28. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Je vám při cestování zle? Možná trpíte kinetózou

Cestující v letadle - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestující v letadle - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Při cestování dopravními prostředky můžou někteří lidé trpět kinetózou, tedy nevolností se zvracením. Nejčastěji trápí děti od tří do 12 let. Jak obtížím předcházet a co při nevolnosti pomáhá?

Síla potíží je ovlivněna psychickým stavem. "Svoji úlohu zde sehrávají také strach z létání, únava, nedostatek spánku, přejedení, vypití většího množství alkoholu, pití šumivých nápojů, nadměrné kouření a přílišné teplo nebo chlad," vyjmenovává prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny docent Rastislav Maďar. U někoho mohou nevolnosti začít poté, co spatří člověka postiženého kinetózou.

Jak nevolnosti předejít?

K předcházení potíží radí lékař jíst na cestách menší dávky jídla ve dvou až tříhodinových intervalech, pít nešumivé ovocné šťávy a nevstupovat do dopravních prostředků nalačno.


Na lodi i v letadle
Během klidné cesty se nevolnost objevuje jen zřídka, zato při plavbě na rozbouřeném moři nebo při letu v malém letadle je poměrně častá. Cestovatelům, kteří jsou na kinetózu náchylní, radí Maďar sedět v přední třetině letadla, kde jsou výkyvy menší.

Mořská nemoc je častější ve vodách mírného a subtropického pásma než v tropech. Na lodi jsou nejmenší výkyvy ve střední části plavidla na dolní palubě. V automobilu a autobuse je vhodnější sedět vpředu s výhledem na cestu. Pohled z bočního okna na míhající se objekty může stav zhoršit.

Někoho mohou tyto potíže postihnout v exotické cizině i při jízdě na velbloudech či slonech.

Co na obtíže pomáhá?
Pokud se i přesto kinetóza začíná projevovat, radí Maďar zaujmout polohu v sedu s mírně zakloněnou hlavou, pevně opřenou o opěradlo, nebo vleže.

Pomáhá dostatečný přívod vzduchu otevřením okna nebo zvýšením výkonu klimatizace. Pomáhá také sklenice studené vody, zavřít oči, nesledovat televizi ani pohybující se předměty jako ventilátor, nečíst. U dětí pomáhá zabavit je hrou, odpoutají tak pozornost od potíží.

Kdo o sobě ví, že trpívá kinetózou, měl by si vzít půl hodiny až hodinu před cestou prášek proti této obtíži. Nepříjemný pocit zalehlého ucha při startu a přistávání letadla, který způsobuje přetlak ve středním uchu, zmírní cucavý bonbon nebo žvýkačka.

ČTK, Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.