Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jarní očista? Detox tělu spíše uškodí, říká Cajthamlová

Zdraví

  7:00
Časopisy o zdravém životním stylu jsou každé jaro plné tipů a osvědčený jarní detox a očistu organismu. Člověk prý zhubne, zbaví tělo škodlivin a ulehčí zátěži organismu. Je pro tělo ale detoxikační kúra opravdu nezbytná? A nemůže přísný režim tělu uškodit? Ani odborníci se neshodnou.

Kateřina Cajthamlová foto: MAFRA - Fratišek Vlček

Tělo člověka se čistí samo, zdravý organismus toxiny přirozeně vylučuje. Od škodlivin tělu pomáhají játra, ledviny a plíce, ale třeba i potní žlázy. "Tělo má samočistící schopnost, o očistu se samo postará," říká pro server Lidovky.cz lékařka Kateřina Cajthamlová.

Je detox pro tělo zátěž? Čtěte také:

Výživový odborník Petr Fořt je ale přesvědčen, že jarní detoxikace je pro tělo důležitá. "V současnosti se stravujeme velmi nevhodně a potraviny jsou chemicky upravené a kontaminované. V zimě je navíc větší přísun nezdravých potravin, takže jarní detox je šance zbavit se kil navíc a pomoci organismu od škodlivin," řekl serveru Lidovky.cz Fořt.

Pomoc, nebo zbytečná zátěž?

Podle Fořta je detoxikace těla důležitá pro lidi, kteří se v zimě nevhodně stravovali. "Pokud se přejídali masem, pšenicí, tukem, tak si týdenní očistou udělají dobře. Já jsem zásadně pro. V současném světě příšerného stravování by takové procesy měly být pravidelné. Doporučoval bych, aby očista probíhala třeba každé dva měsíce, říká Fořt.

Petr Fořt

S tím ale Cajthamlová nesouhlasí. "Pokud po zimě, kdy jsme hřešili sladkým, pili alkohol, nehýbali se a hádali se s blízkými, nasadíme přísný režim, je to pro tělo moc velká zátěž. Pokud chceme tělu pomoci, bylo by spíše vhodné začít se sportem, který má na něj nejlepší vliv, zlepší fyzickou i psychickou stránku. Detox je pro tělo velký stresor, může spíše ublížit," vysvětluje Cajthamlová.

Spor o hladovku

Fořt jako vhodný detox doporučuje nasadit hladovku, dodržovat zvýšený pitný režim čisté neochucené vody a pravidelně docházet do sauny. Podle něj půst tělu uškodit nemůže. "Hladovka je proces, který je pro tělo přirozený, když třeba onemocní. To je pro člověka taky důležité se vypotit, nejíst a prolít se vodou," dodává k tomu Fořt. 

Cajthamlová je ale přesvědčena, že hladovka je pro fyzickou očistu těla nevhodná a tělu může ublížit. Zejména je nebezpečná pro diabetiky, pacienty s hypertenzí, depresí či ledvinovými chorobami. "Půst je spojen s duchovnem a psychickým prožitkem, tělo ale hladovkou při běžném pracovním zatížení dostaneme do šoku," vysvětluje.

A dodává, že organismu spíše prospějeme, když do pravidelného režimu zařadíme sport, budeme pít hodně čisté neochucené vody, omezíme soli, volný cukr a živočišné tuky a dopřejeme si dostatek psychického odpočinku.