Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jedovatý herbicid má v těle šest z deseti Čechů

Zdraví

  7:00
PRAHA - Stopy jedovatého herbicidu glyfosátu má v těle šest z deseti Čechů, v Evropě byl výskyt 45 procent. Ukázala to studie z 18 evropských států, kterou ve čtvrtek představilo Hnutí Duha a na níž spolupracovala ekologická organizace Přátelé Země. Látka na hubení plevele se podle ekologů nadužívá, chtějí proto apelovat na ministerstvo zemědělství, aby použití látky omezilo. V Česku bylo na glyfosát testováno deset lidí, celkově v Evropě 184.

Přírodovědec Jan Hollan vystoupil 18. července v Praze na tiskové konferenci Hnutí Duha k nebezpečnému pesticidu, který byl objeven v tělech Čechů i obyvatel dalších evropských zemí. foto: ČTK

Glyfosát může ohrozit vývoj lidského plodu, zvyšuje riziko genetických mutací a rakoviny. Protože se ale z těla dostane už po týdnu, je jeho přímý vliv na lidské zdraví těžko prokazatelný. V přírodě snižuje biologickou rozmanitost a vyplavuje se z půdy do podzemních vod.

ČTĚTE TAKÉ:

"Množství glyfosátu, která byla v moči českých dobrovolníků nalezena, nepřekračují současná oficiální hygienická doporučení. Podle nezávislé vědecké studie z roku 2012 je však bezpečná denní dávka dvanáctkrát nižší, než je oficiálně tolerovaná," upozornili aktivisté.

Herbicid známý pod obchodní značkou Roundup se kromě hubení plevele na polích používá k postřikům v parcích nebo na železnici. Do těla se může dostat v jídle, vdechnutím nebo dotykem. Ekologům hlavně vadí jeho použití k dosoušení řepky, kukuřice nebo slunečnice před sklizní.

Zbytečné nadužívání?

"Glyfosát se u nás naprosto zbytečně nadužívá k účelům, kde by vůbec nebyl třeba," upozornil Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. "Stát musí tuto situaci řešit. Měl by pomáhat zemědělcům i ostatním uživatelům zavést metody a najít alternativy, které sníží nadměrné plýtvání chemikáliemi," dodal.

Kromě zákazu použití glyfosátu k dosoušení zemědělských plodin by se mělo víc podporovat ekologické zemědělství nebo takzvaná integrovaná ochrana, při níž je zapotřebí mnohem méně postřiků.

Glyfosát patří mezi světově nejpoužívanější pesticidy. V Česku se jej v roce 2011 spotřebovalo více než 962 tun, což je zhruba šestina celkové spotřeby pesticidů. Nejčastěji se používá na obiloviny a olejniny, zejména k postřikům řepky. Kvůli nadměrnému používání začínají být plevele odolné a musejí se používat čím dál silnější látky.

Autoři: ,