28. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Je vám při cestování zle? Možná trpíte kinetózou

Cestující v letadle - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestující v letadle - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Při cestování dopravními prostředky můžou někteří lidé trpět kinetózou, tedy nevolností se zvracením. Nejčastěji trápí děti od tří do 12 let. Jak obtížím předcházet a co při nevolnosti pomáhá?

Síla potíží je ovlivněna psychickým stavem. "Svoji úlohu zde sehrávají také strach z létání, únava, nedostatek spánku, přejedení, vypití většího množství alkoholu, pití šumivých nápojů, nadměrné kouření a přílišné teplo nebo chlad," vyjmenovává prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny docent Rastislav Maďar. U někoho mohou nevolnosti začít poté, co spatří člověka postiženého kinetózou.

Jak nevolnosti předejít?

K předcházení potíží radí lékař jíst na cestách menší dávky jídla ve dvou až tříhodinových intervalech, pít nešumivé ovocné šťávy a nevstupovat do dopravních prostředků nalačno.


Na lodi i v letadle
Během klidné cesty se nevolnost objevuje jen zřídka, zato při plavbě na rozbouřeném moři nebo při letu v malém letadle je poměrně častá. Cestovatelům, kteří jsou na kinetózu náchylní, radí Maďar sedět v přední třetině letadla, kde jsou výkyvy menší.

Mořská nemoc je častější ve vodách mírného a subtropického pásma než v tropech. Na lodi jsou nejmenší výkyvy ve střední části plavidla na dolní palubě. V automobilu a autobuse je vhodnější sedět vpředu s výhledem na cestu. Pohled z bočního okna na míhající se objekty může stav zhoršit.

Někoho mohou tyto potíže postihnout v exotické cizině i při jízdě na velbloudech či slonech.

Co na obtíže pomáhá?
Pokud se i přesto kinetóza začíná projevovat, radí Maďar zaujmout polohu v sedu s mírně zakloněnou hlavou, pevně opřenou o opěradlo, nebo vleže.

Pomáhá dostatečný přívod vzduchu otevřením okna nebo zvýšením výkonu klimatizace. Pomáhá také sklenice studené vody, zavřít oči, nesledovat televizi ani pohybující se předměty jako ventilátor, nečíst. U dětí pomáhá zabavit je hrou, odpoutají tak pozornost od potíží.

Kdo o sobě ví, že trpívá kinetózou, měl by si vzít půl hodiny až hodinu před cestou prášek proti této obtíži. Nepříjemný pocit zalehlého ucha při startu a přistávání letadla, který způsobuje přetlak ve středním uchu, zmírní cucavý bonbon nebo žvýkačka.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz