Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Je čas posílit imunitu. Jak na to? Odborníci vám poradí

Zdraví

  11:37
Sychravé počasí, pobyt v přetopených místnostech a pracovní stres, to vše zvyšuje naši náchylnost k různým nemocem. Braňte se jim.

Každý rok je to stejné. Nepříjemné změny podzimního počasí s sebou přinášejí oslabení imunity a větší pravděpodobnost, že snadno onemocníte. Naštěstí se mnoha podzimním infekcím dá účinně předcházet posílením imunity. "Pokud jsou základní funkce imunity v pořádku, lze ji v období, kdy jsou na ni kladeny vyšší nároky, posílit potravními doplňky. Existují vitaminy, stopové prvky a další látky, které imunita potřebuje proto, aby mohla lépe fungovat," vysvětluje MUDr. Ladislav Šafránek z internetové lékárny Prozdravi.cz.

Imunitu oslabuje dlouhodobý stres
Stav našeho imunitního systému ovlivňuje mnoho faktorů. Vedle aktuálního zdravotního stavu na něj mají vliv chronická onemocnění, ale také psychická kondice. Čím více se cítíte "v pohodě", tím lépe je na tom i váš imunitní systém. Naopak dlouhodobé vystavení stresu obranyschopnosti organismu škodí. Při snížení imunity jsou i banální infekce zdlouhavé a těžko se léčí. Navíc tělo snadněji napadají nejrůznější plísně.

Imunitní systém člověka pracuje, i když zrovna my sami odpočíváme nebo spíme. Pořád je ve střehu a připravený reagovat. "Imunitní systém neustále rozpoznává různé struktury na povrchu buněk vlastních i cizích, například mikrobů, a zjišťuje, zda má signalizovat nebezpečí," vysvětluje doc. MUDr. Martina Vašáková, Ph. D., primářka Pneumologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou.

Jakmile imunitní systém zjistí, že se setkal s cizí strukturou, okamžitě se mobilizuje a pokusí se cizí bakterie nebo viry usmrtit. "Zároveň s tím probíhá výuka paměťových buněk, aby propříště byla imunitní odpověď rychlejší a efektivnější," dodává lékařka. Jednoduše řečeno, náš imunitní systém se vlastně neustále trénuje, aby byl lépe připravený proti nepřátelům. Na stejném principu funguje i očkování. Mimochodem právě teď je ideální doba na očkování proti chřipce. Proti nejrůznějším virózám, angíně nebo zánětům dýchacích cest se ale očkovat nedá. Zároveň se virům a bakteriím, které je způsobují, vyhnout nemůžete. Stačí, když vedle vás někdo kýchne. Pokud je váš imunitní systém oslaben, onemocníte také. Chybou by bylo nachlazení přecházet a dál fungovat jakoby nic. Když se nedoléčíte, ohrožujete svoje zdraví mnohem vážnějšími problémy v budoucnosti. "Někdy za opakované projevy infekcí může nepoznaná, a tudíž neléčená alergie nebo astma," upozorňuje doktorka Vašáková. V případě opakujících se obtíží navštivte lékaře, aby se zjistila skutečná příčina vašich problémů.

Vyberte si doplňky na míru
Vzhledem k tomu, že se nákaze vyhnout nelze, je ideálním řešením posilování imunity. Základem je kontrola nad dlouhodobými zdravotními obtížemi a jejich léčba, současně eliminace stresu a udržování zdravé hmotnosti. Ne vždy je ale možné vše dodržet, a pak nastupuje pomoc v podobě přípravků na posílení imunity. "Ty nahrazují některé složky imunity nebo ji případně přímo stimulují," dodává doktorka Vašáková. Vhodné jsou například preparáty obsahující echinaceu (Sirup s echinaceou a rakytníkem od Apotheke), hlívu ústřičnou (Imunit), zinek a samozřejmě vitamin C (Cetebe). "Já sám bych volil lactobacily. Dnešní způsob života narušuje střevní mikroflóru, a tedy i imunitu," radí doktor Šafránek. Lactobacily můžete koupit například v podobě přípravku Lactobene nebo GS Lactobacily Forte. Dlouhodobé užívání přípravků na podporu imunity nemůže být škodlivé, pokud je užíváte v doporučených dávkách. "Pokud užíváte nějaké léky, měli byste užívání potravinových doplňků zkonzultovat s lékařem nebo lékárníkem," dodává lékař.

Další možností při posilování imunity jsou enzymy, například Wobenzym. "Tyto preparáty, vyrobené převážně z přírodních látek, upravují obranu organismu proti onemocnění a v situacích, kdy je nutno pro bakteriální superinfekci užívat cíleně antibiotika, zvyšují jejich účinnost v nemocné tkáni," popisuje MUDr. Blažena Hubková, dětská lékařka. Podle ní je vhodné, aby enzymy užívali nejen dospělí, ale také děti, které v chladných měsících častěji onemocní a nemoci se u nich opakují. Čím více je dítě nemocné, tím je obtížnější jeho znovuzapojení do školních povinností, a navíc jeho rodiče musí řešit hlídání, což je často časově i finančně náročné.

Autoři:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...