje většinu žen. Provází jej zadržování tekutin v těle, bolesti hlavy a v podbřišku, napětí v prsou, obtíže s trávením a také náhlé změny nálad a poruchy soustředění. Hormony rovněž umějí pomoci při závažných formách akné a zlepšit stav pleti. Hormonální antikoncepce místo rozkolísaných vlastních hormonů nastaví sice umělou, ale stálou hladinu a tělo jakoby "uklidní". A to jistě většina žen ocení.

Autor: