11. listopadu 2015 10:35, aktualizováno  14:21 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Je Světový den diabetu: cukr, cholesterol a BMI zdarma měří i v Praze

Cukrovka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cukrovka (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Na Karlově náměstí v blízkosti vstupu do metra si lidé ve středu od 10:30 do 17:30 mohou nechat ve zdravotnickém stanu bezplatně změřit hladinu cukru, cholesterolu, tlak a spočítat index tělesné hmotnosti BMI. Vyšetření na speciálním očním biomikroskopu u nich dokáže odhalit cukrovku až sedm let před vznikem komplikací.

Akce s mottem „Poznejte příznaky cukrovky. Včasná diagnóza zachraňuje životy“ se koná při příležitosti Světového dne diabetu, který připadá na 14. listopad, den narození Fredericka Bantinga, jenž se svým spolupracovníkem objevil léčebné účinky inzulínu. Letošním hlavním tématem je zdravé stravování, přítomni proto budou nutriční terapeuti, kteří poradí, jak by měl vypadat zdravý jídelníček.

S cukrovkou se v Česku léčí téměř 862 tisíc pacientů, z nich téměř 780 tisíc s cukrovkou druhého typu, která souvisí s nevhodným stravováním a nedostatkem pohybu. Dalších až 250 tisíc lidí o své nemoci zatím neví, a tudíž nemohou být správně léčeni. Cukrovka se dlouho neprojevuje, postupně ale ničí cévy a prvním projevem může být infarkt.

Správná hladina cukru v krvi je do 5,5 mmol na litr krve, měřeno na lačno. Předstupeň cukrovky je od 5,6 do sedmi, cukrovka je od sedmi výše.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz