Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jarní očista? Detox tělu spíše uškodí, říká Cajthamlová

Kateřina Cajthamlová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Cajthamlová | foto: MAFRA - Fratišek Vlček

Časopisy o zdravém životním stylu jsou každé jaro plné tipů a osvědčený jarní detox a očistu organismu. Člověk prý zhubne, zbaví tělo škodlivin a ulehčí zátěži organismu. Je pro tělo ale detoxikační kúra opravdu nezbytná? A nemůže přísný režim tělu uškodit? Ani odborníci se neshodnou.

Tělo člověka se čistí samo, zdravý organismus toxiny přirozeně vylučuje. Od škodlivin tělu pomáhají játra, ledviny a plíce, ale třeba i potní žlázy. "Tělo má samočistící schopnost, o očistu se samo postará," říká pro server Lidovky.cz lékařka Kateřina Cajthamlová.

Je detox pro tělo zátěž? Čtěte také:

Výživový odborník Petr Fořt je ale přesvědčen, že jarní detoxikace je pro tělo důležitá. "V současnosti se stravujeme velmi nevhodně a potraviny jsou chemicky upravené a kontaminované. V zimě je navíc větší přísun nezdravých potravin, takže jarní detox je šance zbavit se kil navíc a pomoci organismu od škodlivin," řekl serveru Lidovky.cz Fořt.

Pomoc, nebo zbytečná zátěž?

Podle Fořta je detoxikace těla důležitá pro lidi, kteří se v zimě nevhodně stravovali. "Pokud se přejídali masem, pšenicí, tukem, tak si týdenní očistou udělají dobře. Já jsem zásadně pro. V současném světě příšerného stravování by takové procesy měly být pravidelné. Doporučoval bych, aby očista probíhala třeba každé dva měsíce, říká Fořt.

Petr Fořt

S tím ale Cajthamlová nesouhlasí. "Pokud po zimě, kdy jsme hřešili sladkým, pili alkohol, nehýbali se a hádali se s blízkými, nasadíme přísný režim, je to pro tělo moc velká zátěž. Pokud chceme tělu pomoci, bylo by spíše vhodné začít se sportem, který má na něj nejlepší vliv, zlepší fyzickou i psychickou stránku. Detox je pro tělo velký stresor, může spíše ublížit," vysvětluje Cajthamlová.

Spor o hladovku

Fořt jako vhodný detox doporučuje nasadit hladovku, dodržovat zvýšený pitný režim čisté neochucené vody a pravidelně docházet do sauny. Podle něj půst tělu uškodit nemůže. "Hladovka je proces, který je pro tělo přirozený, když třeba onemocní. To je pro člověka taky důležité se vypotit, nejíst a prolít se vodou," dodává k tomu Fořt. 

Cajthamlová je ale přesvědčena, že hladovka je pro fyzickou očistu těla nevhodná a tělu může ublížit. Zejména je nebezpečná pro diabetiky, pacienty s hypertenzí, depresí či ledvinovými chorobami. "Půst je spojen s duchovnem a psychickým prožitkem, tělo ale hladovkou při běžném pracovním zatížení dostaneme do šoku," vysvětluje.

A dodává, že organismu spíše prospějeme, když do pravidelného režimu zařadíme sport, budeme pít hodně čisté neochucené vody, omezíme soli, volný cukr a živočišné tuky a dopřejeme si dostatek psychického odpočinku.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?