Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jedny nestačí. Jaké sluneční brýle vybrat?

Zdraví

  6:09
K moři, na sport, do města. Mít několik slunečních brýlí se vyplatí. Jedny rozhodně nestačí. Při výběru a nákupu byste měli především přemýšlet, kdy a kam je budete nosit. Rozhodně však neplatí, že čím tmavší skla a vyšší cena, tím lepší sluneční brýle jsou.

Výběr slunečních brýlí je důležitý. Na bočnici by mělo být označení CE, které zaručuje, že brýle odpovídají evropským normám. foto: Shutterstock

Chránit oči před sluncem je důležité. Dlouhodobé vystavení intenzivnímu slunečnímu záření může způsobit šedý zákal nebo zapříčinit vznik rakoviny kůže očních víček a spojivky. Intenzivní sluneční paprsky škodí zraku - oči potom pálí, řežou, člověk může trpět pocitem cizího tělíska v oku.

"Při dlouhodobé expozici intenzivnímu slunečnímu záření bez ochrany zraku může dojít k poškození sítnice. Její centrum zvané žlutá skvrna může ztrácet pigment tolik důležitý pro kvalitní vidění. Ve vyšším věku pak vzniká makulární degenerace, což je poškození sítnice, které může vést až ke slepotě. Nevratné poškození zraku může nastat při upřeném pohledu přímo do slunce. Může se stát, že se poškodí oblast nejostřejšího vidění a na sítnici vznikne jizva," vysvětluje oční lékař Pavel Stodůlka.

Jaké vybrat?

Při výběru slunečních brýlí je důležitý zejména kvalitní UV filtr. Ten však nesouvisí s barvou brýlových čoček. I čiré sluneční brýle mohou mít dostatečný UV filtr chránící zrak před škodlivým slunečním zářením. "Tmavé brýle bez UV filtru mohou být pro oči škodlivé. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic, a do očí tak, nejsou li chráněny kvalitním UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků," varuje lékař.

Ještě než půjdete brýle koupit, dobře si rozmyslete, kam je budete nosit. Je důležité si nejprve uvědomit, zda bude člověk brýle používat při sportu, řízení auta nebo jako módní doplněk.

Barevný filtr

Kategorie barevného filtru je značena čísly od nuly do čtyř. Tato hodnota vyjadřuje propustnost světla. Pakliže chcete brýle, které budete nosit při jízdě na kole, práci na zahradě či turistických vycházkách, vyberte kategorii 0, kam patří brýlové čočky čiré nebo mírně zabarvené. Žluté brýlové čočky spadají do kategorie 1. Jsou rozjasňující a slouží jako ochrana při sportu, používají se při polojasném počasí.

Při mírném slunečním záření je vhodné použít brýlové čočky s mírným ztmavením z kategorie 2, ty jsou vhodné pro běžné nošení ve městě. Nejčastěji používané jsou sluneční brýle z kategorie 3, které se nosí při silném slunci a jsou vhodné k pobytu u moře.

Pro extrémní sporty nebo při pobytu ve vyšších nadmořských výškách jsou vhodné sluneční brýle z kategorie 4. Takové sluneční brýle nelze používat pro řízení automobilu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!