Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jedno přisátí, spousta ošklivých rizik. Jak se nemoci projevují?

Klíště (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Při nákaze lymeskou borreliózou i dalšími onemocněními, jež přenášejí klíšťata, má pacient obvykle příznaky chřipkového onemocnění: zvýšenou teplotu, bolesti hlavy či svalů, únavu. Není snadné poznat, že souvisí právě se štípnutím od klíštěte.

Určit přesně infekci od klíštěte často dokáže až laboratorní vyšetření. „Třeba lymeská borrelióza má mnoho podob. Borrelie napadají nejrůznější orgány, a proto se onemocnění projevuje různými příznaky,“ říká vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou borreliózu Kateřina Kybicová. „Nejznámější je červená skvrna s centrálním vyblednutím, nemusí se však vždy objevit. Pokud borrelie napadnou nervový systém či mízní uzliny, žádnou skvrnu nevytvoří.“

Laik proto onemocnění způsobené klíštětem podle ní není schopen rozpoznat. K přenosu původce lymeské borreliózy může dojít nejdříve po jednom dni sání infikovaného klíštěte, častěji po ještě delší době. Nákaza probíhá ve většině případů bez známek onemocnění. Významným příznakem je zarudnutí kůže s centrálním vyblednutím v místě přisátí klíštěte trvající dva až tři týdny. Infekce se projevuje zvětšením lymfatických uzlin, mírně zvýšenou tělesnou teplotou, bolestmi svalů a kloubů. Pak je nutná léčba antibiotiky po dobu dvou týdnů. Zarudnutí kůže je diagnóza klinická a laboratorní vyšetření není potřeba, neboť pacienti v této fázi žádné protilátky nemají.

Zarudnutí kůže se u části infikovaných lidí nevytvoří a objeví se až projevy nervové nebo kloubní. Dalšími postiženými orgány může být kůže (např. červené pupínky), nervový systém (zánět mozkových blan, obrna lícního nervu, záněty kořenů míšních) či akutní postižení srdce. Pomůže někdy až čtyřtýdenní léčba antibiotiky.

Od klíšťat však hrozí i další infekce s podobnými počátečními projevy.

Klíšťová encefalitida

Po vstupu viru klíšťové encefalitidy do organismu trvá týden ažměsíc inkubační doba – období bez obtíží. „Choroba mívá dvoufázový průběh,“ říká přednostka Kliniky dětských nemocí Fakultní nemocnice v Brně Lenka Krbková. Po inkubační době se projevují příznaky připomínající lehkou chřipku, které však po několika dnech odezní. Následují až dva týdny bez příznaků, u některých pacientů nemoc skončí.

Druhá fáze choroby se projevuje krutými bolestmi hlavy a horečkou. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Akutní stav trvá až tři týdny. Poté obvykle dojde k postupnému zlepšování stavu.

Přibližně u třetiny infikovaných pacientů první fáze chybí a onemocnění se již ze začátku projeví závažnými příznaky druhé fáze. Asi u čtvrtiny nemocných vznikají trvalé následky. Patří k nim například obrny horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese. Zcela výjimečně může nemocný zemřít. U neurologického postižení se v nemocnici léčí jen příznaky. Jedinou ochranou je preventivní očkování.

Anaplazmóza

Anaplazmóza se vyznačuje po inkubační době až dva týdny nespecifickými projevy – zimnicí, horečkou, bolestmi hlavy, svalů, břišní nevolností a vzácněji vyrážkou na kůži, mnohdy s krvácením. Zvětšeny jsou uzliny, někdy játra a slezina. Typické jsou laboratorní změny – nízký počet bílých krvinek a krevních destiček a zvýšené jaterní testy. Není-li onemocnění léčeno včas, může ohrožovat život pacienta závažnými komplikacemi včetně krvácení do některých orgánů v důsledku nedostatku krevních destiček. Častěji onemocní muži než ženy. Choroba se léčí se antibiotiky.

Bartonellóza

Při bartonellóze vzniká v místě sání klíštěte charakteristický tmavý příškvar podobný tmavšímu strupu, který se vytvoří za pět až deset dní po sání. Přenos klíštětem je velmi vzácný, mnohem častěji se přenáší škrábnutím nebo kousnutím kočky. Nejbližší mízní uzliny pacienta zduří, zjistitelná je horečka po dobu až pěti dní. Běžné bývají bolesti kloubů a svalů, bolesti hlavy, závratě, bolesti zad a očí. Může se objevit zánět spojivek či zvětšení jater. Léčí se antibiotiky.

Rickettsióza

Bakterie rickettsie, které způsobují rickettsiózu, způsobují skvrnité (purpurové) horečky (v Evropě například marseilleskou horečku, v Americe horečku Skalistých hor). U nás jsou to většinou nákazy importované. Vmístě sání klíštěte vzniká vřídek, postupně se tvoří strup, může se objevit vyrážka provázená krvácením. Nemoc se projevuje typicky horečkou a chřipkovými příznaky.

„Komplikace mohou být závažné, při poklesu tlaku dojde k oběhovému selhání, porucha vědomí nastává při zánětu mozku, při zánětu plic jsou dechové potíže,“ uvádí doktorka Krbková. Infekce se léčí antibiotiky.

Babesióza

Způsobuje ji prvok a postihuje obvykle pacienty se sníženou imunitou. Projevuje se únavou, nechutenstvím, bolestmi kloubů a svalů, depresí, kašlem, nevolností a zvracením, dušností nebo žloutenkou. Pravidlem je horečka, která je provázena zimnicí a pocením. Pacient má zvětšená játra, v laboratorním vyšetření jsou zvýšené jaterní testy, ubývá červených i bílých krvinek a krevních destiček. Onemocnění se léčí antibiotiky a antimalariky včetně chininu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.