Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jaterní testy u žen s moderní antikoncepcí jsou zbytečné, tvrdí lékaři

Zdraví

  14:25
PRAHA - Jaterní testy u žen, které berou moderní hormonální antikoncepci, jsou podle předního českého hepatologa docenta Petra Urbánka zbytečné. V přípravcích je tělu blízký estrogen, k tomu ve velmi malých dávkách, a tak na játra nemá vliv. Podle Urbánka je ale nutná osvěta. V ženách přetrvává povědomí, že by testy měly mít. Myslí si to i řada lékařů a na testy je zbytečně posílají.
Antikoncepce - ilustrační foto.

Antikoncepce - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Z pohledu hormonální antikoncepce jsou jaterní testy úplně zbytečné," zdůraznil Urbánek. Potvrdil to i gynekolog Michael Fanta z Všeobecné fakultní nemocnice. "Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce chrání před rozvojem rakoviny vaječníku, dělohy a tlustého střeva," doplnil.

Padesát let na trhu 
Česko bylo podle Fanty jednou z posledních zemí, kde se jaterní testy u žen s antikoncepcí plošně dělaly. Nyní jsou už gynekologové poučenější a ženy na testy neposílají. Problém je spíše u lékařů jiných odborností.

Pilulky proti početí jsou na trhu 50 let. V počátcích vývoje se dávaly do souvislosti s nezhoubnými nádory jater. Studie ze 70. a 80. let minulého století, kdy dávky v pilulkách byly desetkrát vyšší, prokázaly častěji nezhoubné nádory až po více než pěti letech užívání.

"Za posledních deset až 15 let žádné větší klinické studie tuto souvislost neprokázaly. Z pohledu medicíny založené na důkazech je proto nutno považovat ji za nepravděpodobnou," řekl Urbánek.

Ženy se poškození jater obávají zbytečně
Ženy se podle něj zbytečně obávají toho, že jim účinná látka v pilulkách poškodí játra. Vše prý nasvědčuje tomu, že je to spíše naopak. Příčinou je chemická povaha hormonů, které jsou blízké hormonům těla, navíc jsou podávány v dávkách v řádu mikrogramů.

Potvrzená souvislost nežádoucích účinků je jen u nemocí jater, kde příčinou je porucha cévního zásobení. Postihuje ženy s genetickou vlohou k poruše srážlivosti krve. Zdravé ženy se ničeho obávat nemusejí.

Antikoncepce je podle Urbánka vhodná i pro většinu žen s onemocněním jater. Ve své praxi se nesetkal s případem, kdy by musel antikoncepci zakázat.

Není důvod nepsat pilulky ženám s hepatitidou A, které překonaly akutní fázi a zotavují se. Ženy s hepatitidou B nebo C v chronickém stadiu a pacientky s cirhózou by je dokonce užívat měly, protože těhotenství by mohlo jejich jaterní onemocnění zhoršit.

"Kontrola jaterních testů po nasazení antikoncepce je na místě jen u žen, které postihlo jaterní onemocnění v těhotenství, takzvaná těhotenská hepatopatie," doplnil gynekolog.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Pronájem kanceláří 84 m2 Chabařovice
Pronájem kanceláří 84 m2 Chabařovice

Husovo náměstí, Chabařovice, okres Ústí nad Labem
11 500 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat