Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jarní očista? Detox tělu spíše uškodí, říká Cajthamlová

Zdraví

  7:00
Časopisy o zdravém životním stylu jsou každé jaro plné tipů a osvědčený jarní detox a očistu organismu. Člověk prý zhubne, zbaví tělo škodlivin a ulehčí zátěži organismu. Je pro tělo ale detoxikační kúra opravdu nezbytná? A nemůže přísný režim tělu uškodit? Ani odborníci se neshodnou.

Kateřina Cajthamlová foto: MAFRA - Fratišek Vlček

Tělo člověka se čistí samo, zdravý organismus toxiny přirozeně vylučuje. Od škodlivin tělu pomáhají játra, ledviny a plíce, ale třeba i potní žlázy. "Tělo má samočistící schopnost, o očistu se samo postará," říká pro server Lidovky.cz lékařka Kateřina Cajthamlová.

Je detox pro tělo zátěž? Čtěte také:

Výživový odborník Petr Fořt je ale přesvědčen, že jarní detoxikace je pro tělo důležitá. "V současnosti se stravujeme velmi nevhodně a potraviny jsou chemicky upravené a kontaminované. V zimě je navíc větší přísun nezdravých potravin, takže jarní detox je šance zbavit se kil navíc a pomoci organismu od škodlivin," řekl serveru Lidovky.cz Fořt.

Pomoc, nebo zbytečná zátěž?

Podle Fořta je detoxikace těla důležitá pro lidi, kteří se v zimě nevhodně stravovali. "Pokud se přejídali masem, pšenicí, tukem, tak si týdenní očistou udělají dobře. Já jsem zásadně pro. V současném světě příšerného stravování by takové procesy měly být pravidelné. Doporučoval bych, aby očista probíhala třeba každé dva měsíce, říká Fořt.

Petr Fořt

S tím ale Cajthamlová nesouhlasí. "Pokud po zimě, kdy jsme hřešili sladkým, pili alkohol, nehýbali se a hádali se s blízkými, nasadíme přísný režim, je to pro tělo moc velká zátěž. Pokud chceme tělu pomoci, bylo by spíše vhodné začít se sportem, který má na něj nejlepší vliv, zlepší fyzickou i psychickou stránku. Detox je pro tělo velký stresor, může spíše ublížit," vysvětluje Cajthamlová.

Spor o hladovku

Fořt jako vhodný detox doporučuje nasadit hladovku, dodržovat zvýšený pitný režim čisté neochucené vody a pravidelně docházet do sauny. Podle něj půst tělu uškodit nemůže. "Hladovka je proces, který je pro tělo přirozený, když třeba onemocní. To je pro člověka taky důležité se vypotit, nejíst a prolít se vodou," dodává k tomu Fořt. 

Cajthamlová je ale přesvědčena, že hladovka je pro fyzickou očistu těla nevhodná a tělu může ublížit. Zejména je nebezpečná pro diabetiky, pacienty s hypertenzí, depresí či ledvinovými chorobami. "Půst je spojen s duchovnem a psychickým prožitkem, tělo ale hladovkou při běžném pracovním zatížení dostaneme do šoku," vysvětluje.

A dodává, že organismu spíše prospějeme, když do pravidelného režimu zařadíme sport, budeme pít hodně čisté neochucené vody, omezíme soli, volný cukr a živočišné tuky a dopřejeme si dostatek psychického odpočinku.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat